Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Reklam

Dudak yeme alışkanlığı stres ve kaygıdan, yaşınız ve çevrenizden veya mizacınızdan kaynaklanabilir. Isırma tekrarlayıcı hale geldiğinde ve görünüşte kontrol edilemez hale geldiğinde, dudaklarınıza, ağzınıza ve çenenize zarar verebilir.

İçindekiler

Dudak Yolma Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Dudaklarınızı ısırmak genellikle büyük bir sorun değildir. Gergin veya korkmuş hissettiğinizde, hatta sadece kafanızda açıkça bir şeyler düşündüğünüzde ısırırsınız. Ancak bazı durumlarda ara sıra dudaklarını ısıran kişiler bu alışkanlığı kontrol edemezler.

Dudak yeme alışkanlığı
dudak yolma alışkanlığı nasıl bırakılır

İşte dudaklarınızı yemeyi bırakmanın yedi yolu ve belki de alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

1. Tetikleyicilerinizi Belirleyin

Stresin bir sonucu olarak dudaklarınızı ısırdığınızı fark ederseniz, sizi strese sokan şeyin tam olarak ne olduğunu düşünmek için zaman ayırın. Bunun eğlenceli bir aktivite olmadığını biliyoruz ama hayatta bir şeyleri değiştirmek konusunda ciddiyseniz, bazen zor şeyleri yapmak en büyük farkı yaratan şeydir. Bu tür şeylerde insanlara yardım etmesi için bir uzmana para ödenir ve bu sizin için doğru seçenek olabilir. Öte yandan, güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya sevdiğiniz biriyle konuşmak da zihninizi ve duygularınızı düzene sokmak için harikalar yaratabilir.

Sizi neyin tetiklediğini belirledikten sonra , etrafınızda olup bitenlere dikkat edin. Ofiste kısa, tempolu bir yürüyüş yapmak veya ısırma dürtüsü ortaya çıktığında bir stres topu sıkmak gibi değiştirme stratejileriyle dikkatinizi dağıtmanın bir yolunu planlayın.

2. Aktif Bir Şey Yapın

Aslında egzersiz yapmaktan bahsetmiyoruz – belki bu da yardımcı olabilir. Ama dudak yemenin asıl sebebinin aslında can sıkıntısı olduğunu fark ettik. Televizyon izlerken, kitap okurken ya da telefonumu kontrol ederken dudaklarımı ısırdığınızı mı fark ettiniz? Çoğu zaman, bu, televizyon izlerken veya başka bir şey yaparken kendimizi meşgul edecek ek bir hobi bularak halledilebilir. Örgü örmek, karalamalar yapmak can sıkıntısına bir çözüm olabilir.

3. Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudaklarınız kuru olduğu için dudak ısırma alışkanlığınız varsa, bunun bariz ve basit bir çözümü var: dudak balsamını daha düzenli bir şekilde yanınızda taşıyın ve yalama ihtiyacı hissettiğiniz her an uygulayın.

4. Dudaklarınızı Eksfoliye Edin

Dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulmanın onu ısırmaktan daha iyi yolları var. Tıpkı cildinizin geri kalanında yaptığınız gibi bir peeling uygulayın.

5. Arkadaşlarınızı/Ailenizi Size Yardım Etmesi İçin Teşvik Edin

Bazen bir şeyi kendi başınıza başarmaya çalışmak, başkalarının başarınızdan ayrı kalmasına izin vermekten daha zordur. Meydan okumaya hazırsanız, arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan dudaklarınızı ısırdığınızı gördüklerinde sizi uyarmalarını ve bunun gerçekten yapmak istemediğiniz bir şey olduğunu kibarca hatırlatmalarını isteyin.

6. Bir Sağlık Uzmanına Danışın

Çaresiz hissediyorsanız ve yukarıdaki çözümlerin hiçbiri yardımcı olmadıysa, doktorunuza danışmak bariz ama tamamen uygulanabilir bir seçenektir. Durumun ciddiyetine veya duygusal/zihinsel durumunuza bağlı olarak tıbbi veya davranışsal yardıma ihtiyaç duyulabilir ve oraya gitmekte herhangi bir utanç olmamalıdır.

7. Meditasyon Yapın veya Dua Edin

Aynı şekilde, görünüşte en küçük veya en tuhaf ihtiyaçları daha yüksek bir güce götürmek de ayıp olmamalı. Pek çok insan, meditasyonun veya duanın kendilerini sakinleştirdiğini ve dudak ısırma gibi sinirsel alışkanlıkları hafifletmeye yardımcı olduğunu fark eder.

Herhangi bir alışkanlık gibi, dudak ısırmak da her şeyden daha can sıkıcı olabilir, ancak biraz ekstra çabayla bu alışkanlığı bir kenara atabilir ve günün sonunda daha pürüzsüz, daha sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Dudak Çatlaması Nedir, Nasıl Önlenir?

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?

Dudakta Sivilce Çıkması Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

Smiley Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

Dudak Renklendirme Nedir? Dudak Renklendirme Hakkında Her Şey

Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu