Reklam
Güncel Hayat

Göz Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Göz Dövmesi Modelleri

Reklam

Göz dövmesi kesinlikle dünyadaki en popüler tasarımlardan biri değil, ancak ilgilenenler genellikle birkaç ilginç anlamı olduğunu bilirler. Eğer sizler de göz dövmesinin anlamları ve modelleri ile ilgileniyorsanız bu içerik tam size göre!

Göz Dövmesi Anlamı

Gözün ruhun penceresi olduğu söylenir. Göze maneviyat sembolizmini veren bu inançtır. Büyük manevi sembollere karar vermeye çalışırken gözü düşünmeseniz de, gerçek şu ki, daha küçük bir şey arıyorsanız mükemmel dövme tasarımı olabilir. Ayrıca çok detaylı bir göz dövmesini daha küçük bir tasarımda yaptırabilmeniz, onu diğer büyük manevi sembollerle kombinleyebileceğiniz anlamına gelir.

Göz dövmesi
enseye göz dövmesi

Göz, yeni bir dünyaya veya boyuta geçiş yolu olarak da görülebilir. Bir şeyleri görmenin yeni yollarını bulmayı seven biriyseniz, bu sizin için göz dövmesi anlamıdır. Bu anlamı kullanırsanız, mesajı biraz daha net hale getirmek için birkaç yeni gezegen veya yıldız eklemek iyi bir fikir olabilir. Göz çevresine daha fazla öğe eklemek istemiyorsanız, gözün kendisi daha “uzak” bir görünüme sahip olabilir.

Göz dövmesi
atatürk göz dövmesi

Gözler tüm dünyadaki kültürlerde sembolik olarak kullanılmıştır. Tanrı’nın kendisine sadık olanları koruyan gözünün temsilcisi olan Hıristiyanlığın “Tanrı’nın Gözü”nden, koruma ve yaşamın sembolü olan Mısır “Horus’un Gözü”ne kadar. Göz dövmenizi yapmak için kullanabileceğiniz bazı klasik tasarımlar var, ancak bu tasarımların sadece birkaç parçasını ödünç alabilir ve kendiniz yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bu daha çok kişisel bir dövme olduğu için anlam kaybolmaz ve önemli olan tek şey bunun ne anlama geldiğini bilmenizdir.

Göz dövmesi
tek göz dövmesi

Ayrıca bazı batı geleneklerinde sol gözün Ay’a ait bir özellik olarak görüldüğü ya da ay ile ilgili olduğu ve Kuzey yönünü simgelediği de düşünülmektedir. Sağ göz güneşle ilgili olarak görülür ve güney yönünü temsil eder. Göz dövmesi yaptıran çoğu insan iki yerine sadece bir tane yaptırdığından, dövmeyi yaptırmadan önce hangisini yaptırdığını bilmek iyi bir fikirdir. Yukarıda söylediğimiz gibi, birçok göz dövmesi anlamı vardır, bu yüzden bir tasarım yapmadan önce hepsini bilmek isteyeceksiniz.

Göz dövmesi
ra nın gözü dövmesi

Bir göz dövmesi, kullanıcının uyanışını veya gözlerinin yeni bir yöne veya yaşamda yeni bir yola açılmasını da tasvir edebilir. Düşünce, kişinin vizyonunu temizlemesi veya odaklanmasıdır. Bu, çoğu insan için işe yarayabilecek harika bir göz dövmesidir. Zor bir hayatınız olduysa veya son yıllarda zor zamanlar geçirdiyseniz ve bir köşeyi dönüyorsanız, bu sizin için göz dövmesi anlamıdır. Her baktığınızda kendinize hayatınız için iyi hedefler belirlediğinizi ve bu yoldan ayrılmayacağınızı hatırlatabilirsiniz.

Göz dövmesi
göz dövmesi minimal

Gözün bir başka popüler tasviri, sezginin ve hatta kehanetin simgesi olan “üçüncü göz” tasviridir. İçgüdülerinizle büyük gurur duyuyorsanız ve bunu bir dövme ile göstermek istiyorsanız, bunu göz dövmesinden daha iyi bir yol bulamayabilirsiniz. Bir bakıma bu anlam her göz dövmesinden gelir, yani gerçekten başka tasarımlar eklemeniz bile gerekmez. Sezgi veya kehanet anlamını vurgulamak için yapabileceğiniz şey, göze konsantre bir görünüm kazandırmaktır.

Göz dövmesi
göz dövmesi modelleri

Bir göz dövmesi hayatın kendisini temsil edebilir. Çoğu insan dünyayı gerçekten görmenin tek yolumuz gözü gördüğünden, bu anlam bazı insanlar için anlamlıdır. Bu göz dövme anlamını kullanırsanız, dünyanın size ne atması gerektiğini sürekli olarak izlemiyorsanız, temelde hayatın kaybolduğunu söylüyorsunuz. Bu şekilde aynı zamanda hayattan zevk aldığınız ve ona gözlerinizi açık tutmaktan mutlu olduğunuz anlamına gelir.

Göz dövmesi
göz yaşı dövmesi

Benzer şekilde, bu tür bir göz dövmesi, her zaman etrafınızda olanlarla ilgili farkındalığınızı temsil edebilir. Bu, yukarıda bahsedilen göz dövme anlamından biraz farklıdır çünkü hayattan zevk almaktan çok gardınızı korumakla ilgilidir. Bu, etrafınızdaki iyi ve kötünün farkında olduğunuz ve gördüklerinize göre kararlar alacağınız anlamına gelir.

Göz dövmesi
göz dövmesi

Bir başka harika göz dövmesi anlamı netliktir. Uzun süre dünyaya yanlış bir şekilde baktıysanız ve ona yaklaşmanın daha faydalı bir yolunu bulduysanız, bu muhtemelen sizin için mükemmel bir göz dövmesi anlamıdır. Genellikle bu göz dövmeleri, Enso çemberi sembolü gibi netliği de temsil eden diğer tasarımlarla tamamlanır. Bu aynı zamanda büyük bir motivasyonel anlamdır, pek çok insan bu göz dövmesini parmakları gibi vücutlarının çok görünür bir kısmına yapacaktır.

Göz dövmesi
göz dövmesi kol

Kendinizi duygusal bir insan olarak düşünüyorsanız, göz dövmesi bunu göstermenin en iyi yolu olabilir. Bu gözlerde genellikle duygusal yönünüzü temsil eden yaşlar bulunur. Aynı görüntü samimiyeti temsil etmek için de kullanılır, bu nedenle her ikisi de kişiliğiniz için çalışıyorsa bu iki anlamı her zaman birleştirebilirsiniz.

Göz dövmesi
göz dövmesi modeli

Bir dövme tasarımı için göz seçiminde çok yönlülük vardır. Bir insan gözü, hayvan gözü (kedi gözü öne çıkan bir seçimdir), gerçekçi ve hatta karikatürize edilmiş bir göz seçilebilir. Buradaki anahtar, tasvir etmek istediğiniz anlamları en iyi temsil ettiğini düşündüğünüz bir tasarım bulmaktır. Fikirlerinizden en iyi şekilde yararlanabilecek bir sanatçıyla çalışmak iyi bir fikirdir, böylece üzücü bir göz dövmesine takılıp kalmazsınız.

Göz Dövmesi Nereye Yapılır?

Göz dövmesi yaptırmak için en iyi yeri düşünmeniz gerekecek. Herkese görünür olmasını mı istersin yoksa daha kişisel bir dövme olarak saklamayı mı tercih edersin? Bunlar, sizin için mükemmel göz dövmesini ve tasarıma eklemek istediğiniz göz dövme anlamlarını bulurken kendinize sormanız gereken soru türleridir.

Göz dövmesi
göz dövmesi

Anlamanız gereken son şey, gözün tasarımın tek parçası mı yoksa daha büyük bir parçanın parçası mı olacağıdır. Daha fazla öğe eklerseniz veya mevcut bir dövmeye göz eklerseniz, tüm renklerin birlikte çalıştığından ve çelişkili anlamlar olmadığından emin olmak istersiniz. Dövmenin tamamlanmış hissetmesini isteyeceksiniz, bu nedenle dahil ettiğiniz diğer dövme tasarımlarının, dikkatinizi ondan uzaklaştırmak yerine göz dövmenizin daha iyi görünmesini sağladığından emin olun. Bunu yaparsanız, muhtemelen göz dövmenizi seveceksiniz.

Köprücük Kemiği Dövme Modelleri

Erkek Kol Dövmeleri | +50 Erkek Dövme Modelleri

Noktalı Virgül Dövmesi Anlamı Ne? | Noktalı Virgül Dövme Modelleri

Aile Dövmeleri Modelleri 2022-2023

Maori Dövme Desenleri ve Anlamları

Kelebek Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Kadınlar İçin Dövme Modelleri I 100 Farklı Dövme Çeşidi

Erkekler İçin 100 Farklı Dövme Çeşidi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu