Reklam
Güncel Hayat

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Reklam

Zayıflamak, fit bir vücuda sahip olmak için spor tek başına yeterli değildir. Beslenme de en az spor kadar önemlidir. Bu yazımızda egzersiz ve sporun ne şekilde yapılması gerektiği evde kolayca karın kası nasıl yapılır? diyenlere cevap olmak istedik.

İçindekiler

Kaslı Bir Karın Görünümüne Sahip Olmak Ne Derece Güçtür?

Vücudumuzun merkezi olan bel ve karın bölgesi, yağlanmanın görsel biçimdeki gelişimini gözler önüne serer. Estetik anlayışı dışında şekil alan bu bölgeler hem kötü durur hem de sağlık açısında sıkıntı yaşatabilme potansiyeli taşır.

Kişinin aynadaki görüntüsü ile problemini artırabilecek olan bu yağların etkisi sadece ayna karşısında ortaya çıkmaz, konfor konusunda da sıkıntılar doğurur. Daha önce çok sevilerek alınan bir pantolon veya eteğin bel kısmına zulüm edercesine baskı uygulaması konfor algınızı oldukça aşağıya çekecektir.

karın kası önce ve sonrası
karın kası önce ve sonrası

Tüm bu sorunlar ile karşı karşıya kalmamak veya hali hazırda olan bu sorunlarda kurtulmak için geliştirmemiz gereken ilk davranışımız istikrarlı bir sistem kurabilecek olmaktır. Ardından gelen adımda kendi vücudumuzun bilincine varmalıyız. Çünkü her vücut aynı beslenme alışkanlığı ile şekle giremez, bu konu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çünkü amaç zayıflamanın da ötesinde karın kaslarını belirgin hale getirmektir.

Karın Kası İçin Beslenme Önemi

Kaslarımızı geliştirmek, zarif bir görünüme ulaşmak için yapılması gereken ilk şeyin spor yapmak olduğu zannedilir. Fakat durum, spor ve beslenmenin nerede ise eşit ağırlıkta olduğudur. Yani güzel görünümlü bir karın kasına sahip olmak için her gün yüzlerce mekik çekmek tek başına yeterli değildir.

Eğer bu durumun bilincinde olunmaz ise yapılan sporun görsel olarak dönütünü almak oldukça uzun zaman alacaktır.

karın kası nasıl yapılır
karın kası nasıl yapılır

Karın kasına sahip olabilmek için yapmamız gereken ilk hamle sıkı bir beslenme programı yapıp, ona harfiyen uymaktır. Bu beslenme programını hazırlarken vücudunuzun günlük olarak alması gereken besin değerlerini dikkate almalısınız. Bu noktada iki kavram karşımıza çıkacak; glisemik indeks ve kalori.

Glisemik indeks hayatımızda oldukça büyük yer tutan karbonhidratların kan şekerini yukarıya çekme hızdır. İndeksin yüksek olduğu gıdalar dengeden yoksun bir kilo alımına sebep olurken, düşük olduğu gıdalar uzun süreler sizi tok tutarak beslenme programınıza yardımcı olacaktır.

Kalori için ise belli bir uzmana veya web üzerinde buna yönelik veri paylaşımı yapan sayfalara danışarak detaylı kalori hesabı yapılmalıdır. Bunun ardından ise program boyunca alacağınız kalorileri yumurta, beyaz veya kırmızı et gibi yüksek protein depolarından almanız gerektiğini not edin. Sağlık yağ alabilmek için ise kuru yemişlere yönelin.

Beslenme programı boyunca alınacak besinlerden en önemlisi ise yeşillikler olacaktır ve organlarınızı oldukça rahatlatacaktır.

Karın Kası Yapmak İçin Egzersiz Önerileri

Vücudunuzda belirli bir bölgenin kaslı olmasını istiyorsanız özellikle o bölgeyi geliştirecek egzersizleri uygulamalısınız. Şimdi sizlerle karın kası yapılacak kolay egzersiz yöntemlerini aktarmak istiyoruz.

1)Bridge Hareketi Nasıl Yapılır?

Bridge egzersizi nasıl olmalı
Bridge egzersizi nasıl olmalı

Yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi bacaklarınızı kırarak sırt üstü uzanın. Ardından bacaklarınızdan destek alarak kalçanızı mümkün olduğu kadar yukarıya kaldırın. Ortalama 30 saniye kadar bu pozisyonda kalın. Bacak ve karın kaslarınız güçlendikçe bu süreyi uzun tutabilirsiniz.

2) Karın Kası İçin Bicycle Crunch Hareketi

Bicycle Crunch nasıl yapılır
Bicycle Crunch nasıl yapılır

Yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi sırt üstü uzanın. ayaklarınızı dik bir şekilde uzatın kollarınızı ensenizde hafifçe birleştirdikten sonra sağ bacağınızı karnınıza doğru çekerken kollarınız ve başınızla siz de aynı yere doğru kendinizi çekin. Ardından tam tersini uygulayın. Ortalama 15 defa iki set şeklinde bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

3)Karın Kası İçin Plank Hareketi

karın kası yapma egzersizleri
karın kası yapma egzersizleri

Temel merkez bölge kaslarının hepsini çalıştırdığı için en temel hareketlerden biri diyebiliriz.

4)Side Plank Egzersizi

karın kası yapmak için side plank
karın kası yapmak için side plank

Plank pozisyonundan sonra ağırlığınızı tek kola kaydırmaya başlayın. Ardından ayaklarınızı üst üste alarak dengede durun. Bu pozisyonda ortalama 30 saniye kadar bekleyin.

Kolayca karın kası nasıl yapılır? diyenlere 4 egzersiz yöntemi paylaşmak istedik. Düzenli olarak yapıldığında aynaya baktığınızda karnınızdaki etkiyi fark edeceksinizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu