Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Karınca Yumurtası Yağı İşe Yarıyor Mu?

Reklam

Hem Instagram hem de YouTube üzerinde denk geldiğimiz karınca yumurtası yağı, tüyleri azalttığı ve düzenli kullanımda yok ettiği iddiası yer alıyor. Üstelik birçok kadın yeni doğmuş bebekler üzerinde bile bu yağı denemeye kalkıyor. Peki, gerçekten de tüyler üzerinde etkisi var mı?

İstenmeyen tüyler için vaktimiz olmadığında zaman zaman tüy dökücü kremler, jilet veya tüy sarartıcılara başvuruyoruz. Bazen de ağda veya epilasyon makinesiyle hallediveriyoruz. Bunun yanı sıra, buz lazer tercih eden bir tayfa da var.

Karınca Yumurtası Yağı Gerçekten Kılları Azaltır Mı?

Karınca yumurtası yağında bulunan formik asit sayesinde kılları azalttığına inanılıyor. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmamış.

Formik asidin kılları azalttığına dair yapılan bir çalışma mevcut. Burada 4 dişi fare önce tıraşlanıyor. Ardından, İlk gruba formik asit, ikinci gruba sodyum format, üçüncü gruba asetik asit ve son gruba ise serum fizyolojik uygulanıyor. Sonuç olarak, formik asit uygulanan grupta kıllarda az miktarda azalma gözlemlenmiş. Ancak formik asit, kılları azaltır şeklinde raporlanmamıştır.

Başka bir çalışmada ise, piyasada yer alan karınca yumurtası yağlarından 3 tanesi incelenmiş. İçerisinde ne formik asit yer alıyor ne de kılları azaltıyor. Haliyle, karınca yumurtasına dair bilimsel veri yetersizliği sebebiyle kılları azaltıp azaltmadığı kesin değil.

Karınca Yumurtası Yağının Kullanımı

Piyasalarda en çok bilinen markalar arasında Tala karınca yumurtası yağı yer alıyor. Siz de bu markayı satın aldıysanız, kutunun arkasında yazan kullanım şekline göre kullanabilirsiniz.

Karınca yumurtası yağı
Tala karınca yumurtası yağı

Genel olarak, tüylerinizi klasik yöntemlerle aldıktan sonra, karınca yumurtası yağını tüylerden arınmış bölgeye masaj yaparak yaklaşık 5-10 dakika sürün. 

Ancak genital bölge, koltuk altı ve yüz gibi hassas bölgelere kullanmak yerine, kol ve bacakta kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bebekler üzerinde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Peki, “karınca yumurtası yağı ne kadar süre kullanılır?” Kullanıcı yorumlarına bakarak, yaklaşık 1 sene düzenli kullanımda tüyleri %80-90 azalttığı iddia ediliyor. 

Karınca Yumurtası Yağı Sürdükten Sonra Yıkanır Mı?

Tüyleri temizledikten sonra karınca yumurtası yağını masaj yaparak uygulama yapmalısınız. Yağın etkisini görmek için her tüy aldıktan sonra yağ sürmeniz gerekiyor. 

Ayrıca karınca yumurtası yağını uyguladıktan sonra, sürülen bölgeyi su ile yıkamanıza gerek yoktur. Ancak yağı kullandıktan sonra herhangi bir tahriş, yanma gibi sorunlarla karşılaştıysanız, kullanmayı bırakınız.

Karınca Yumurtası Yağını Kullananlar 

Tüyleri azaltıp yok ettiği bir efsane mi yoksa gerçek mi? Bilimsel verilerin yetersiz olduğundan bahsettik. Peki, kullanıcı yorumları ne diyor? 

  • 3-4 kez kullandım. Bacak tüylerimde %80 azalma oldu ama diğer bölgeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef.
  • Daha ilk kullanımda etkisini görmeye başladım. Uyguladığım bölgelerde %60-70 oranında(ilk kullanımda!) tüy oranında azalma gördüm. Sarartma etkisini pek görmedim ama zaten azalmasını sararmasına tercih ederiz değil mi?
  • Bende kıl diplerimin iltihaplanmasına neden olan yağdır.
  • 3 sene falan önce annem almıştı kullanayım diye o yaz düzenli olmamakla beraber koltuk altlarıma yaklaşık 10ar dakika masaj yaptım bu yağla. iki koltuk altımda da bozuk para büyüklüğünde yerlerde tüyler büyük ölçüde yok oldu, sadece çok cılız 2 tüy çıkıyor, onun dışında olan yerlerde de %30 azalma oldu diyebilirim. En son 3 sene önce kullanmıştım ve ondan sonra sayısız kere koltuk altıma epilasyon yaptım. Ve o dökülen bölgelerde herhangi bir çoğalma gözlemlemedim.

Yorumlara bakılırsa, tüylerde azalma gözlemlenmiş. Bu yorumlara göre, sizler de denemek isterseniz, bilindik ve güvenilir markaların karınca yumurtası yağını almanızı tavsiye ederiz. 

Limon Yağı Tüyleri Yok Eder Mi? | Limon Yağı Faydaları ve Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu