Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Nipple Piercing Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göğüs ucuna piercing yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Nipple piercing olarak bilinen göğüs ucu piercing için bilmeniz gereken her şey burada!

Reklam

Son yıllarda, nipple piercing modelleri, piercing dünyasını kasıp kavurdu ve hem erkekler hem de kadınlar arasında popülaritesini artırdı.

Hassas bölgelerde piercing söz konusu olduğunda, onları çevreleyen bir cinsel damgalanma eğilimi vardır. Bu damgalamalar tamamen asılsız olmasa da – meme uçlarını deldirenlerin çoğu, bunun meme ucu hassasiyetini artırdığını ve yatak odası eğlencesini artırdığını iddia ediyor – insanların meme uçlarını deldirmeyi sevmesinin tek nedeni bu değil.

Meme uçlarınızı deldirmek vücut için çok olumlu bir eylemdir. Çoğu zaman, delinmiş meme uçları daha fazla çıkıntı yaparak dar bir tişört içinde fark edilmemelerini sağlar. Bu nedenle meme uçlarına piercing yaptıran kadın ve erkekler, vücutlarından korkmadıklarını göstermek için meme ucu piercing takılarını gururla takarlar.

Nipple Piercing Ne Demek?

Nipple piercing yani meme ucu piercing trendi şu anda Kendall Jenner, Bella Hadid, Rihanna ve Kristen Stewart gibi ünlüler sayesinde büyük bir an yaşıyor – hepsinde var – ama doğası gereği, ne kadar popüler olduğunu anlamak zor.

Nipple Piercing Bakımı

Meme ucu piercingleri popüler, teşvik edici ve göz alıcı bir değişikliktir. İyileşmeleri çoğu vücut piercinginden daha uzun sürer ve bu nedenle sağlıklı bir iyileşme için özenli bakım gerektirirler.

nipple piercing
nipple piercing bakım
  • Meme ucu piercinginin iyileşme sürecinin ilk birkaç haftasında aspirin almayın, alkol içmeyin veya aşırı kafein tüketmeyinYukarıdakilerin tümü kanınızı inceltir ve vücudunuzun kanamayı önlemek için pıhtı oluşturmasını zorlaştırır.
  • Sigara içmeyin. Nikotin, vücudunuzun iyileşme yeteneğini yavaşlatan sistemik bir etkiye sahiptir. Sigarayı bırakamıyorsanız, iyileşme sürecinde sigarayı azaltmanızı, nikotin bantları kullanmanızı veya bir E-sigara kullanmanızı öneririz.
  • Göğüs ucu piercinglerinizi banyo suyu, sıcak küvetlere veya yüzme havuzlarına batırmayın.
  • İyileşen göğüs ucu piercinglerine sabun veya sert temizleyiciler uygulamayın. Sabun ve alkol bazlı temizleyiciler cildinizi kurutabilir ve çatlatabilir, bu da enfeksiyon riskinizi artırır.
  • İyileşme sürecinde kesinlikle takılarınızla oynamayın. Takılarınızla oynamak mikro yırtıklar oluşturabilir, zararlı bakterilerin ortaya çıkmasına neden olabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir. Mücevherinize mümkün olduğunca az dokunun.
  • Kadınlar; göğüs ucunuzdaki piercingleri korumak için geceleri spor sütyenleri ve gündüzleri dolgulu sütyenler giyin. Erkekler ise, bir koruma katmanı olarak gece gündüz kalın pamuklu fanilalar giyin.
  • Hiç kimsenin yeni meme ucu piercinglerinize elleriyle veya ağızlarıyla dokunmasına izin vermeyin. Bu, enfeksiyon riskinizi artıran bakterileri transfer eder.
  • Göğüs ucunuzdaki takıyı bükmeyin, döndürmeyin veya kaydırmayın.
  • Göğüs ucu piercinglerinize dövme sanatçınızın önerdiği kremler dışında, herhangi bir krem, yağ, merhem veya merhem uygulamayın. Bunlar fistüllerinizi tıkayabilir, bakterileri hapsedebilir ve potansiyel olarak bir enfeksiyonu tetikleyebilir.
  • Takılarınızı zamanından önce değiştirmeyin. İlk 3 ila 6 aydan sonra, piercing sanatçınıza danışın ve uzun başlangıç halterlerinizi daha dar takılarla değiştirmesinin güvenli olup olmadığını sorun.

Nipple Piercing Ne Kadar Sürede İyileşir?

Herkesin meme uçları farklı bir oranda iyileşir. Sonuç olarak, başlangıç takılarınızı iyileşme sürecinden 3 ila 9 ay arasında herhangi bir zamanda değiştirmeye hazır olabilirsiniz. Kesin zamanlama, şişliğin ne zaman azaldığına bağlıdır. Herhangi bir şişlik yaşarsanız, iyileşen fistüllerinize aşırı baskı yapmamaları için daha uzun başlangıç halterlerini içeride tutmanız gerekir. Uzun süreli basınç, enfeksiyona yol açabilen nekroza (doku ölümü) neden olabilir.

3. ayı geçtikten sonra (ve herhangi bir şişlik olmadan birkaç hafta daha geçtikten sonra), piercing sanatçınıza, giysilerinize takılma olasılığı daha düşük olan daha sıkı oturan takılara geçmenin güvenli olup olmadığını sorun.

Nipple Piercing Emzirmeye Zarar Verir Mi?

Anne sütü, meme ucunun arkasındaki meme bezlerinde bulunduğundan, meme ucu piercinginin olması emzirme yeteneğinizi etkilememelidir. Bununla birlikte, emzirmeye başlamadan önce göğüs ucunuzdaki piercingin tamamen iyileştiğinden emin olmak isteyebilirsiniz, böylece siz (ve bebeğiniz) istediğiniz zaman onu çıkarabilirsiniz.

Smiley Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaş Piercing Bakımı Nasıl Yapılır?

Burun Piercing Hakkında Merak Ettikleriniz

Tragus Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

Göbek Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu