Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Kolajen 101: Nedir, Yan Etkileri, Yaşa Göre Kolajen Kullanımı

Reklam

Vücudumuzdaki en yaygın protein olan kolajen, sağlığımızı korumak için gereklidir. Kaslar, kemikler, deri, tendonlar ve bağların hepsi kolajen içerir. Yaşlandıkça kolajen üretimi doğal olarak azaldığından, birçok insan kolajen seviyelerini yükseltmeye yardımcı olmak için takviyeler kullanır. Peki, yaşa göre kolajen kullanımı nasıl olmalı?

Birçok nedenden dolayı kolajen çok önemlidir. Yeni hücrelerin büyümesini teşvik ederek ve cilde yapı kazandırarak cildimizin genç ve esnek görünmesini sağlar. Ayrıca, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, kemikleri ve eklemleri güçlendirir ve kas kütlesini artırabilir. Kolajenin iltihaplanmayı azaltma kabiliyeti bile kanıtlanmıştır.

Kolajen ne kadar sağlıklıdır? Eğer öyleyse ne kadar almalısınız? Bu blog gönderisinde, kolajenin avantajlarından bahsedecek ve ondan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair bazı tavsiyeler sunacağız.

Kolajen Nedir?

Vücuttaki en yaygın proteinlerden biri kolajendir. Aslında, cildinizdeki proteinin %75’ini ve vücudunuzdaki genel proteinin %30’unu oluşturur. Vücudumuzdaki proteinlerin çoğunluğu ya da yaklaşık üçte biri kolajenden oluşur. Kıkırdakta, tendonlarda, deride, kemiklerde ve diğer bağ dokularında bulunabilir. Kolajenin birçok önemli görevinden biri, hücrelerimize ve dokularımıza yapı ve destek sağlamaktır. Kolajen çeşitli formlarda bulunur ve her biri insan sağlığı için hayati önem taşır.

Cildimiz aynı zamanda cildimizin genç görünmesini ve genç hissetmesini sağlayan önemli miktarda kolajen içerir. Yaşlandıkça cildimiz daha az kolajen üretir, bu da kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olur.

kolajen nedir ne işe yarar
kolajen nedir ne işe yarar

Peki, kolajen sizin için sağlıklı mı? Evet, vücudumuz, genç ve sağlıklı görünmemizi ve hissetmemizi sağlayan çeşitli hayati süreçler için kolajeni kullanır.

Kolajen seviyenizi yükseltmek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Yumurta, kemik suyu ve turunçgiller gibi şeyler içeren besleyici bir diyet faydalı olabilir. Kolajen içeren ürünler topikal olarak veya takviye olarak kullanılabilir.

Kolajen Kaybı Ne Zaman Başlar?

Vücut, çocukluk döneminde ve yetişkinliğin ilk birkaç yılında çok miktarda kolajen üretir. Ne yazık ki, 20’li yaşların ortalarına geldiğimizde kolajen miktarı azalmaya başlar. Hatta kadınlarda menopoz nedeniyle ilk beş yıl içinde önemli miktarda kolajen kaybı yaşanır.

Bireysel farklılıklar, kolajen üretiminizin azalmaya başladığı kesin yaşı belirleyecektir, ancak bu genellikle yaklaşık 25’tir. Bu noktadan itibaren vücut her yıl %1 daha az kolajen üretecektir. Azalan kolajen üretimine rağmen, başlangıçta çok fazla fark edilebilir değişiklik olmayacaktır.

Kolajen Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudumuz doğal olarak kolajen ürettiğinden, alınması güvenli görünmektedir ve bilinen bir yan etkisi yoktur.

Bununla birlikte, nadiren de olsa bazı insanlar kolajen takviyesi almanın hafif bir mide-bağırsak rahatsızlığı, şişkinlik veya döküntü gibi mütevazı yan etkilerinden şikayetçi olmuştur.

Protein alerjiniz varsa bu kaynaklardan elde edilen kolajenden kaçınmak çok önemlidir. Örneğin, balık alerjiniz varsa balıktan elde edilen deniz kolajeninden kaçınmalısınız.

Kolajen Hangi Yaşta Kullanılır?

Her yaş kolajenden faydalanabilir. Ancak yaşlanma etkileri yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıktığı için, kolajen takviyesine 20’li yaşların başında başlanması tavsiye edilir. Yorucu bir yaşam tarzınız varsa yaşlanma etkilerinin daha çabuk ortaya çıktığını görebilirsiniz.

yaşa göre kolajen kullanımı
yaşa göre kolajen kullanımı

Kolajenin cildi onarma kapasitesi nedeniyle, aslında daha genç görünmenize yardımcı olabilir. Sıkılık, elastikiyet ve kırışıklık görünürlüğü kolajen tarafından iyileştirilir. Yaşlandıkça cildimiz kolajen kaybeder. Bu nedenle, kolajen takviyeleri almak kolajen seviyelerimizi artırabilir ve daha genç görünen bir cilde neden olabilir.

Ağızdan takviye almak daha iyidir. Kolajen içeren haplar ve kapsüller kullanışlıdır ve kaliteli bir marka seçtiğiniz sürece iyi bir seçimdir. Ancak tozların çeşitli avantajları vardır. İlk olarak, miktarı daha doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Kolajen Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolajenin Saça Faydaları Nelerdir? Kolajen Saça Nasıl Uygulanır?

Kolajen Dolgusu Nedir? Kolajen Güzelleştirir Mi?

Kolajen Nedir, Neye Yarar? | Kolajenin Cilde Faydaları

Mucizevi Etkili Kolajen Göz Çevresi Maskesi

Collagen Forte Nedir? Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu