Reklam
Güzellik ve bakımGüzellik ve Bakım

Hamam Otu Ne İşe Yarar? Hamam Otu Kılları Çoğaltır Mı?

Reklam

Halk arasında zırnık otu ya da Hürrem otu olarak da bilinen Hamam otu, Osmanlı döneminden itibaren özellikle kadınların tercih ettiği tüy dökücü yöntemlerden biridir. Ancak Tunus, Cezayir ve Fas’ta hem kadın hem de erkekler tarafından kullanılıyor fakat ülkemizde sadece kadınlar tarafından rağbet görmektedir.

Kahramanmaraş ili olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yetişen hamam otu hakkında merak ettiklerinizi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hamam Otu Kılları Artırır Mı?

Hamam otu, istenmeyen tüyleri dökmek için kullanılan kolay ve ekonomik yöntem olması dolayısıyla tercih edilir. Ancak hamam otu yağı ise, tüylerin tekrardan çıkmasını önler ve geciktirir.

Hamam Otu Tozu Jilet Gibi Mi?

Jilet ya da tüy dökücüler gibi yüzeyden değil; köklere kadar etki ederek uzun süreli rahatlık imkanı sunar. Aynı zamanda tüy köklerini zayıflatma zayıflatarak yeniden çıkmasını önler.

Hamam Otu Kaç Günde Çıkar?

Hamam otu kullanımı sonrasında, vücut tipine göre ortalama 2-3 hafta içerisinde tüyler çıkar. Ayrıca düzenli kullanımda tüylerde ciddi bir azalma ve incelme mümkündür. Fakat bu ürünün yüz ve göz çevresinde kullanılmaması tavsiye edilir.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Toz şeklinde satılan hamam otunun kullanacağınız kadarını bir kaba alıp üzerine su ekleyin ve macun kıvamını alana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tüylü bölgeye sürüp yaklaşık 4-5 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra lif gibi bir bez yardımıyla masaj yaparak cildinizden arındırın. Ancak fazla bastırmadan temizlemeye dikkat edin. Bu işlemden sonra sabunlu suyla bölgeyi yıkayın.

Hamam otu yağını kullanmak için ise, tüylerden temizlenen bölgeye iyice yedirip 5-10 dakika masaj yapıp uygulayın. Bu uygulamayı her seanstan sonra 4-5 gece uyumadan önce yapın.

Hamam Otu Tozu Vajinal Bölgede Kullanılır Mı?

Vajinal bölgede hamam otu tozunu kullanmada herhangi bir engel yoktur. Ancak hassas bir bölge olduğu için oldukça dikkatli kullanılması gerekir. Ayrıca hamilelerde vajinal bölge temizliğinde hamam otu tozu kullanılması doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Hamam Otu Zararları

As2S3 olarak bilinen ve kimyasal açıdan oldukça güçlü ve tehlikeli bir yapıya sahip olan hamam otu kullanımı dolayısıyla zehirlenenler ve hayatını kaybedenlerin olduğu bilinmektedir.

Hamam otu
hamam otu tozu

Aynı zamanda, hamam otu tozunu ya da yağını ciltte uzun süre bekletmek tahrişlere, yanıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ancak her şeye rağmen hamam otunu denemek isteyenler, cildinin ufak bir kısmına sürüp ortalama 2-3 dakika bekletip temizlemeli ve 24 saat boyunca o bölgede herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını gözlemlemeli.

Eğer kaşıntı, yanma ya da kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlarla karşılaşıldığı durumda bu ürünün asla kullanılması gerekir. Ayrıca hamam otunu uygulama alanının havadar olmasına dikkat edilmeli ve bu otun kokusuna uzun süre maruz kalınmamalı.

Hamam Otu Nerede Satılır?

Hamam otu toz ve yağ olmak üzere piyasalarda yer almaktadır. Eczanelerde ve aktarlarda bu ürüne rahatlıkla erişebilirsiniz.

Karınca Yumurtası Yağı İşe Yarıyor Mu?

Uraw Tüy Dökücü ve Azaltıcı Sprey Gerçekten Etkili Mi?

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Etkili?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu