Reklam
Genel

Vajinal Kaşıntı İçin Evde Ne Yapılabilir? Vajinal Kaşıntı İçin Hangi Krem?

Reklam

Vajinal kaşıntısı, yaygın bir sorun olup çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir, bu da kadınların günlük yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Özellikle yanma hissi eşlik ettiğinde, gece uyku sorunları gibi farklı problemlere neden olabilir.

İçindekiler

Kadınlarda Özel Bölge Kaşıntısı Neden Olur?

Vajinal kaşıntının sık görülen nedenleri arasında vajinal enfeksiyonlar (vajinal kandida, bakteriyel vajinozis, trikomonas vajinalis), hiperplastik vulvar distrofi, liken skleroz, atrofik vajinit, genital herpes, genital psöriyazis, kontakt dermatit, genital egzama ve parazit hastalıkları bulunmaktadır.

Vajinal Kaşıntıyı Tetikleyecek Durumlar

Naylon iç çamaşırlarının kullanımı ve dar kıyafet tercihi, vajinal kaşıntı sorununu hızlandırabilen mantar enfeksiyonlarını tetikleyebilir. Aynı zamanda, çok sıcak su ile duş almak ve parfümlü vajinal kozmetik ürünler kullanmak da bu duruma katkıda bulunabilir.

vajinal kaşıntı
vajinal kaşıntı neden olur

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, vajinal kaşıntıya yol açabilir, çünkü bu durum, vajinal mantarı önleyen iyi bakterilerin azalmasına neden olabilir. Vücuttaki hormon dengesizlikleri de vajinal kaşıntının nedenleri arasında yer alabilir, çünkü hormonal değişiklikler vajinal mantarın yayılmasına uygun bir ortam yaratabilir.

Vajinal Kaşıntı Ne Zaman Tehlikelidir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı genellikle idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle kokulu, sarı veya yeşil renkli akıntı, acil doktor muayenesi gerektiren bir durumu işaret edebilir.

Vajinal Kaşıntı En Hızlı Nasıl Geçer?

Bakteriyel kaynaklı vajinal enfeksiyonlara karşı verilen antibiyotikler, mantar enfeksiyonlarını artırabilir. Bu nedenle, vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi için hızlı sonuçlar sağlayan antifungal krem, fitil veya gerektiğinde ağızdan tablet kullanımı önerilir.

Aşırı Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntı şikayetinin çözümü için, altta yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. Kimyasallara bağlı tahriş kaynaklı kaşıntılarda etkene maruz kalınmasının önlenmesi yeterli olabilir, ancak bakteriyel vajinozis veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Travazol Krem Vajinaya Sürülür Mü?

Travazol krem, kaşıntıyı gidermede etkilidir. Kasık ve genital bölgede kullanılabilir. Ancak doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde kullanmanız gerekir.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Önlenir?

  • Vajinal kaşıntı olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için, genital bölgenin temiz ve kuru tutulması önemlidir.
  • Vajinanın “nefes almasını” sağlamak adına gün boyunca bol giysiler, pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli ve uyurken iç çamaşırı giyilmemelidir.
  • Sabun kullanımından kaçınılmalı, suyla durulama tercih edilmelidir. Ilık bir banyo alınabilir.
  • Vajinanın yakınına hijyen spreyleri, kokular veya pudralar uygulanmamalıdır.
  • Enfeksiyon durumunda tampon yerine ped kullanımı tercih edilmelidir.
  • Tuvalet kullanımında önden arkaya doğru silme prensibi benimsenmeli ve diyabet durumunda kan şekerinin kontrol altında tutulması önemlidir.

Vajinal Kaşıntıyı Nasıl Durdurabilirim?

Vajinanızın sağlığını desteklemek için pamuklu iç çamaşırı tercih edin ve uyurken iç çamaşırı giymekten kaçının. Vajinal bölgeyi temizlemek için su kullanın, sabun kullanmaktan kaçının. Sık duş almak, iyi bakterileri yok edebileceğinden kaçının ve bölgeye sprey veya koku kullanmaktan kaçının, çünkü bu durum tahrişe neden olabilir.

Vajinal Kaşıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmezse vajinal mantar kalçalara ve makata yayılabilir. Daha da geciktirirseniz, enfeksiyon uzun süreli ve tamamen iyileşmeyen bir hale gelebilir. Hastanın sürekli kaşıntılı ve genital akıntılı bir yaşam sürmesi, toplumsal görevlerini ve insan ilişkilerini aksatır.

Vajinal Kaşıntı Kendi Kendine Geçer Mi?

Vajinal mantar, bir kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse ve vajinal mantara neden olan faktörler ortadan kalkmışsa kendiliğinden geçebilir. Bu, birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi olacaktır.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Geçer? Vajinal Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

Vajinal Histerektomi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır?

Menopozda Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

Genital Kararma Nasıl Giderilir? Vajina Kararması Nasıl Geçer Evde?

Vajinal Agenezi (Doğuştan Vajina Yokluğu) Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu