Reklam
Güncel Hayat

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Tırnaklarınıza oje sürüyorsanız, muhtemelen bir veya iki kaza geçirdiniz ve bu da tırnaklarınız dışındaki herhangi bir şeyden ojeyi nasıl çıkaracağınızı merak etmenize neden oldu. Giysilerden ve diğer kumaşlardan ojeyi nasıl çıkaracağınızdan tam olarak emin değilseniz, ojeyi dökmek kötü bir rüya gibi gelir. Peki, oje lekesi nasıl çıkar?

Oje parlak, renkli ve yapışkan olma eğiliminde olduğu için halıya, giysilere ve döşemelere oje dökülmesi çoğumuzu paniğe sevk edecektir. Ancak paniği bir kenara bırakın ve oje lekesini nasıl temizleyebileceğinizi içeriğimizden öğrenin.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeyi gidermenin etkili yolu, onu erkenden fark etmek ve anında müdahale etmektir. Halıya oje döküldüyse, üzerine az miktarda aseton döküp bir dakika kadar bekleyin. Ardından, kağıt havlu yardımı ile ovarak lekeyi halıdan çıkarın. Daha sonra, plastik bir silgi ile lekenin üzerini silin.

Oje lekesi nasıl çıkar
halıdan oje lekesi nasıl çıkar

Halıdaki kurumuş oje lekesini çıkarmak için ise, lekenin üzerine bir miktar saç spreyi sıkın ve akabinde ılık sabunlu suyla silerek temizleyin.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa dökülen oje lekesini çıkarmak için lekenin üzerine sirkeli bir bez veya pamukla tampon uygulayın. Bu bezi yaklaşık 1-2 saat kadar lekenin üzerinde bekletin.

Deri koltuktan ojesi lekesi çıkarmak ise, en kolayıdır. Oje dökülen bölgenin tamamen kuruması için bekleyin. Daha sonra, koltuğa zarar vermeden lekeyi kazıyın. Sonrasında, deterjanlı su ile lekeyi temizleyip su ile durulayın.

Kıyafetten Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

En çok oje döktüğünüz kumaş giysinizdir. İster kot pantolonunuz ister en sevdiğiniz süveteriniz olsun, ojeyi kıyafetlerden nasıl çıkaracağınızı bilmek zor olabilir. Ancak ojeyi çıkarma konusunda ilk akla aseton gelir. Aseton, güçlü bir oje çıkarıcı olsa da kıyafetlerinize zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Bundan dolayı, oldukça dikkatli kullanmak gerekir.

Oje lekesi nasıl çıkar
kıyafetten oje lekesi nasıl çıkar

Kıyafete dökülen oje lekesini çıkarmak için pamuğa veya beyaz renkli bir beze az miktarda aseton dökün. Lekenin üzerine uygulamadan önce asetonu kıyafetinizi ters çevirip küçük bir yerinde uygulayın ve kumaşın zarar görüp görmediğini anlayın. Eğer zarar vermediyse, lekenin arka kısmına kağıt havlu koyup lekeli bölgenin üzerine asetonlu pamuğu veya bezi fazla bastırmadan uygulayın.

Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz kumaşın üzerine oje döküldüyse, bunu çıkarmanın yolu elma sirkesinden geçer. Bunun için ilk olarak, lekeli kumaşın arkasına birkaç tane kağıt havlu koyun. Ardından, lekeli bölgeye elma sirkesi döküp birkaç dakika bekleyin. Akabinde, nemli bez yardımıyla lekenin üzerini yavaş yavaş silin. Bu adımlar sonrasında, ojenin kalın tabakası temizlendiğinde ılık suyun altında lekeyi temizleyin.

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu