Reklam
Güncel Hayat

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Reklam

Muhtemelen kendinize ait diş fırçası ile her gün dişlerinizin ve dilinizin yüzeyindeki plak ve bakterileri temizlemek için kullanıyorsunuz.

Kapsamlı bir fırçalamadan sonra ağzınız çok daha temiz kalırken, diş fırçanız artık ağzınızdaki mikropları ve kalıntıları taşır. Ayrıca diş fırçanız da muhtemelen bakterilerin havada kalabileceği banyoda saklanmaktadır. Sonuçta, diş fırçanız temiz değilse dişlerinizi fırçalamanın ne anlamı var? Mikropların diş fırçanıza ve diş fırçanızdan yayılmasını nasıl önleyeceğiniz ve onu temizlemenin en iyi yolları içeriğimizde açıklanmıştır.

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş fırçanızı dezenfekte etmenin birkaç yöntemi vardır. Bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

Diş fırçası
how to clean toothbrush
 • Dişlerinizi fırçalamadan önce ellerinizi güzelce sabunla yıkayın. Ardından, fırçanızı ıslatıp bir miktar macun sürün ve günlük diş temizliğinizi tamamlayın.
 • Diş fırçanızı kullandıktan sonra su ile durulayınız. Ayrıca fırçanın temizliğinde sadece su kullanınız. Sabun veya deterjan gibi temizlik ürünleri kullanmayınız.
 • Fırça aralarında kalan yemek artıkları ve macundan arındırmak için fırçanızı tazyikli suyun altına tutun.
 • Fırçanızı su ile iyice duruladıktan sonra fırçanın üstünde kalan suyu kağıt havlu yardımıyla alın.
 • Diş fırçalarını banyo veya tuvalet gibi alanlarda açık olarak saklamayın. Özellikle klozetin yakınında saklamamaya çalışın. Klozetten gelen mikroplara karşı korunmak için sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatın. Banyo dolaplarının içerisinde saklamak en doğrusudur.
 • Aile üyelerininki gibi birden fazla fırçayı aynı kabın içinde saklamaktan kaçının. Mikroplar da bu şekilde yayılabileceğinden, birbirleriyle temas etmemeleri en iyisidir.
 • Diş fırçanızı minimum 3 ay, maksimum 6 ayda bir değiştirin.
 • Diş fırçanız için kapak veya kap kullanıyorsanız, fırçayı kullandıktan hemen sonra kapları güzelce durulayıp kurulamalısınız.
 • Her ay kaynar suda yaklaşık 4-5 dakika diş fırçanızı bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.
 • Diş fırçalarını koyduğunuz kap veya bardakların içini ara ara temizleyin ve iyice kurulayıp kullanıma devam edin.
 • Soğuk su ile fırçalarınızı temizleyin.

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Manuel veya elektrikli diş fırçası temizliği için yarım bardak suyun içine 1 fincan beyaz sirke ile 2 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışım ile fırçanızın temizliğini yapabilirsiniz.

Diş fırçası
how to clean a electric toothbrush

Ayrıca şarjlı diş fırçası temizliği için fırça ucunu soğuk su ile güzelce yıkayıp artıkları arındırın. Bu işlemin ardından, diş fırçasını dik bir şekilde saklayıp kurumaya bırakın.

Kılları yıpranan ve rengi solan diş fırçalarını düzenli olarak değiştirmeye ve mümkünse yeni bir fırça başlığı almaya dikkat edin.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu