Reklam
Genel

Ejderha Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Reklam

Ejderha dövmesi son zamanlarda oldukça popüler. Kim ejderhalardan etkilenmez ki? Ejderhalar dikkatimizi çekiyor çünkü bu nefes kesici yaratıklar, hayal gücünün ötesinde bir güce ek olarak, özgürlüğü ve kaosu eşit ölçüde temsil ediyor.

Modern zamanlarda her zaman popüler olan ejderha tarihi aslında çok eskilere dayanmaktadır! Binlerce yıldır kültürler ejderhalara saygı duymuş ve onlardan korkmuştur. Doğu Asya kültürlerinde temel öğelerdir ve Avrupa mitolojisinde de öne çıkarlar. Mısır ve Babil gibi eski uygarlıklar da ejderhaya büyük saygı duyuyordu.

Bu nefes kesici yaratıklar, Japon ve Çin mitolojilerinde önemli bir rol oynuyor ve Avrupa ve Amerika kültürlerinde de giderek daha fazla öne çıkıyor. Bu yazımızda en yaygın ejderha dövmelerine ve anlamlarına daha yakından bakacağız.

Ejderha Dövmesi Anlamı

Tüm tarihi ve çeşitli sembolizmleriyle, bir ejderha dövmesinin gerçekte neyi temsil ettiği merak edilebilir. Birçoğu için ejderha, mutlak gücün bir simgesidir. Diğerleri için ejderha, uğurlu bir sembol ve iyi niyet getirir. Bazıları için ejderha, yıkım ve kötülük demektir.

ejderha dövmesi
ejderha dövmesi kol

Ancak ejderhanın başka bir anlamı vardır – bağımsızlık. Ejderhalar genellikle yalnızlıklarından zevk alan yalnız yaratıklardır. Son derece zeki ve sınırsız oldukları, istedikleri gibi dolaşabildikleri düşünülüyor. Ölüm bile bir ejderhaya hükmedemez! Bu, ejderhayı gerçek bir özgürlük sembolü yapar.

ejderha dövmesi
ejderha dövmesi sırt

Japon kültüründe ejderhaların önemi, medeniyetin hayatta kalmasıyla eşdeğerdir. Bu, inançlarına göre ejderhaların insanlığın koruyucusu ve hayırsever olduğu anlamına gelir. Vücutlarına ejderha dövmesi yaptırmaları için yeterince önemli. Bu dövmeler, asırlık geleneklerine bir övgüdür ve aynı zamanda bilgelik, güç ve cesaret hakkında hikayeler anlatır ve sembolize eder.

Ejderha Renkleri ve Anlamları

Ejderha dövmeleriyle ilgili ilginç bir şey, ejderhanın renginin Doğu Asya mitolojik ejderhalarına karşılık gelen bir anlamı olmasıdır. İşte bazı yaygın olanlar:

ejderha dövmesi
ejderha dövmesi boyun
  • Siyah bilgeliği temsil eder.
  • Yeşil hayatı temsil eder.
  • Mavi şefkat ve bağışlamayı temsil eder.
  • Sarı , benmerkezci olmanın yanı sıra yardımseverliği temsil eder.
  • Altın nezaketi temsil eder.

Ejderha Türleri ve Anlamları

Batı ejderhaları veya Avrupa: Kanatları, uzun bacakları ve kuyrukları olan kertenkeleleri veya yılanları andıran Avrupa ejderhaları, insanların yılan korkusunu temsil eder. Bu nedenle, genellikle kötü ve gizemli canavarlar olarak görülürler.

ejderha dövmesi
ejdetha dövmesi bacak

Çin ve Japon ejderhaları: Sazan biçimli, dört pençeli ve genellikle kanatsız yılan biçimindedir. Doğu ejderhaları, özellikle Çin ejderhaları, bir güç veya kraliyet sembolüdür. Hem Çinliler hem de Japonlar, ejderhaların servet, zenginlik ve koruma getirdiğine inanıyor.

ejderha dövmesi
ejderha dövmesi erkek

Japon ejderhaları: Japon ejderhaları, neredeyse 6000 yıl öncesine dayanan Çin mitolojisinden türemiştir. Bununla birlikte, Çin ejderhalarının aksine, Japon ejderhaları genellikle deniz yılanları olarak tasvir edilir. Bunun nedeni, Japonya’nın bir ada olması ve insanların ejderhaların adayı denizde koruyarak, toprağı ve insanları koruyarak koruduğuna inanmalarıdır.

ejderha dövmesi
ejderha dövmesi kırmızı

Güneydoğu Asya ejderhaları: Naga olarak da bilinen ejderhalar ilk olarak Hindistan, Endonezya, Tayland ve diğer Güneydoğu ülkelerinde Hinduist folklorlarda ortaya çıktı. Bazen onları Budist heykellerinde bulabilirsiniz. Yarı insan yarı yılan oldukları için her an insan formuna dönüşebilirler. Bu ejderhaların havayı, özellikle de yağmuru kontrol edebildiğine inanılıyor.

Medusa Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Yılan Dövmeleri ve Anlamları

Ouroboros Dövme Anlamı ve Modelleri

Akrep Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Akrep Dövmesi Modelleri

Gladyatör Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Denizatı Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Samuray Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Lotus Çiçeği Dövmesi Ne Anlama Gelir? Lotus Çiçeği Dövme Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu