Reklam
Sağlık

En Etkili Uyku İlacı Hangisidir?

Reklam

İyi bir gece uykusu almak, genel sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. Kendinizi uykuya dalmakta veya gece boyunca uyumakta zorluk çekiyorsanız, Uyku İlacı kullanmak isteyebilirsiniz.

Tipik olarak, yetişkinlerin gece başına yaklaşık yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu sayı herkes için aynı değildir ve bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Uyuduğunuz saat sayısından daha önemli olan her gece uykunuzun kalitesidir. Yaşlandıkça uyku ihtiyaçlarınız da yaşamınız boyunca değişir.

İçindekiler

En Etkili Uyku İlacı Damla

İçeceğe katılan uyku damlası ilaçları genellikle pek tavsiye edilmez. En etkili uyku ilacı damla olarak Sabre uyku damlası ile Strath uyku damlası gösterilebilir. Her ikisi de reçetesiz damla uyku ilacı olarak geçmektedir.

En İyi Uyku İlacı Hangisidir?

Uykusuzlukla mücadelenizde artık ne yaptıysanız işe yaramadıysa, uyku ilaçlarına başvurabilirsiniz. Bunu sadece uyku için düşünmeyin; bu ilaçların psikiyatrik rahatsızlıklarda rahatlama ve gevşeme etkilerine yardımcı olduğunu da bilmelisiniz.

Uyku İlacı
en iyi uyku ilacı hangisidir

1- Unisom

En çok tercih edilen uyku ilacı ve en çok satılan uyku ilacı denince akla Unisom gelir. Piyasalardaki diğer uyku ilaçlarına göre en az yan etkiye sahiptir. 1 tableti yaklaşık 12 saat deliksiz uyuttuğu için uyumadan 1 saat öncesinde kullanılması tavsiye edilir.

2- Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı

Bitkisel uyku ilaçları arasında yer alan Nutraxin Herbal, en ve en doğal uyku ilacı olarak bilinir. Yan etkisi olmayan ve antidepresan ilaç sınıfında bulunmayan bu ilacı reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz.

3- Remeron Uyku İlacı

Stresli ve sıkıntıklı durumlarda en çok başvurulan ilaçlardan biri olan Remeron, içildikten 1 saat sonra uykuyu getirmesi ile bilinir ve yaklaşık 12 saat rahat uyku çekmenizi sağlar. Zayıf bir bünyeye sahipseniz, 15-20 saat uyuyabilirsiniz. Böyle durumda ilacın yarısını almanız önerilir. Ağız kuruluğu, acıkma, nadiren mide bulantısı ve kilo alma görülebilir.

4- Citoles Uyku İlacı

Uyandırmayacak uyku ilaçları arasında yer alan Citoles, deliksiz ve kaliteli uyku çekmenizi sağlar. Özellikle yaşlılara ve Alzheimer hastalarına tavsiye edilir. Reçetesiz olarak satılmaktadır. Ayrıca daha az yan etkiye sahiptir.

5- Tolvon Uyku İlacı

Ağır antidepresan ilaçlarından biri olan Tolvon, yaklaşık 11-15 saat kadar uyku getirebilir. kabızlık ve mide bulantısı gibi yan etkilere sahip olan bu ilaç doktor kontrolünde alınabilir.

6- Largactil Uyku İlacı

Hıçkırığı çok kısa sürede geçirmesi ile bilinen uyku ilacıdır. Ağır bir ilaç olduğu için çok sıkıntılı durumlarda doktorlar reçete eder.

7- Desyrel Uyku İlacı

Psikiyatri uyku ilacı isimleri arasında yer alan Desyrel, antidepresan ilacıdır. Mide bulantısı ve iştah açma gibi yan etkileri olan bu ilacın 1 tableti yaklaşık 12-15 saat uyuttuğu bilinir.

8- Prozac Uyku İlacı

Antidepresan ilacı olan Prozac, reçeteli olarak eczanelerde satışı mevcuttur. Doktorların bazıları bu ilacı hastalara tavsiye ederken, diğerleri ise, kullanılmamasını söylüyor. Etkili bir ilaç olduğundan, içildikten 15 dakika sonrasında uykuyu getirebilir. Halisülasyon görme, mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir.

9- Cipralex Uyku İlacı

Reçeteli olarak satılan Cipralex etken maddesi Essitalopram’dır. Sakinleştirme amaçlı kullanılan bu ilacın yan etkisinde uyku yer almaktadır. Yaşlıların uyku problemi için en çok tercih ettiği uyku ilaçları arasındadır.

10- Xanax Uyku İlacı

En iyi uyku ilacı arasında yer alan Xanax, psikiyatrik bir ilaçtır. Kırmızı reçete ile satıldığı için eczaneden direkt alınmaz, doktor kontrolünde alınması gerekir. Xanax yan etkisi uyku olduğundan rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Ayrıca uçak korkusu olan kişiler de bu ilacı çok fazla tercih etmektedir.

Uyku İlacı Ne Kadar Uyutur?

Uyku ilacının ne kadar uyuttuğu kullanıcılar tarafından oldukça merak ediliyor. Bir uyku ilacının etkisi maksimum 12-15 saat kadardır. Antidepresan ilaçlar yaklaşık 8-15 saat uyutur. Bitkisel uyku ilaçları ise, 8 saat kadar deliksiz uyku çekmenize yardımcı olur.

Uyku Hapı İşe Yarıyor Mu?

Uyku ilaçlarının sakinleştirme ve rahatlatma etkisi vardır. Yalnızca uyku gelmesi için değil; bunun yanında, korku, sıkılma, bunalma ve gerginlik gibi durumlarda da kişilere reçete edilir. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Uykunun Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur?

Uykusuzluk İçin Etkili Ve Şifalı 8 Bitki Çayı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu