Reklam
Sağlık

Sakız Çiğnemek Ne İşe Yarar? Sakız Çiğnemek Faydalı Mı?

Reklam

Sakız çiğnemeyi çok mu seviyorsunuz? Peki, bu kadar çok sevdiğiniz şeyin hakkında neler biliyorsunuz? Daha önce araştırdınız mı bilmeyiz ama sizler için sakız çiğnemek konusunda birtakım araştırmalar yaptık.

Faydalarından tutun da zararlarına kadar tüm merak edilenlere bu yazımızda değindik. Bu yazımıza sakız çiğneyerek denk gelmeniz de pek bir manidar olur. Şimdiden keyifli okumalar!

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Stresli olduğumuz zamanlarda daha fazla yemek yeriz. Ancak sakız burada stresle baş etmenize yardımcı oluyor. Nasıl mı? Sakız çiğneyerek stresinizi azaltabilirsiniz. Özellikle yemek yaparken, bir yandan da atıştırıyorsanız, ağzınızda sakız varken yemek yapmayı deneyin. İnanılmaz işe yarıyor.

Sakız çiğneyerek kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Canınız aşırı abur cubur mu istiyor? Ya da yemeği fazla mı kaçırdınız? O halde ağzınıza bi sakız atın ve çiğnemeye başlayın. Bu ihtiyacınızı dizginlemiş olacaksınız.

Sakız, düşük kalorili olmasının yanında, kilo vermenize de yardımcı olur. Araştırmalara göre, sakız çiğnemek saatte 11 kalori yaktırır. Ayrıca iştahı azaltmada da üstüne yoktur.

Sakız çiğnemek
Sakız çiğnemenin faydaları

Özellikle şekersiz sakız çiğneyerek ağız sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Çürük, plak ve diş lekelerin oluşumunun engellenmesini sağlayıp diş minesinde mineral bozuklukları tedavi eder. Ayrıca nefesimizi de ferah tutmaya yardımcıdır. Bunun yanında, tükürük salgısını artırır.

Yapılan bir araştırmaya göre akşamüstü ara öğünden 3 saat öncesinde yaklaşık 15 dakika sakız çiğneyenler, öğünde 36 kalori daha az yedikleri tespit edilmiştir.

Dikkat dağınıklığının üstesinden gelerek konsantre olmanızı sağlıyor. Ayrıca sakız çiğnemenin hafızaya karşı olumlu etkisi var. Beyne giden kan dolaşımını %25 oranında artırdığı için öğrenme, akılda tutma gibi yeteneklere erişimi kolaylaştırıyor.

Sakız Çiğnemek Yüzü İnceltir Mi?

Birçok faydası olduğu gibi yüzü inceltme konusunda da başarılı mı? Yoğun bir şekilde çene kaslarını çalıştırdığı için yüzü inceltmeye yardımcıdır. Ayrıca gıdı bölgesindeki sarkmaların da önüne geçer.

Sakız Çiğnemek Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Ağız kuruluğu ve reflü oluşumunun engellenmesinde ve kilo verme konusunda sakız çiğnemek iyi gelir.

Günde En Fazla Kaç Saat Sakız Çiğnenmeli?

Özellikle şekersiz sakız çiğnemenin ağız ve diş sağlığına etkisi inanılmaz. Ancak çene kaslarının bozulmaması için çiğneme süresi ve sakızın boyutu oldukça önemlidir. Çok büyük sakızlar çiğnenmemeli ve ayrıca yaklaşık 15-20 dakikadan fazla çiğnenmemesi gerekiyor.

Sakız Çiğnemek Zararlı Mı?

Yararları olduğu kadar sakız çiğnemenin zararları da var mı? 

Sakız çiğnemek
Sakız çiğnemek zararlı mı
  • “Her şeyin fazlası zarar” diye boşuna dememişler. Eğer sürekli sakız çiğnerseniz, sindirim sisteminizde asit üretimine sebep olursunuz. Akabinde, karın ağrıları ve ishali de ortaya çıkacaktır. 
  • Şekerli sakızlar dişlerdeki bakterileri besleyerek dişlerin çürümesine neden oluyor. Ayrıca şeker hastalarının şekerli sakız çiğnemesi de sağlığını olumsuz etkileyebilir.
  • Çocuklar elleriyle her yere dokundukları için onların sakız çiğnemesi de mikroplarla birlikte çiğnemesi anlamına gelmektedir. Ayrıca çocukların çok fazla sakız çiğnemesi alerjik reaksiyonları ve baş ağrısını da beraberinde getiriyor.
  • Çok fazla sakız çiğnemek, çene ağrılarınızın oluşmasına neden olacaktır.

Noddle Zararlı Mı? Noddle Kısır Yapar Mı?

Kapsül Kahve Zararlı Mı? Kapsül Kahve Kanserojen Mi?

Palm Yağı Zararlı Mı, Palm Yağı İçeren Ürünler Hangileri?

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı Mı? Su Arıtma Cihazı Mı, Damacana Mı?

Enerji İçeceği Zararlı Mı? | Enerji İçeceği Hakkında Her Şey

Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar? Karbonhidrat Tozu Zararlı Mı?

Protein Tozu Zararlı Mı? Protein Tozu Kimler Kullanamaz?

Gece Yemek Yemek Zararlı Mı, Kilo Aldırır Mı?

Hızlı Yemek Yeme Neden Olur, Hızlı Yemek Zararlı Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu