Reklam
Güncel Hayat

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Reklam

Yağ lekesi nasıl çıkar? Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar? Kıyafetten yağ lekesi nasıl çıkar? gibi soruların yanıtlarına bu içeriğimizde yer verdik. Yağ lekelerini hızlı ve etkili bir şekilde çıkarmak istiyorsanız, içeriğimizi incelemeniz yeterli.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki yağ lekelerini gidermek için bulaşık deterjanlı sudan yardım alabilirsiniz. Ancak bulaşık deterjanı duvara zarar verme ihtimali olduğundan temizleme işleminde oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Duvarda yerleşmiş, kurumuş yağ lekesi temizliği için saç spreyi işe yaramaktadır. Bunun için lekeli olan bölgeye bol miktarda saç spreyi sıkarak kurumasını bekleyin. Ardından, ıslak bir bez yardımıyla silip kurutun.

Yağ lekesi nasıl çıkar
duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar

Duvara sıçrayan yağ lekelerini temizlemek için beyaz sirkeyi yağ sıçramış bölge üzerinde kullanabilirsiniz. Ancak duvardaki yağ lekesi geniş bir bölgeye yayılmış ise, 1 bardak ılık suyun içine 3 yemek kaşığı karbonat ilave edip yağ lekesi olan bölgeye uygulayın. Ayrıca sıcak su, karbonat ve elma sirkesi karışımını hazırlayarak yağ lekelerinden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için iki farklı yöntem yer almaktadır. İlki, bir kovanın içine sıcak su ile bulaşık deterjanını alın. Ardından, bu deterjanlı suya temiz bir bezi batırıp halıdaki yağı temizleyebilirsiniz. İkinci olarak, yağ lekesinin olduğu bölgenin üzerine az miktarda karbonat döküp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra lekenin olduğu kısmı fırçalayın.

Kıyafetlerdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Kıyafetteki zeytinyağı lekesini gidermek için lekeli bölgeye limonsuz bulaşık deterjanını sürüp yaklaşık 5 dakika bekletin. Ardından, ılık bir bezle silin. Daha sonra, bu kıyafeti çamaşır makinesine atın.
  • Yağ lekesi olan bölgeye bir miktar karbonat döküp eski bir diş fırçası ile bu bölgeyi fırçalayın. Salçalı yağ lekesini çıkarmak için ise, bulaşık deterjanı ile karbonatı karıştırın ve yüzeye uygulayın.
Yağ lekesi nasıl çıkar
kıyafetten yağ lekesi nasıl çıkar
  • Yünlü kıyafetlere dökülen yemek yağı lekesini çıkarmak için lekeli bölge üzerine 1 yemek kaşığı nişasta dökün. Ardından, ılık bir bezle lekeyi temizleyin.
  • İpek ve saten kıyafetten yağ lekesini gidermek için bebek pudrasını lekenin üzerine uygulayıp yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra, ılık suyla ıslatılmış pamuklu bezi lekenin üzerine bastırarak yağın beze gelmesine yardımcı olun. Sonrasında, kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp düşük ayarda yıkayın.
  • Sentetik kumaşlar üzerindeki yağ lekelerini çıkarmak için eterin içine temiz bir bezi batırıp lekeli olan yeri hafifçe silin. Ancak bu uygulamayı açık bir alanda uygulamanızı tavsiye ederiz.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu