Reklam
Sağlık

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir?

Reklam

Boğaz ağrısı belirtileri ağır olabilir. Ancak ağrıyı hafifletmek için öncelikle boğaz ağrınıza neyin neden olduğunu anlamanız gerekir: kuru hava, sigara, asit reflüsü , grip veya soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonların tümü boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal

 • Boğaz ağrılarını gidermede balın gücünden yararlanabilirsiniz. Bal, aynı zamanda gece öksürüklerini de geçirmede etkilidir.
 • 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ilave edip bu suyla gargara yapabilirsiniz. Bu uygulamayı her 3 saatte 1 yeniden hazırlayarak kullanabilirsiniz.
 • Kulağa vuran boğaz ağrısı için papatya çayı, nane çayı, ada çayı veya rezene çayı içebilirsiniz.
 • 1 bardak ılık suyun içine 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ilave edip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla gargara yaparak boğaz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Çemen otundan çay hazırlayabilir ya da çemen otu tohumu çiğneyebilirsiniz.
 • Yutkunurken boğaz ağrısına ılık suda yarım çorba kaşığı karbonat ile tuzu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla günde birkaç kere gargara yapabilirsiniz.
 • Hatmi çiçeği kökü çayı yapıp günde 2-3 kere tüketmeniz sonucunda boğaz ağrınızı giderebilir.
Boğaz ağrısı
boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal
 • Sıcak sıcak içilen çorbalar da boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Özellikle tarhana, işkembe, tavuk suyu ve mercimek çorbası tüketebilirsiniz. Ayrıca bu çorbaların içerisine zerdeçal, karabiber, nane, zencefil, limon ve kırmızı acı biber ekleyebilirsiniz.
 • 1 su bardağı suyun içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Bu suyla 2 saatte bir gargara yapın.
 • Doğal antibiyotik kaynağı olan sarımsağı yemeklere ekleyip tüketebileceğiniz gibi sarımsağı direkt emerek boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz.
 • Tek taraflı boğaz ağrısı şikayetlerinde boğaz pastillerinden yararlanabilirsiniz.
 • Acı biber ağrı kesici özelliğe sahiptir. Acı biberi tek başına tüketebilir ya da ılık su ve bal ile karıştırıp içerek de etkisini görebilirsiniz. Fakat reflü ve ağızda açık yara varsa, acı biber kullanmanız uygun değildir.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu boğaz ağrısı tedavisinde ballı-limonlu zencefil çayını önermektedir. Limon C vitamini açısından zengin, zencefil ise güçlü antioksidan oluşu sayesinde boğaz ağrısını kısa sürede geçirmeye yardımcı olur.

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocukların boğaz ağrısını evde geçirmek mümkün. Bir bardak ılık suyun içine 2 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı balı ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı çocuğunuza içirin. Bir başka alternatif olarak, çocuğunuza tuzlu su ile gargara yaparak boğazının rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu