Reklam
Sağlık

Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar? Karbonhidrat Tozu Zararlı Mı?

Reklam

Protein tozu oldukça popüler bir takviye olmasına rağmen, karbonhidratlar gibi diğer besinleri sağlayan tozlar da etkili olabilir. Karbonhidrat tozu, vücudunuzun birincil enerji kaynağı karbonhidratlar olduğundan, atletik aktivite için çok çeşitli faydalar sunabilir. Bununla birlikte, karbonhidrat tozunun tüm etkileri, tüm egzersiz hedefleri için faydalı değildir. Faydaları ne olursa olsun, karbonhidrat tozu veya diğer takviyeleri kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Karbonhidrat Tozu Faydaları

  • Yoğun egzersiz, uzun vadede fiziğiniz için önemli faydalar sağlayabilir, ancak yalnızca iyileşme için gereken besinleri sağlarsanız. Araştırmalara göre, yoğun egzersizle birlikte karbonhidrat tüketmemek testosteron seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Karbonhidrat tozu kullanmak, kas oluşturmaya yardımcı olan bir hormon olan daha yüksek testosteron seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.
  • Karbonhidrat tozu vücudunuza enerji sağlar, ancak bu bazı durumlarda vücudunuzun daha az depolanmış enerji yakmasına neden olabileceğinden zararlı olabilir. Yapılan araştırmalara göre, egzersiz öncesi protein tozu tüketmek, egzersizden sonraki 24 saat içinde kalori yakmayı artırırken, karbonhidrat tozu tüketmek sağlamadığı ortaya çıkmıştır.
Karbonhidrat tozu
karbonhidrat tozu faydaları
  • Egzersizden önce kullanım için genellikle karbonhidrat ağırlıklı yemekler önerilir, ancak egzersiz sonrası öğününüzün bir parçası olarak karbonhidrat tozu tüketmek de faydalı olabilir. “Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi”nin Aralık 2010 sayısında yayınlanan araştırma, optimal egzersiz iyileşmesi için karbonhidratların gerekli olduğunu açıklıyor. Başka bir araştırmaya göre de sıvıların tam gıdalardan daha verimli bir şekilde emildiğini, bu nedenle karbonhidrat tozunun oldukça etkili olabileceğini belirtiyor.
  • Vücudunuz, egzersiz ve yemek de dahil olmak üzere çeşitli uyaranlara yanıt olarak hormon salgılar. Büyüme hormonu salınımını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, “European Journal of Endocrinology”nin Temmuz 2008 sayısında yayınlanan araştırma, tek başına bir protein öğününün büyüme hormonu salınımını artırdığını, ancak protein ve karbonhidratların bir kombinasyonunun yaptığını bulduğundan, karbonhidrat tozu zararlı olabilir.

Karbonhidrat Tozu Sağlıklı Mı?

Karbonhidrat tozu kullanan sporcular ve diğerleri zararları olup olmadığını merak ediyor. İçeriğinde herhangi kimyasal madde bulunmadığı için bilinen bir zararı yoktur. Ancak kilo almaya yardımcı bir takviye olduğu bilinmelidir ve fazla kilo almamak için dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

Karbonhidrat Tozunu Kimler Kullanmalı?

  • Spordan önce ve sonraki beslenmelerde ek gıda takviyesi olarak alınabilir.
  • Gelişim çağındaki çocuklar için de kullanılabilir. Çocukların daha enerjik olmasını sağlamak ve kilo almak isteyen çocuklar için de faydalı bir takviyedir.
  • Karbonhidrat tozu aynı zamanda kan şekerini dengeler ve insülin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu noktada, şeker bakımından sorun yaşayan kişiler kullanabilir.
  • Kilo almak için diyet yapan kişiler de karbonhidrat tozundan yararlanabilir. Ancak çok dikkatli kullanılması tavsiye edilir.
  • Günlük olarak yeterli miktarda karbonhidrat alamayan kişiler de kullanabilir.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Kendi başınıza gelişigüzel karbonhidrat tozu tüketmekten kaçının. Egzersiz ve diyet programı yanında ve bir sağlık uzmanının önerdiği gibi su ile karıştırarak tüketin. Süt ile de karıştırılabilir ancak emilimi yavaşlattığı bilinmelidir.

Karbonhidrat Tozu Ne Zaman Alınmalı?

Egzersizden 30 dakika öncesi ve egzersizden hemen sonrasında soğuk su veya az yağlı süt ile 2 tepeleme yemek kaşığı karbonhidrat tozu karıştırıp tüketin. Eğer kilo almak için bu takviyeyi kullanacaksanız, egzersizler dışında, öğünlerden 30 dakika sonra ve uyumadan önce de kullanım sağlayabilirsiniz.

Protein Tozu Zararlı Mı? Protein Tozu Kimler Kullanamaz?

Pre Workout Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Spor Salonunda Ne Giyilir? Spor Salonuna Giderken Nasıl Giyinmeli?

Chloe Ting Egzersizleri İle Yaza Fit Girin

Leslie İle Zayıflayanlar | Leslie Kaç Kalori Yaktırır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu