Reklam
Genel

Klinomani Sendromu Nedir? Klinomani Tedavisi Nasıldır?

Reklam

Klinomani, sürekli yatakta kalmayı isteme takıntısı olarak tanımlanır. Bir kişinin sürekli olarak uyumak veya yatakta kalmayı isteme arzusu varsa, o kişinin klinomaniden mustarip olduğu söylenir.

Sabahları yataktan kalkmak gerçek bir çaba mı? Bu durumda, insanların bütün gün yatakta kalmasına neden olan, Dysania olarak da adlandırılan bir durum olan klinomaniye sahip olabilirsiniz.

Bu normal sabah kalkma isteksizliği değil, tembellik, uykulu olma ve hatta kronik yorgunluk sendromu ile ilgisi olmayan bir rahatsızlıktır. Klinomaniden mustarip olanlar için battaniyeler, gerçeklikten gerçek bir sığınak, sorumluluktan kaçmanın, dış dünyadan uzak durmanın bir yolu haline gelir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edelim.

Klinomani Belirtileri

Yaşamları boyunca stresli durumların bir sonucu olarak kronikleşmeden acı çeken insanların% 70’e kadarında patolojik olmayan bir klinomani sendromu görülebilir.

Ancak yataktan kalkmama isteği günlük hayatın normal akışını bozacak kadar ciddiyse bunun çözülmesi gereken bir problem olduğunun kabul edilmesi gerekir. Klinomani, yüksek kaygı durumundan kaynaklanabilir ve sebepleri farklı olabilir: doğumdan sonra depresyondan mustarip iseniz ortaya çıkabilir, bu durum genel olarak yeni anneleri ilgilendiren ve bir uzman tarafından izlenmesi gereken bir durumdur.

Diğer nedenler psikolojiktir: düşük benlik saygısı, sosyal ilişkiler korkusu, başarısızlık korkusu. Bu nedenle, sıklıkla, klinomani, fobiler ve hipokondri ile ilişkili bir depresyon semptomu olabilir. Bu nedenle, klinomani sendromuna en çok maruz kalan kişiler, depresyondan mustarip olanlar ve endişeli olma eğiliminde olanlardır.

Klinomani Sendromu Neden Olur?

Klinomani, depresyon ve stres gibi diğer psikolojik bozukluklarla birlikte de gelişebilir. Depresyon, kendini izole etme, yalnızlık duyguları, umutsuzluk ve çaresizlik, zevk eksikliği, kilo değişiklikleri, yorgunluk ve uykusuzluk veya hipersomni (aşırı uyku) gibi uyku sorunlarını içerir. Bu nedenle, bir kişi depresyondan mustaripse, uyku sorunlarının semptomları uygun şekilde yönetilmezse, klinomani geliştirmesi bile mümkündür.

Klinomani Sendromu Nasıl Atlatılır?

Sorunu çözmek için klinomaniyi tetikleyen nedenleri anlamak önemlidir. Bu, psikofiziksel refahımız için olumlu olmayan sonuçlara sahip olabilir. Sürekli yatakta olmak, uykunun sirkadiyen ritmini düzenlemek için temel olan güneşe maruz kalmamak anlamına gelir. Ayrıca yapay ışıklar ve elektronik cihazlar kaygı, uyku bozuklukları ve depresyon riskini artırır.

Sürekli kapalı kalmak, özellikle sanal dünyaya sığınmak bu nedenle sosyal ve ilişki hayatımıza ilişkin sorunlara yol açabiliyor.

Klinomaninin erken bir aşamasına sahipseniz, bir psikoterapiste veya herhangi bir danışmana gitmenize gerek yoktur, bu sorundan başlangıçta kendi başınıza kurtulabilirsiniz. Ya da aileniz ve arkadaşlarınız size yardım edecek, her zaman pozitif olmalısınız.

klinomani sendromu
klinomani sendromu tedavisi

Motivasyon kitapları, hikayeler veya benzeri herhangi bir kişi ile her zaman bağlantıda olmalısınız, motive edin ve ilham verin, ya da motive edici konuşmaları dinleyerek bu sorundan kurtulun.

Klinomani kronikleşirse, en iyi tedaviyi bulmak için bir psikoterapi yolculuğuna başlamak için bir profesyonele başvurmak şarttır. Depresyon durumunda uzman ilaç yardımına da başvurabilir. Öte yandan, özellikle stresli dönemlerle bağlantılı, patolojik olmayan bir hastalıktan mustaripseniz, o zaman devreye sokulacak stratejiler vardır: Birincisi, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmek. Bu nedenle uyku miktarını düzenlemek önemlidir: ideal olan, gece başına 6 ila 9 saat olacaktır.

Gevşeme de önemlidir: yatmadan önce kendinize ılık bir banyo hediye edin, rahatlatıcı bir bitki çayı için veya hafif yoga egzersizleri yapın. Sabahları iyi dinlenmeniz ve serinlemeniz için yatakta bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanmayın ve mümkünse bunları yatak odasında tutmayın. Sağlıklı cinsel aktivite aynı zamanda iyi dinlenmenize de yardımcı olur.

Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Uyku Terörü Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu