Reklam
Güncel Hayat

Öğlen Uykusu Neden Önemli? Öğlen Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Reklam

Pek çok toplumda, öğlen uykusu sadece normal değil, aynı zamanda alışılagelmiş bir günlük rutindir.

Sağlıklı olduğunuzu varsayarsak, öğleden sonra biraz uyumak, kendinizi daha az sinirli hissetmenize neden olan faydalar sağlayabilir veya geleneksel gündüz çalışma saatleri dışında çalışıyorsanız veya ders çalışıyorsanız tamamen dinlenmiş olmanızı garanti edebilir. Aynı şekilde sizi yorgunluk veya uyuşukluk nedeniyle meydana gelen aksiliklerden de koruyabilirler.

Bununla birlikte, öğlen uykusunun faydalarının yanı sıra bazı dezavantajları da vardır. Bunun nedeni, nasıl fayda sağlayıp sağlamadığını anlarsanız, öğleden sonra uyuyalım mı, uyumayalım mı sorusunun cevabını almış olursunuz. Bu nedenle, hadi başlayalım!

Öğlen Uykusu Faydaları

Dün gece geç saatlere kadar uyuduysanız, iyi uyuyamadıysanız veya uzun veya düzensiz bir vardiyada çalıştıysanız, biraz kestirmeyi düşünebilirsiniz. Ve bu anlaşılabilir. Şekerlemeler yorgunluğu giderebilir ve iyi bir gece uykusu çekmiş olsanız da olmasanız da gün boyunca zinde kalmanıza yardımcı olabilir.

öğle uykusu
öğle uykusu yararları

Uzmanlar, çoğu yetişkinin günde yedi ila dokuz saat uyumasını tavsiye ediyor. Önerilen miktardan daha az uyumak, günler içinde birikebilen bir uyku borcu yaratır. Uyku borcunuzu ödemek için uyumanız gerekir.

Şekerlemeler kaliteli gece uykusunun yerini tutamasa da uykunuzu toplamanıza, gündüz yorgunluğuyla mücadele etmenize, uyanıklığı artırmanıza ve başka faydalar sunmanıza yardımcı olabilir.

Stresle Savaşır

Öğleden sonra uyumanın, stresten kurtulmak da dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, gece çalışan insanların uzun süre uyanık kaldıklarını ve bu nedenle yorgunluğun arttığı ortaya çıkmıştır. Stres seviyesi de giderek artar. Bu durum uzun süre devam ederse kronik yorgunluk daha da kötüleşebilir. Böyle bir durumda gün içinde kestirmek bu tür stresi azaltmak için faydalı olabilir.

Yorgunluğa İyi Gelir

Çoğu zaman sabah yerini öğlene bırakana kadar yoruluruz. Bunun nedeni vücudumuzun sirkadiyen ritmi takip etmesidir. Bunda vücut ısısının her 12 saatte bir biraz düştüğünü uzmanlar söylemektedir. Daha çok öğleden sonra bulunur ve böyle bir durumda kişi kendini yorgun hissedebilir. Bu nedenle, 30 dakikadan fazla olmayan bir şekerleme yapmak, yorgunluğu büyük ölçüde azaltabilir.

Uyanık Kalmaya Yardımcı Olur

Öğleden sonra uyanık kalmak zordur. Buna öğle yemeği sonrası dalış denildiğini, bunun çoğunlukla 13:00 ile 16:00 arasında olduğunu uzmanlar söylemektedir. Bu süre zarfında, vücut ısısı hafifçe düşer, bu nedenle uyuşukluk hissetmeye başlarız ve uyanıklık da azalır. Bu nedenle, biraz şekerleme uyanık kalmaya yardımcı olabilir.

Öğlen Uykusu Zararları

Öğleden sonra kestiren insanlar yaygındır, ancak öğleden sonraları uzun süre uyumak sağlığa zararlı olabilir. Gece uykunuzu etkileyebilir, bu nedenle öğleden sonra uzun süre uyumaktan kaçınmak önemlidir. Bir araştırmaya göre, uzun süre uyumanın felç riskini yüzde 20’den fazla artırdığını söylüyor. Öğleden sonra 90 dakikadan fazla şekerleme yapan kişilerde felç riskinin yüzde 25 arttığı ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca kolesterol düzeylerindeki bozuklukların daha fazla uyku kaybı şeklinde de bulunabileceği ortaya çıktı.

Fazla uyumak iyi bir alışkanlık değildir ama uykusuzluk da sorunlara neden olabilir. Mesele sadece öğleden sonra uyumak değil, bazı insanların yaşam tarzı öyledir ki geceleri sadece birkaç saat uyuyabilirler. Uzmanlar bunu yapmanın sağlık için çok zararlı olabileceği konusunda uyarıyor. Yeterince uyumamak diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, obezite ve hatta depresyona neden olabilir. Bu yüzden her gün yeterince uyumaya çalışmalıyız.

Rem Uykusu Nedir? Kaç Saat Olmalı? Önemli Mi?

Uykusuzluk İçin Etkili Ve Şifalı 8 Bitki Çayı

Uyku Terörü Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

En Etkili Uyku İlacı Hangisidir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu