Reklam
Sağlık

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Olur? Neler İyi Gelir?

Reklam

20’li yaşlarda çıkan 3.azı dişleri olarak da bilinen 20’lik diş ve onun yarattığı 20’lik diş ağrısı hayatımızı zaman zaman olumsuz etkilemektedir. Enfeksiyon oluşturup şiddetli ağrılarla uğraştırır durur. Bazen de durum, ameliyat olmaya kadar gider.

Peki, 20’lik diş ağrısı belirtileri nedir, 20’lik diş ne zaman çıkar, yirmilik diş ağrısı nasıl geçer ve 20’lik diş ameliyatı ve yirmilik diş çekimi yaptıranların yorumlarına dair tüm merak edilenler yazımızda..

İçindekiler

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  • Baş ağrısı
  • Dişlerde ağrı
  • Diş etlerinde hassasiyet
20'lik diş ağrısı
20’lik diş ağrısı belirtileri
  • Çene ve kulakta görülen ağrılar
  • Lenf bezlerinde şişlik
  • Ağız kokusu

Yirmilik Diş Ne Kadar Sürede Çıkar?

Alt ve üst çenede ikişer adet bulunan 20’lik dişleri genel olarak 17-25 yaş arasında çıkmaktadır.

20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Kişiden kişiye değişen yirmilik diş ağrısı çok uzun sürmez. Eğer herhangi bir iltihaplanma yaşanmışsa o zaman doktora gözüküp hemen çaresi sağlanır.

Ancak genellikle ara ara ağrılar yaşanır ise ağrı kesiciler veya evde doğal ağrı kesici yöntemleriyle geçirilebilir.

Yirmilik Diş Ağrısı Boğaza Vurur Mu?

20’lik diş iltihaplanmışsa boğazda enfeksiyona sebep olur ve bademcikler de şişerek boğaz ağrısı yaşanabilir.

20’lik Diş Çekimi Yorumları

Adı ameliyat olsa da, doktorunuz sizin sağlığınız için daha iyi olduğunu düşünüyorsa yaptırmanız tabi ki doğru olacaktır.

20’lik diş çekimi yaptırmanız gerekiyor ancak korkuyorsanız, sizler için yorumları derledik.

20'lik diş ağrısı
Yirmilik diş çekimi yorumları
  • Çektirince kurtulurum sanıyordum ama öyle olmadı ne yazık ki. Yarım saat süren bir operasyonun ardından uyuşukluğun da geçmesiyle birlikte 4 gündür çile çekiyorum. Gece uykuda dişin çekildiği tarafa doğru dönersem sızlayarak uyandırıyor uykudan, gel de uyu uyuyabilirsen tekrar.
  • Yaklaşık 6 aydır bana ağrı sızı veren, çenemin kitlenmesine iltihap kapmasına sebep olan ucu görünen ama gömülü 20’lik dişimi dün çektirdim. Öncesine benzer forumlarda yaklaşık 300 yorum yazı okuyan ve korkudan o ameliyatı sürekli erteleyen biri olarak söylemek istiyorum ki sakın korkmayın. Benden daha fazla korkak yoktur. Üstelik panik atağım da mevcuttur ama ben bile yaptıysam yapamayacak yoktur. Ameliyatta zaten yüzünüzü alıp götürseler hissiyatınız olmuyor. En fazla yarım saatte bitiyor. Sonrasında da biraz ağrı oluyor fakat o da Arveles’in geçiremeyeceği bir şey değil.

20’lik Diş Ağrısı İçin Evde Çözüm Yolları Nelerdir?

Yirmilik diş ağrısı için evde yapılabilecek yöntemler nelerdir oldukça merak ediliyor.

Ağrıyı veya apseyi dindirecek ilk başta ağrı kesiciler veya buz kompresleri ile yapılabilir. Bunların yanında, tuzlu su gargara, kuru karanfil çiğnemek ve nane çayı içilmesi de bir çözümdür.

Diş Ağrısı İçin En İyi Ağrı Kesici Önerileri adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Yirmilik Diş Ameliyatı

Genellikle 20li yaşlarda çıkan 20’lik dişler bazen tam çıkmayıp yamuk bir şekilde çıkıyor. Bu da bizi yemek yeme konusunda zorlayabiliyor. Bunun yanında çürük olursa yanındaki dişlere zarar veriyor.

Fakat  eğer düzgün çıkmışsa ve herhangi bir enfeksiyona sebebiyet vermemiş ise genellikle diş doktorları 20’lik diş ameliyatını yapmayı gerek duymuyor.

20'lik diş ağrısı
20’lik diş ameliyatı

Ancak bu durumun tam tersi ise, yani yanındaki dişlere zarar veriyor, çene eti üzerinde enfeksiyon yaratıyor ve ağız kokusu gibi olumsuz durumlarda bir diş operasyonu gerçekleşebilir.

20’lik diş ameliyatı sonrası ne yapılmalı sorusu için ise, 24 saat boyunca ağız çalkalama veya tükürme gibi hareketler yapılmamalı. Ve ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişkinlik için buz kompresi yapılmalıdır. Ayrıca ilk bir hafta sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Ve aşırı sıcak, acılı ve asitli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu