Reklam
Güncel Hayat

Neler Orucu Bozar? | Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar

Reklam

Orucu neler bozar? Ramazan ayında tam anlamıyla oruç tutmak isteyen herkesin merak ettiği neler orucu bozar olduğudur. Bu içeriğimizde, orucu bozan ve bozmayan durumların hepsine yer verdik.

İçindekiler

Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler Nelerdir?

 • Oruçluyken unutarak yeme içme orucu bozmaz. Ancak oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra halen daha yeme içmeye devam etmek orucu bozar.
 • Oruçluyken uykuda meni akması orucu bozmaz, aynı şekilde, gusletmeyi öteleyerek cünup olarak sabahlamak da orucu bozmayan şeyler arasındadır.
 • Ağız kokusunu engellemek için ağız  spreyi kullanmak veya sakız çiğnemek orucu bozar.
 • Saç boyamak veya makyaj yapmak orucu bozmaz.
 • Sigara içmek orucu bozar, fakat nikotin bandı orucu bozmaz.
 • İnsülin iğnesi orucu bozmaz.
 • Lokal anestesi orucu bozmaz. Ancak bölgesel veya genel anestezide vücuda serum verildiği için orucu bozar.
 • Kulak damlası veya kulağın yıkattırılması orucu bozmaz. Ancak kulak zarı delikse, damlatılan sıvı veya yıkama sırasındaki su mideye ulaşabileceği için orucu sıkıntıya sokabilir.
 • Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozmaz. Ancak lavmanda iki farklı yöntem vardır. Özellikle kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, besin içerikli sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur.
Neler orucu bozar
orucu bozan ve bozmayan durumlar
 • Gıda içeren sıvı diyalizlerde verilirse oruç bozulur.
 • Anjiyografi veya anjiyoplasti durumunda oruç bozulmaz.
 • Biyopsi yaptırmak orucu bozmaz.
 • Dil altı hapı orucu bozmaz.
 • Burun damlası kullanmak orucu bozmaz.
 • Akupunktur tedavisi orucu bozmaz.
 • Astım hastaları soluk almayı kolaylaştırmak için kullandıkları spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler ancak bu ilaçlar yutulmadığı sürece oruç bozulmaz.
 • Diş kanaması orucu bozmaz ancak dişten çıkan kanın yutulması orucu bozar. Böyle durumda kaza edilmesi gerekir.
 • Ağız ve burundan su kaçırılmadığı sürece denize girmek veya yıkanmak orucu bozmaz.

Kadınlarda Orucu Bozan Durumlar

Kadınların adet ve lohusalık dönemi gibi özel hallerinde namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ibadetler yapılmaz. Sonrasında, tutamadıkları oruçları ve kılamadıkları namazları kaza ederler.

Aynı şekilde, oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde adet görürse orucunu bozması gerekir. Ve iftar saatine kadar oruçlu gibi davranmamalı. Ancak başkalarının yanında da yiyip içmemesi uygundur.

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Diyanet’e göre, oruçlu iken kan vermek, orucu bozan şeyler arasında bulunmamaktadır. Ancak kan almak ise, bunun tam tersine beslenme yerine geçebileceği için orucu bozan durumlardandır.

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Kusmak eğer kendiliğinden olursa, kaza yapılması gerekmez. Ancak bilerek kendi zorlamasıyla kişi kusarsa, orucunu kaza etmesi gerekir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Oruçlu iken abdest alırken ağza 3 kere su alınıp çalkalanır. Bu durum orucu bozmaz. Fakat diş fırçalama konusunda macunun parçaları veya suyun boğaza kaçma durumu olduğundan orucun bozulma riski bulunuyor. Bu sebeple, dişleri imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygundur.

Aşı Orucu Bozar Mı?

Yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle oruç bozulur. Bu nedenle, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Hastaysanız, sağlığınıza kavuştuktan sonra oruç tutmaya başlayabilirsiniz. Ancak oruç tutmaya herhangi engeliniz yoksa, iftardan sonra iğne yaptırmanız uygun olur. Eğer oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırıyorsanız, daha sonra bu orucu kaza yapmanız gerekir.

Göz Damlası Orucu Bozar Mı?

Göze damlatılan ilaç, miktar olarak 1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre olduğu için çoğu gözden dışarı atılır. Ayrıca yeme-içme yani beslenme anlamı taşımadığından göz damlası orucu bozmaz.

Cilde Krem Sürmek Orucu Bozar Mı?

Deri üzerine sürülen kremler, yağlar emilerek kana karışmaktadır. Kremlerin emilme hızı çok az ve yavaş olmaktadır. Ancak bu durum yeme-içme anlamına gelmediği için deri üzerine sürülen krem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

Öpüşmek Orucu Bozar Mı?

Evli çiftlerin birbirlerini öpmesi veya sarılması oruçlarını bozmaz. Fakat şehvetli bir şekilde öpüşmek orucu sıkıntıya sokabilir.

Sevgiliyi öpmek, elini tutmak orucu bozup bozmadığı oldukça merak ediliyor. İslam’da tensel temasa dayalı flört doğru olmadığı için elini tutmak ve öpüşmek orucu bozar. Partnerinin tükürüğünü, ağız suyunu yutmak haliyle orucu bozar.

Mastürbasyon Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken elle mastürbasyon yapmak orucu bozar. Çünkü şehvetli bir boşalma durumudur. Mastürbasyondan kaynaklı orucu bozulan kişi, o günü kaza etmesi gerekir.

Genizden Sümük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Geniz akıntısı, orucu bozan durumlardan biri olmadığı gibi geniz akıntısının yutulması durumunda da kaza edilmesine gerek yoktur.

Balgamı Yutmak Orucu Bozar Mı?

Tükürük ağız kısmına gelmediyse yutmak orucu bozmaz. Fakat balgam ağız içerisine gelirse, hem sağlık açısından hem oruç açısından dışarı atılması gerekir.

Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır? Ramazanda Kilo Verilir Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu