Reklam
Genel

Reflü İlaçsız Nasıl Geçer? | Reflü Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Reklam

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), yani halk arasında bilinen adı ile reflü, hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve hemen hemen herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Reflü çoğu zaman evde tedavi edilebilir. Özellikle reflü bitkisel tedavi yöntemleri arayışındaysanız, bu blog gönderisi sizin için faydalı olacaktır.

İçindekiler

Reflüyü Hemen Ne Keser?

Lifli gıdaları tüketmek, midedeki asidi azaltır ve sindirim kolaylaşmasına yardımcı olur. Sebzeler, kuru meyveler, taze meyveler, yulaf ezmesi gibi besinler lif bakımından zengindir. Bu besinlerin yanında, tavuk, hindi ve balık eti de mide asidinin azalmasına katkıda bulunur. Özellikle meyve seçiminizde, kavun, armut, muz ve elma gibi asidik olmayan meyveleri tüketmeniz önerilir.

Reflüye Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm?

Reflü bitkisel tedavisi için çeşitli bitkilerden yararlanabilirsiniz. Özellikle nane çayı sindirime faydalıdır. Ayrıca sindirimi ve hazmı kolaylaştıran anason çayı, kekik çayı ve rezene çayı da size yardımcı olur. Elbette bu çayları tüketmeden önce doktorunuza danışmanız olası yan etkilerin ortaya çıkmasını engellemiş olur.

Reflü Ne İyi Gelir Maranki?

Dr. Ahmet Maranki reflü tedavisi için çiğ patates ile çiğ lahananın suyunun sıkılıp her sabah 1 bardak kadar içilmesini öneriyor. 7 gün boyunca 1 bardak tükettikten sonra, sonraki günlerde 1,5 bardak tüketmenizi söylüyor.

Reflü Nasıl Önlenir?

Özellikle boğaz reflüsü ile mücadele ediyorsanız, hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

  • Sebzeler lif bakımından zengin olduğu için sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, reflüye iyi gelen gıdalar arasında olduğu için sebze ağırlıklı beslenmeniz önerilir.
  • Yemeklerinizde baharatlar kullanın.
  • Mide asidini azaltan gıdalar tükettiğinizden emin olun.
  • Az az ve sık sık yeme düzeni oturtun.
  • Yemeklerinizi sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak hazırlayın.
  • Yemek yedikten sonra hemen uzanmayın, yatmayın.
  • Hareketli kalın.
  • Dar kıyafetler giymekten kaçının.

Feridun Kunak Reflüye Ne İyi Gelir?

Feridun Kunak, sarı leblebi tozu veya leblebinin kendisini tüketmemizi öneriyor. Sarı leblebi tozu mide asidini alarak midenin rahatlamasına yardımcı oluyor. Kunak, sarı leblebi tozunu yoğurda veya bala ya da sütle karıştırarak tüketmemizi öneriyor.

Onun dışında, iyi bir kantaronlu ozon yağı midenize iyi gelecektir. Feridun Kunak, bunu sabahları aç karnına tüketebileceğinizi söylüyor.

Ayrıca Kunak’ın televizyon programında söylediği reflü için bitkisel karışımda, iki yumurta akı ile 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağını iyice beyazlaşana kadar çırpın. Hazırladığını karışımı kaşık kaşık tüketebilirsiniz. Aç karnına, tok karnına veya yemek arasına tüketebilirsiniz. Özellikle akşam yatmadan önce tükettiğinizde midenizi mükemmel şekilde rahatlatıyor.

Yoğurt Reflüye İyi Gelir Mi?

Reflüyü tetikleyecek gıdalardan kaçınmak önemlidir. Ayrıca reflüye iyi gelen besinleri tüketmek de reflü sırasında rahatsızlığınızı gidermeye yardımcı olur. Örneğin, mide ekşimeniz olduğunda yağsız süt size iyi gelecektir. Midede yatıştırıcı özelliği olan az yağlı yoğurttan da faydalanabilirsiniz.

Karbonatlı Su Reflüye İyi Gelir Mi?

Reflüye iyi gelen bitkisel çözümler arasında karbonatlı su gelmektedir. Karbonatın mide yanması ataklarını yatıştırdığı ve mide asitlerini nötralize ettiği bilinmektedir. Reflü için bir bardak suya 1 çay kaşığı kabonatı çözüp karıştırın. Bu karışımı yavaş yavaş tüketin.

Reflü Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu özellikle mide yanması için süt içmeyi öneriyor. Mide yanması başladığı anda 2 yudum süt içilmesi yeterlidir. Fakat tekrar başlarsa tekrar 2 yudum süt tüketilmelidir. Bu şekilde, midedeki yanmayı evde gidermek mümkündür.

reflü bitkisel tedavi
reflüye ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu

Midede gastrit veya ülser varsa, 1 tutam ıhlamur, papatya ve kuru naneyi 1,5 bardak suda 7-8 dakika kaynatın. Sabah, öğle ve akşam bu karışımı içmenizi öneriyor.

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer? Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Ne İyi Gelir? Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Gaz Neden Olur? Hamilelikte Oluşan Gaz Nasıl Giderilir?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu