Reklam
Genel

Dövme Abdest Geçirir Mi? Dövme Yaptırmak Günah Mı?

Reklam

Dövme yaptırmak ilgi çekici gibi görünse de, konunun dini boyutuna bakıldığında dövme abdest geçirir mi, İslam dininde dövme yaptırmak haram ya da günah mı gibi sorular yer almaktadır. Eğer sizler de dövme yaptırmadan önce bu işin aslını merak ediyorsanız, doğru yere gelmiş bulunmaktasınız.

Dövme yaptırmak, kendini ifade etmenin benzersiz bir modu olabilir. Yine de, hafife alınması gereken bir karar değildir (yani, hayal kırıklığına uğramaya veya bağlılıktan nefret etmeye yatkınsanız). Diyelim ki, sevgilinizle olan ilişkinizi sembolleştirmek için ya da sadece sosyal medyada karşınıza dövme modelleri çıktı ve onları düşünmeden edemiyorsanız, karar vermeden önce bir kere daha düşünmelisiniz.

İçindekiler

Kalıcı Dövme Abdest Geçirir Mi?

Kalıcı dövme abdest geçirir. Kalıcı dövme derinin altına yapıldığı için ve gusül ve abdest için deri üzerinde herhangi bir tabaka oluşturmadığından abdeste mani değildir.

Hint Kınası Dövme Abdest Geçirir Mi?

Hint kınası ve geçici dövme abdest geçirir mi diye sorulacak olursa, bu dövmeler deri üzerinde kaldığı için abdest ve gusle manidir. Haliyle bu iki dövme de abdest geçirmez.

çiçekli zarif dövme
çiçekli zarif dövme

Peygamber Efendimiz Dövmeyi Neden Yasakladı?

Dövme yaptırmak, eski çağlardan beri cahiliye adeti olarak görülmüş ve sağlığa zararlı olduğundan dinen de yasaklanmıştır. Eğer dövme dikkat çekmek, daha güzel görünmek için yapılmışsa İslam dininde fıtratı bozduğu için yasak kabul edilmiştir. Peygamberimiz, Allah’ın bize vermiş olduğu özellik ve şekilleri değiştirmek için yaptırdığımız ameliyatlarda maksat süslenmek ve daha iyi görünmek ise, bu durumlar yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirilmiştir. Kısacası, dövme yaptırmak caiz değildir.

Dövme İle İlgili Kuran’da Ne Yazıyor?

Sağlık amaçlı Allah’ın insana vermiş olduğu beden yapısını değiştirmek caiz değildir ancak keyfi amaçlı ve güzellik için yapılıyorsa, uygun görülmemiştir. Dövme ile ilgili ise, Kuran’da “haramdır, günahtır” şeklinde bir ayet yoktur.

Dövme Yaptıran Kişinin Abdesti Kabul Olur Mu?

Söz konusu kalıcı dövme ise, kişinin abdesti kabul olur. Ancak Hint kınası ve diğer geçici dövmeler yapılmışsa, abdesti kabul olmaz.

Dövme Yaptırmak Günah Mı Diyanet?

Diyanete göre dövme yaptırmanın abdeste ve gusle engel olup olmadığı şu şekilde açıklanmıştır:

Dövme abdest geçirir mi
dövme yaptırmak günah mı diyanet

“Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; ‘Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmiştir.’ Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir. Vücudunda dövme bulunan bir kimse, mümkünse sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Ancak, sticker gibi cilt  üzerine yapılan geçici dövmede su deriye geçmediğinden gusül ve abdeste engel olur.”

Dövme Yaptırmadan Önce Abdest Almak

Bazı kişiler saçını boyamadan/ boyatmadan önce abdest alır. Mesh giyip meshin üzerine su vurarak abdest alırlar. Ancak dövme öncesi abdest alınsa bile işe yaramaz.

Sevgi İzi Dövmesi Caiz Mi?

Müge Anlı ve ekibinin sevgi izi uygulaması, alzheimer, zihinsel engelli ve yaşlılar gibi kaybolma riski yüksek olan kişilere yapılan bir dövmedir. Bu konu hakkında Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu tıbbi bir ihtiyaç olduğu için yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığını ve bunu yapan Müge Anlı ve ekibine tebriklerini iletmiştir.

Neler Orucu Bozar? | Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar

Regl İken Saç Kesilir Mi? Adetliyken Saç Boyanır Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu