Reklam
Sağlık

Hormon Bozukluğu Neden Olur? Hormon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Reklam

Kimse hormonlarının kölesi olmak istemez ama hormon bozukluğu olup olmadığını nasıl anlarsınız ve dengeyi yeniden sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Yorgunluk veya kilo alımından kaşıntılı cilde veya düşük ruh haline kadar bir dizi istenmeyen semptomun sorumlusu hormonal dengesizlikler olabilir.

Hormonlar, endokrin sistemdeki bezler tarafından üretilen ve kan dolaşımına salınan kimyasallardır. Bir hormon çok fazla veya çok az olduğunda bir dengesizlik meydana gelir.

hormon bozukluğu
hormon bozukluğu

Hormonlarınız, iştah ve metabolizma, uyku döngüleri, üreme döngüleri ve cinsel işlev, vücut ısısı ve ruh hali dahil olmak üzere vücuttaki birçok farklı işlemi düzenlemek için önemlidir.

Hormon seviyeleri, doğal olarak çeşitli yaşam evrelerinde, en belirgin şekilde ergenlik döneminde ve kadınlarda adet döngüsü, hamilelik ve menopoz sırasında dalgalanır. Ayrıca yaşam tarzından ve bazı tıbbi durumlardan da etkilenebilirler.

Önemli olan, herhangi bir semptomu fark etmek ve bunları kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından kontrol ettirmektir, böylece dengeyi ve sağlığınızı yeniden sağlamak için ister ilaç veya tamamlayıcı tedaviler kullanın, ister yaşam tarzı değişiklikleri yapın, uygun tedaviyi alırsınız.

Hormon Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

  • Ruh hali değişimleri: Kadın cinsiyet hormonu östrojen, beyindeki serotonin (ruh halini artıran bir kimyasal) dahil olmak üzere nörotransmiterler üzerinde bir etkiye sahiptir. Östrojendeki dalgalanmalar, perimenopoz (adetlerin tamamen kesilmesinden önceki aşama) ve menopoz sırasında premenstrüel sendroma (PMS) veya depresif ruh haline neden olabilir.

Ne yapmalı: Kendinizi kötü veya endişeli hissediyorsanız, günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkiliyorsa, egzersiz yapmak, daha az alkol almak ve sigarayı bırakmak, bitkisel ilaçlar gibi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri Perimenopozal veya menopozal iseniz replasman tedavisi (HRT) ruh halinizi iyileştirebilir. Bir semptom günlüğü tutmak ayrıca size ve doktorunuza hormonal değişikliklerin suçlu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

  • Ağır veya ağrılı adet dönemleri: Karın ağrısı, sık idrara çıkma ihtiyacı, bel ağrısı, kabızlık ve ağrılı cinsel ilişki gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa miyomlarınız olabilir. Miyomlar, rahim içinde veya çevresinde gelişen kanserli olmayan büyümelerdir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte östrojen tarafından uyarıldığı düşünülse de aile öyküsü olması da riskinizi artırabilir.

Yapılması gerekenler: Semptomlarınız varsa, miyomları küçültmek için ilaç yazabilecek olan kalifiye bir sağlık uzmanına danışın. Şiddetli vakalarda veya ilaç sorunu çözmezse, bunları gidermek için ameliyat düşünülebilir.

  • Düşük libido: Düşük libido, östrojen ve testosteron düzeylerinin düşmesi nedeniyle perimenopoz veya menopoza giren kadınlarda özellikle yaygındır (erkeklik hormonu olarak bilinmesine rağmen, kadınlarda da testosteron vardır). Gece terlemeleri, yorgunluk, düşük ruh hali ve kaygı gibi diğer menopoz semptomları da cinsel yaşamınızı etkileyebilir.

Ne yapmalı: Menopoza giriyorsanız, HRT’nizin bir parçası olarak testosteronu deneme konusunda bir kadın sağlığı uzmanına danışmak isteyebilirsiniz. Bu, libidonuzu iyileştirebileceği gibi ruh halinizi ve enerji seviyenizi de yükseltebilir. Cilde uygulanan jel şeklinde çok düşük dozlarda verilir.

  • Uykusuzluk ve kalitesiz uyku: Perimenopoz ve menopoz sırasında, yumurtalıklar giderek daha az östrojen ve progesteron üretir, bu da uykuyu destekler. Düşen östrojen seviyeleri, uykunuzu bozan, yorgunluğa ve enerji eksikliğine katkıda bulunan gece terlemelerine de yol açabilir.

Ne yapmalı: İlk adım, doğru bir teşhis almaktır. Perimenopoz veya menopoza giriyorsanız, östrojen ve progestojen düzeylerini geri kazandıracak olan HRT’nin faydalarını doktorunuzla görüşün. Ayrıca uykunuzu iyileştirmek için pamuklu gecelikler giymek, pamuklu çarşaflar arasında uyumak, yatak odanızı mümkün olduğunca serin ve karanlık tutmak, egzersiz yapmak, alkol ve kafein alımını azaltmak gibi pratik şeyler yapabilirsiniz.

  • Açıklanamayan kilo alımı: Yetersiz tiroid (tiroid beziniz metabolizmayı düzenleyen yeterli tiroid hormonu üretmediğinde), polikistik over sendromu (PKOS) (hormonla ilgili bir sorun) dahil olmak üzere hormonla ilgili bir dizi durum kilo alımına neden olabilir. yumurtalıklardaki küçük kistler) ve menopoz (karnınızın çevresinde kilo alma olasılığınızı artıran hormonal değişikliklerle sonuçlanır).

Ne yapmalı: Diyet veya egzersiz seviyenizde herhangi bir değişiklik olmaksızın açıklanamayan kilo alımı yaşıyorsanız, tiroid sorunları veya yumurtalık kistleri gibi durumları kontrol etmek için bir kadın sağlığı uzmanına danışmak isteyebilirsiniz. Menopoza giriyorsanız, HRT’nin faydalarını doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz. Bazı kadınlar HRT’nin kilo alımına neden olduğuna inanıyor ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt yok.

  • Cilt problemleri: Kronik yetişkin aknesi, düşük östrojen ve progesteron seviyelerinin ve yüksek androjen hormonlarının bir işareti olabilir ve ayrıca polikistik over sendromunun bir göstergesi olabilir. Benzer şekilde, hamilelik veya menopoz sırasındaki hormonal dengesizlikler ciltte kaşıntıya neden olurken, kuru cilt menopoz veya tiroid problemlerinin bir belirtisidir.

Ne yapmalı: Kalıcı bir cilt sorununun hormonal dengeden kaynaklandığını düşünüyorsanız, altta yatan sorunu teşhis ve tedavi etmesi için bir kadın sağlığı uzmanına danışabilirsiniz.

  • Doğurganlık sorunları: Hormonal dengesizlik, kadın kısırlığının önde gelen nedenlerinden biridir ve değişen hormon düzeyleriyle, bir kadının doğurganlığı doğal olarak 35 yaşından sonra düşer. Hamileyken yumurtalıkların bir yumurta salmasını ve progesteron üretmeye başlamasını sağlayan luteinize edici hormonun (LH) düşük seviyeleri de doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Erken menopoz ve PKOS gibi hormonla ilgili diğer durumlar doğurganlığınızı etkileyecektir.

Yapılması gerekenler: Aile hekiminiz, FSH ve LH düzeylerini kontrol etmek için bir kan testi ayarlayabilir ve bir yıldır veya 35 yaşın üzerindeyseniz daha az süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız, teşhis için bir kadın sağlığı uzmanına görünmeyi düşünebilirsiniz.

  • Baş Ağrıları: Birçok kadın adet döngüsü, hamilelik veya menopoz sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle baş ağrısı çeker.

Ne yapmalı: Bir semptom günlüğü tutmak, size ve doktorunuza baş ağrılarınızı tetikleyenleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Küçük, sık atıştırmalıklar yemek ve düzenli bir uyku düzenine bağlı kalmak yardımcı olabilir. Düzenli ataklarınız varsa, doktorunuz size migren önleyici ilaçlar verebilir veya doğum kontrol hapı veya HRT almak yardımcı olabilir.

  • Zayıf kemikler: Perimenopoz ve menopoz sırasında düşen östrojen seviyeleri kemik kaybına neden olabilir.

Ne yapmalı: Çoğu zaman kadınlar, bir kırığa maruz kalana kadar kırılgan kemikleri olduğunun farkına varmazlar; bu nedenle, orta yaş ve ötesine ulaştığınızda kemik sağlığınızı iyileştirmek için yaşam tarzı değişikliklerini benimsemeniz önemlidir. Koşu, tenis veya dans gibi ağırlık kaldırma egzersizleri, kalsiyum ve D vitamini kaynakları içeren sağlıklı bir diyet ve menopoz semptomlarıyla başa çıkmak için HRT almak faydalı olabilir.

  • Vajinal kuruluk: Vajinal kuruluk çoğunlukla, özellikle perimenopoz ve menopoz sırasında östrojen seviyelerindeki düşüşten kaynaklanır. Doğum kontrol hapı veya antidepresan kullanmak da hormon seviyelerini değiştirerek soruna neden olabilir.

Yapılması gerekenler: Pratik adımlar, parfümsüz sabunlarla yıkamayı ve su bazlı kayganlaştırıcılar kullanmayı içerebilir. Belirtileriniz menopozdan kaynaklanıyorsa, HRT östrojen seviyelerini artırarak yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu