Reklam
Saç

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Reklam

Sakız, çiğnenebilir, yapışkan dokusunu oluşturmak için sentetik kauçuk ve reçinelerden yapılmıştır. Sakızı çekerseniz, gerildiğini fark edebilirsiniz. Sakızdaki moleküller arasında, nesnelerden, özellikle de saçtan çıkarılmasını zorlaştıran kimyasal bağlar vardır. Peki, saça yapışan sakız nasıl çıkar?

Sakızın bu özellikleri, ayakkabılarınızdan, kıyafetlerinizden ve saçınızdan sakızı çıkarmayı zorlaştırır. Makas kullanmak yerine, saçınızdaki sakızı çıkarmak için bu ev ürünlerinden bazılarını kullanmayı deneyin.

Bunun yanı sıra, sakız çiğnemenin birçok faydası vardır. Araştırmalara göre, kilo vermeye, hafıza güçlendirmeye ve stresi azaltmaya yardımcıdır. Ancak yanlış durumlarda sakız çok yapışkan olabilir.

İçindekiler

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Saçınıza sakız bulaştığında çoğu durumda, makas en iyi ve tek çözüm gibi görünebilir. Ancak, kesme işlemini atlamak için kullanabileceğiniz birkaç günlük araç vardır.

Saça yapışan sakız nasıl çıkar
Saçtaki sakız nasıl çıkar

Saça Yapışan Sakız İçin Vazelin Yöntemi

“Saça yapışan sakız nasıl çıkarılır?” deyince ilk akla gelen vazelin ile çıkarma yöntemidir. Bunun için sakız yapışmış kısma bolca vazelin sürüp yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Akabinde, geniş dişli tarak yardımıyla vazelin sürdüğünüz yeri tarayarak saçınıza yapışan sakızı çıkarın. 

Saçınızı sakızdan temizledikten sonra su ile yıkayıp ardından, şampuanlayın ve bol su ile durulayın. 

Saça Yapışan Sakız İçin Limonlu Su Yöntemi 

Uygun bir kabın içerisine taze olarak sıktığınız limon suyu ile musluk suyunu alıp karıştırın. İsterseniz, bu karışıma saç kremi de ilave edebilirsiniz. Ardından, hazırladığınız bu karışımı bir sprey şişesine aktarın ve sakız yapışan bölgeye sıkın.

Ya da karışımı direkt elinizle alıp sakız yapışan bölgeye sürebilirsiniz. Daha sonra, tarakla tarayıp saçınızdan sakızı çıkarın. Sakızı çıkardıktan sonra ise, saçınızı şampuanla yıkayıp su ile durulayın. 

Saça Yapışan Sakız İçin Bebek Yağı Yöntemi

Sakız yapışan saçınıza bebek yağını bolca sürüp yaklaşık 10 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra, diş fırçası yardımıyla saçınızdaki sakızları temizleyin. Sakızlar temizlenene kadar bu işleme devam edin. Sonrasında, saçınızı şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Saça Yapışan Sakız İçin Karbonat Yöntemi

Kasenin içerisine birkaç yemek kaşığı karbonat koyduktan sonra üzerine az miktarda su ekleyip hamur kıvamında olmasını sağlayın. Elde ettiğiniz bu karışımla, sakızlı olan bölgeye iyice yedirin ve kurumasını bekleyin. 

Kuruduktan sonra, tarakla saçınızı tarayıp saçınızdaki sakızı çıkarmaya çalışın. Sonrasında, kendi şampuanınızla saçınızı güzelce yıkayın ve bol su ile durulayın.

Saça Yapışan Sakız İçin Diş Macunu Yöntemi

Diş temizliğinde kullandığımız diş macunları, saça yapışan sakızı temizlemede de başarılı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için yapmanız gereken tek şey, saçınıza yapışan sakızın üzerine diş macunu sürüp 5-10 dakika beklemek. Sonrasında, sakızı yavaşça saçınızdan çıkarmaya çalışın. İşlem bittikten sonra da saçınızı şampuanlayıp yıkayın. 

Saça Yapışan Sakız İçin Zeytinyağı Yöntemi 

Evde bulunan zeytinyağı veya yemeklik yağı saçınıza bolca sürüp yaklaşık 10 dakika bekleyin. 10 dakikanın ardından, saç tellerini yavaş yavaş birbirinden ayırıp saçtaki sakızı çıkarmaya çalışın. Daha sonra, diş fırçası ile saçınızı tarayıp kalan sakızı da saçınızdan temizleyin. Saçınızdan sakızı temizleyene kadar bu uygulamaya devam edin. İşlem tamamlandığında saçınızı şampuanla yıkayıp durulayın.

Saça Yapışan Sakız İçin Fıstık Ezmesi Yöntemi 

Fıstık ezmesi de, saça yapışan sakızı çıkarma etkili olan çözümlerden birisidir. Ancak burada kullanacağınız fıstık ezmesinin sakızı temizlemede işe yaraması için yağ oranı yüksek olması önemlidir. Örneğin, 100 gram fıstık ezmesi içerisinde 80 gram yağ içermesi gerekir. 

Saçınıza uygularken, fıstık ezmesini sakız yapışan bölgeye diş fırçası ile sürüp biraz bekleyin. Daha sonra, havlu yardımıyla saçınızdan yavaşça çekin. Fıstık ezmesini saçınızdan temizlerken, aynı zamanda yapışan sakızı da onunla beraber temizlemiş olacaksınız. Sonrasında, saçınızı şampuanlayıp yıkayın.

Saça Yapışan Sakız İçin Buz Yöntemi 

Öncelikle, 1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırın. Akabinde, sakızlı bölgeyi bu suya batırın. Daha sonra, buzluktan çıkardığınız buzu, sakızlı bölgenin üzerinde yaklaşık 15 dakika tutun. Sonrasında, saçınızı tarayarak sakızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. 

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu