Reklam
Sağlık

Parmak Çıtlatma Zararlı Mı, Parmak Çıtlatma Nasıl Bırakılır?

Reklam

Gün içerisinde ara sıra parmak çıtlatarak gevşemeye çalışırız. Ve çoğu zaman farkında olmadan parmak kütletme veya diğer bir deyişle parmak çıtlatırız. Hatta bu yazıyı okurken bile refleks olarak kütletenler olmuştur. Peki, parmak çıtlatma zararlı mı?

Parmak kütletmenin zararlı olduğunu söyleyen bir kesim olduğu gibi zararsız olduğunu söyleyenler de var. Sizler için bu konuyu iyice araştırdık ve doğru bilgiye eriştik. Eriştiğimiz bu bilgileri de bu içeriğimizde sizlere sunduk. Şimdiden keyifli okumalar!

Parmak Çıtlatmanın Zararları Var Mı?

Eklemler arasındaki boşluk artınca, eklem sıvısı içindeki gazlar minik baloncuklar oluşturur. Artan boşluklara dolan sıvı ile büyük baloncuk oluşturup patlamasına sebep olur. Ve parmak çıtlatırken hangi yöntemi kullanırsanız kullanın kütletme sesi aynı çıkacaktır. Ayrıca bir kere kütlettiğinizde 15 dakika boyunca yeniden kütletemezsiniz. Tekrardan çıtlatabilmeniz için eklemler içerisinde yeni baloncukların olması gerekir.

Özellikle insanların %25-54 arasında ve çoğunluğu erkekler olmak üzere parmak çıtlatırlar. Siz parmak çıtlatırken yanınızda olan kişinin size zararlı olduğunu söylemesi de mümkündür. Ancak araştırmalara göre, zararlı olduğunu bilinen parmak çıtlatmanın aslında yararı olduğu tespit edilmiştir.

Parmak çıtlatma
Parmak çıtlatmanın zararları

1975 yılında Los Angeles’taki bir yaşlılar yurdunda kalan 28 kişide yapılan araştırmaya göre, parmak kütletme alışkanlığı olan bu kişilerde eklem iltihabı riskinin daha az olduğunun sonucuna kanaat getirilmiştir. 1990 yılında ise, Detroit’te yapılan araştırmada, 45 yaş üstü 300 kişinin ellerine bakıldı. Aralarından parmak çıtlatanların %84’ünün ellerinde şişme ve güçsüzlük fark edilince, parmak çıtlatmanın zararlı olduğu ve caydırıcı olması gerektiği şeklinde rapor edilmiştir.

Ayrıca parmak çıtlatma sonrasında parmak bağ dokusunun zedelenmesi ve burkulması gibi durumlara nadir olarak karşılaşılmıştır. Ek olarak, parmak kütletmeden dolayı çıkan sesten etraftaki insanlar rahatsız olabilir.

Bunun yanı sıra, parmak çıtlatanların ellerinde var olan rahatsızlıktan dolayı kaynaklı da olabilir. Bundan dolayı, bunlara bakılıp da kesin bir şey söylemek doğru olacaktır. Kısacası, parmak çıtlatma/ parmak kütletmeyi seviyorsanız, bu alışkanlığı sürdürmenizde sorun yok gibi gözüküyor.

Parmak Çıtlatma Alışkanlığını Bırakmanın Yolları

  • Parmağı kütletme alışkanlığın altında yatan nedenleri önceden düşünmek gerekir. Parmak kütletmenize neden olan şey stres ise, stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Stresli olduğunuz zamanlarda parmak kütletmek yerine egzersiz, meditasyon ya stres topundan yararlanabilirsiniz.
  • Bileğinize bir paket lastik takın ve her parmak çıtlattığınızda lastiği gerip cildinize vurun. Böylelikle, parmak çıtlatma caydırıcı bir hal alacaktır.
  • Kütlettiğinizi fark ettiğiniz anda bu alışkanlığı durdurmak da mümkün olabilir. Bir alışkanlığı bırakmadan önce bu konuda kendinizi ikna etmelisiniz. Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak da aynı şekildedir.
  • Parmak çıtlatma alışkanlığını bırakabilmeniz için son önerimiz, el, bilek ve kol esneterek bu alışkanlığınızı azaltabilirsiniz. Özellikle saatte 1 veya 2 saatte 1 germe- esnetme hareketleri yapın. 

Tetik Parmak

Ellerinizdeki tendonlar, parmaklarınızın uçlarına bağlanan kordonlar gibidir. Ön kol kaslarınız kasıldığında, tendonlar parmakları yumruk haline getirir. Tendonlar, fleksör tendon kılıfı adı verilen ince bir tüpten geçer. Bu, avucun ortasından parmağın ucuna kadar gider.

Tetik parmak olarak bilinen durumunuz varsa, bu tendon hareketi düzgün değildir ve ağrılı ve sert hissedilebilir. Bu, çıt çıt seslerine yol açabilir. Bu nedenle avucunuzda da bir miktar şişlik gelişebilir.

Tetik parmağın nedeni genellikle belirsizdir. Birden çok parmakta, farklı yerlerde ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir.

Tetik parmak kadınlarda erkeklere göre yaklaşık altı kat daha sık görülür. Ayrıca diyabet veya romatoid artritli kişilerde daha sık görülür. Genetik ve elin tekrar tekrar kullanılması tetik parmak geliştirme şansını artırabilir. 

Tetik parmak tedavisi steroid enjeksiyonlarını, dinlenmeyi, iltihap önleyici ilaçları ve muhtemelen ameliyatı içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu