Reklam
Saç

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Evde saç boyarken cildimize, kıyafetimize ve bazen de etrafa bulaştığı oluyor. Peki, saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Saç beyazlarını kapamak için veya farklı bir renk istediğimizde tercih ettiğimiz boyaları sürerken oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Yoksa cildimize başta olmak üzere, kıyafetimize ve etrafımızda bulunan eşyalara da bulaşması oldukça mümkün.

Saç Boyamanın Püf Noktaları 

Saç boyası
Saç boyamanın püf noktaları
 1. Hangi boyayı alırsanız alın, mutlaka kullanım kılavuzunu okumakla işe başlayın.
 2. Boya için gerekli tüm araçları boya yapacağınız alana getirin.
 3. Etrafa boyanın bulaşacağını bildiğimiz için eski uzun kollu bir kıyafet giyin ve eski bir havlu kullanın.
 4. Yüzünüze vazelin sürerek cildinize boyanın bulaşmasını engelleyin.
 5. Elleri de unutmamak gerek. Mutlaka eldiven takın.
 6. Geniş ağızlı tarak, boyayı dağıtmaya ve saçı bölmeye yardımcı olacaktır.
 7. Boyama esnasında, cildinize boya bulaştıysa, anında ıslak mendil veya cilt temizleyicilerle cildinizi temizleyin.
 8. Kutudaki renge sahip olmak için saatinizi doğru ayarlayın.

Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar?

 • Bebe yağını cildinize sürüp yaklaşık 8 saat bekleyin. 8 saatin ardından, cildinizi ılık suyla temizleyin.
 • Asetonla cilde bulaşan saç boyası çıkar. Ancak hassas ciltler dışında, diğer ciltler pamuğa bir miktar aseton döküp çıkarmayı deneyebilir.
 • Sigara külünün işe yarayacağı kimin aklına gelir? Cilde sürülen saç boyası için bir kabın içerisine sigara külü ve ılık su ilave edip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı cildinize uygulayıp yaklaşık 15 dakika bekleyin ve daha sonra, ılık suyla cildinizden arındırın.
 • Sıvı bulaşık deterjanı ile karbonatı eşit miktarda bir kaba alıp macun halini alana dek iyice karıştırın. Sonrasında, ıslak bezi karışıma batırıp cildinizdeki boyalı yeri temizleyebilirsiniz. Daha sonra, cildinizi ılık suyla durulayıp nemlendirici sürün.

Saç Boyası Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Saç boyasını kıyafetten çıkarmanın pratik yolları bulunuyor. Aşağıda yer alan yöntemleri deneyin ve saç boyasını kıyafetinizden kolaylıkla çıkarın.

Saç boyası
Saç boyası kıyafetten nasıl çıkar
 • Kıyafete bulaşan saç boyasını aseton ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için; lekenin üzerine aseton döküp bir gece boyunca bekletip suyla durulayın ve yıkayın.
 • Saç spreyi de bu işi çözer. Nasıl mı?Kağıt havluyu lekenin altına yerleştirip lekenin üzerine saç spreyi sıkın ve 1 gece boyunca bekletin. Lekeyi kağıt havlu emmesi gerekiyor. Eğer hala lekeliyse, bu işlemi tekrar uygulayın. İşlem tamamlandığında su ile durulayıp yıkayın.
 • 1’er yemek kaşığı sıvı sabun ve beyaz sirkeyi bir kabın içerisine alıp üzerine 2 bardak sıcak su ekleyelim. Ardından, lekeli kıyafetinizi içerisine atıp 1 gece boyunca bekletin. Daha sonra, soğuk suyla durulayıp çamaşır makinede yıkayın.
 • 1 yemek kaşığı sıvı sabunu, 1 yemek kaşığı sitrik asit tozu ve 1/2 bardak limon suyunu karıştırıp lekeli kıyafetin üzerine sürün. Gece boyunca beklettiktten sonra suyla durulayın ve makinede normal yıkayın.
 • Saç boyası lekesi olan kıyafete %3 hidrojen peroksit döküp sabaha kadar bekletin. Sabah da suyla durulayın ve makineye atıp yıkayın.
 • 4 bardak suyun içine 1/4 bardak amonyak ekleyip elde ettiğiniz bu karışıma boyalı kıyafeti batırın. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra su ile durulayın ve çamaşır makinesinde yıkayın.
 • Çamaşır suyu, leke çıkarmada etkilidir. Ancak çok dikkatli kullanılması gerekir. Bir kabın içerisine 4 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin ve bu karışıma lekeli kıyafetinizi koyup yaklaşık 10 dakika tutun. Ardından, suyla durulayıp makineye atın ve normal yıkayın. 

Saç Boyası Saçtan Nasıl Çıkar?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu