Reklam
Güncel Hayat

Pilates Duvar Egzersizi Ne İşe Yarar? Duvar Pilatesi Sağlıklı Mı?

Reklam

Duvar pilatesi, destek ve direnç için bir duvarı kullanan bir pilates egzersiz şeklidir. Duruşu, gücü ve esnekliği geliştirmek için tasarlanmış bir dizi hareketi içerir. Duvar, egzersizler sırasında vücudun dengelenmesine yardımcı olmak, ek destek sağlamak ve daha geniş hareket aralığına izin vermek için kullanılır.

Duvar pilatesi stüdyoda veya evde sağlam bir duvar kullanılarak yapılabilir. Herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce uygun şekilde ısınmanız ve bu egzersiz türünde yeniyseniz kalifiye bir Pilates eğitmenine danışmanız önemlidir.

İçindekiler

Duvar Destekli Pilates Ne İşe Yarar?

Duvar Pilatesi, geleneksel Pilates egzersizlerini geliştirmek ve değiştirmek için bir duvarı destek olarak kullanmayı içeren bir Pilates şeklidir. Duvar Pilatesinin faydalarından bazıları şunlardır:

duvar pilatesi
duvar destekli pilates faydaları

Kolay Erişim

Her şeyden önce, bu antrenmanı herhangi bir özel pilates ekipmanına ihtiyaç duymadan, duvarı ve matı olan herkes yapabilir. Bu aynı zamanda bir pilates stüdyosuna gitmeyi tercih etmiyorsanız veya seyahat ederken ve evden uzaktayken evinizin mahremiyetinde pratik yapmanızı da kolaylaştırır.

Zihin-Beden Bağlantısı

Bu egzersiz aynı zamanda harika bir zihin-beden bağlantısı oluşturur çünkü kinesteziyi (vücudunuzun nerede olduğunu ve uzayda nasıl hareket ettiğini hissetme yeteneği) geliştirir. İyi bir duvar pilates egzersiz rutini ile kaslarınızı uzatarak ve hareket aralığınızı geliştirerek hareketliliğinizi ve esnekliğinizi de artıracaksınız. Egzersiz yaparken dikkatli olmak vücudunuzla daha uyumlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Güç ve Koordinasyon

Birçok sporcu, koordinasyon ve güç üzerindeki etkisi nedeniyle pilatesi sever. İster golfçü olun, ister hafta sonu tenis oynamayı seviyor olun, duvar pilatesi sizi daha güçlü ve yaptığınız sporda daha doğru, dengeli hareketler yapabilmenizi sağlayacaktır.

Omurga Sağlığı

Duvar pilatesi omurganızı esnetmenin ve omurganın daha iyi hizalanmasına yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur. Antrenman aynı zamanda karın kaslarına, kalça kaslarına ve sırt kaslarına da yoğun bir şekilde odaklanarak çekirdek kaslarınızı geliştirir ve omurganın sağlıksız eğriliğini azaltmaya yardımcı olur. Bu, omurga hizalamasını sağladıkça ve merkezinizde güçlendikçe, sırt ağrılarını ve sertliği hafifletirken sonuçta daha iyi bir duruşa yardımcı olacaktır.

Sağlık Yararları

İnsanların pilatese ilk kez başlamalarının en büyük nedenlerinden biri, Osteoporoz veya artrit gibi sağlık sorunlarına yardımcı olabilecek egzersizlere ihtiyaç duymalarıdır. Bu egzersizin kemik yoğunluğunu arttırdığı bilinmektedir. Duvar pilatesi çok düşük yaralanma riskiyle birlikte gelen hafif bir egzersizdir ve düzenli bir rutin kemik kütlesi oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Duvar pilatesi ayrıca alt sırt kaslarını ve pelvisi uzatıp açtığı için adet kramplarına da yardımcı olabilir, bu da ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Pelvik tabandaki dolaşımın iyileştirilmesi de iltihabı azaltacaktır. Daha güçlü bir pelvik taban, daha iyi mesane kontrolüne ve artan cinsel tatmine yardımcı olduğundan aşk hayatınızı da canlandırabilir.

Hamileler bu tür egzersizlerden yararlanabilirler çünkü bu sadece hamileliğinizin farklı aşamalarından geçerken uyum sağlamanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu doğuma hazırlamaya da yardımcı olur. Genellikle nefes egzersizleriyle birleştirilen duvar pilatesi stresi azaltacak ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Hamileliğinizdeki performansınıza bağlı olarak pilates egzersizleri oldukça uyarlanabilir ve yoğunluğunu ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Duvar Pilatesi Kilo Verdirir Mi?

Duvar Pilatesi, kilo vermede koşma veya bisiklete binme gibi diğer egzersiz türleri kadar etkili değildir. Ancak pilatesle birlikte yürüyüş ve sağlıklı beslenmeye de dikkat ederseniz, kısa sürede kilo vermeniz mümkün olur. Pilates vücudunuzun sıkılaşmasına ve kas yapmanıza yardımcı olur. Daha düz karın ve daha sıkı bir vücut için duvar pilatesi hayatınızda yer verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu