Reklam
Sağlık

Amalgam Dolgu Nedir? Amalgam Dolgu Zararlı Mı?

Reklam

Diş dolguları, diş minesindeki çürümeyi değiştirmek ve dişin görünümünü, gücünü ve yapısını eski haline getirmek için tasarlanmıştır. Uzun ömürlü diş dolgu materyali olan amalgam dolgu gümüş, cıva, çinko ve bakır gibi çeşitli metallerden yapılır. Genellikle gümüş veya metal dolgular olarak adlandırılırlar.

Amalgam Dolgu Avantajları

 • Güçlü ve uzun ömürlüdür, bu nedenle diğer bazı dolgu türlerinden daha az kırılma olasılıkları vardır.
 • Diş çürümesi riski yüksek olan hastalarda, büyük diş preparasyonlarında ve nemin reçine gibi diğer malzemelerin dişe yapışmasını zorlaştırdığı durumlarda faydalıdır.
 • En ucuz dolgu malzemesi türüdür.
 • 150 yıldan fazla bir süredir dünya çapında yüz milyonlarca hastada kullanılmaktadır.

Amalgam Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Uzun süre dayanıklı olması sebebiyle diş hekimlerinin en çok tercih ettiği dolgu malzemesi olan amalgam dolgu yaklaşık 10-15 yıl kadar dayanabilir.

Amalgam Dolgu Ne Zaman Sökülür?

Dolgunun değiştirilmesi için çatlamış, kırılmış, çürümüş, dolgu bütünlüğü bozulmuş veya estetik açıdan problem yaratıyorsa amalgam dolgu sökümü yapılır.

En Sağlıklı Dolgu Hangisi?

Diş dolgu gereçlerinin gelişmesiyle birlikte amalgam dolgunun tercih edilme sıklığı gerilemiştir. Genellikle sağlık ve estetik görünüm açısından kompozit veya seramik dolgular tercih ediliyor.

Amalgam Dolgu Üzerine Beyaz Dolgu Yapılır Mı?

Siyah-gümüş renkte olduğundan estetik diş görünümü vermeyen amalgam dolgular, diş hekiminin uygun görmesi halinde beyaz dolgularla değiştirilebilir.

Amalgam Dolgu Yutulursa Ne Olur?

Amalgam dolguların yüksek miktarda cıva içermesi nedeniyle yutulması durumunda zehirlenmelere yol açabilir. Ayrıca bazı hastalıklara ve organ hasarlarına da sebep olabiliyor.

Amalgam Dolgu Zehirlenme Belirtileri

 • Beyin, omurilik ve böbreklerde toksit oluşumu
 • Bronşit, zatürre ve akciğer ödemi
 • Gözde ve ciltte kızarıklık, tahriş, dermatit oluşumu
 • Görme kaybı
 • Kalıcı kronik hastalıklar

Amalgam Dolgu Kararır Mı?

Amalgam dolguların kararma potansiyeli yüksektir. Bundan dolayı genellikle ön dişlerin dolgusunda beyaz dolgu tercih edilir.

Amalgam Dolgu Ağız Kokusu Yapar Mı?

Amalgam dolgu diş hekimi tarafından doğru yapması ve hastanın da diş bakımını iyi yapması durumunda ağız kokusu problemi ile karşılaşılmaz.

Amalgam Dolgu Gerçekten Zararlı Mı?

 • Amalgam dolgu elementel cıva içerir. Bu da solunabilen ve akciğerler tarafından emilebilen bir buhar şeklinde düşük seviyelerde cıva salgılar. Bazı mesleki ortamlarda oluşabilecek yüksek seviyelerde cıva buharına maruz kalma, beyin ve böbrekte olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir.
 • Fetüslerde ve küçük çocuklarda gelişen nörolojik sistemler, cıva buharının nörotoksik etkilerine karşı daha duyarlı olabilir. Özellikle hamile kadınlarda ve gelişmekte olan fetüslerinde ve anne sütüyle beslenen bebekler de dahil olmak üzere altı yaşın altındaki çocuklarda uzun vadeli sağlık sonuçlarıyla ilgili çok sınırlı klinik veri mevcut değildir. Hamile kadınlar ve altı yaşından küçük çocukları olan ve uzun vadeli sağlık sonuçlarıyla ilgili klinik verilerin yokluğundan endişe duyan ebeveynler diş hekimleriyle konuşmalıdır.
 • Amalgam dolgularla ilgili en büyük sorun, içinde bulundukları dişleri önemli ölçüde zayıflatmalarıdır. Dolgu ne kadar büyük ve eskiyse diş o kadar zayıflar. Amalgam dolgulu birçok diş, yıllar süren aşınmanın ardından, dolgulara bitişik derin yapısal çatlaklar geliştirir.
 • Amalgam dolgusu olan insanlar uzun yıllar sonucunda, Multiple Skleroz, Alzeheimer, Parkinson, böbrek ve göz ve cilt rahatsızlıklarına yakalanma riski yüksektir.
Amalgam dolgu
amalgam dolgu zararları
 • Amalgam diş yapısına yapışmaz ve retansiyon ve kırılmaya karşı direnç için yeterli kütleye sahip olmalıdır. Bu nedenle amalgam dolgular için genellikle sağlıklı diş yapısının retansiyonu ve hacmini sağlamak için feda edilmesi gerekir. Bu, dişi geri dönüşü olmayan bir şekilde zayıflatır ve zarar verir, bu da onu daha sonraki problemlere karşı daha duyarlı hale getirir.
 • Amalgam dolgular diş yapısına yapışmaz, bu nedenle dolgu ile diş arasında mikroskobik bir boşluk vardır. Bu, bakteri ve besinlerin dişin içine ulaşması ve çürüme sürecini yeniden başlatması için bir yol sağlar. Çürüme süreci genellikle yavaştır ancak zamanla önemli hasara neden olabilir. Çıkarılan amalgam dolguların çoğunun altında çürüme vardır.
 • Kimse siyah diş istemez ve amalgam tam olarak böyle görünür. Metal amalgam dolguları aşındırdığı için sadece çevreleyen diş gri görünmekle kalmaz, aynı zamanda kalan diş yapısını lekeleyebilir.

Amalgam Dolgu Kimlere Yapılmaz?

Amalgam dolgunun potansiyel risk oluşturduğu gruplar; hamile kadınlar ve gelişmekte olan fetüsleri, hamile kalmayı planlayan kadınlar, emziren kadınlar ve onların yeni doğanları ve bebekleri; çocuklar, özellikle altı yaşından küçük olanlar; önceden var olan nörolojik hastalığı olan kişiler, bozulmuş böbrek fonksiyonu olan kişiler ve cıvaya veya diğer bileşenlerine (gümüş, bakır, kalay) karşı yüksek duyarlılığı (alerjisi) olanlardır.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğuna Ne İyi Gelir?

Diş Beyazlatma Bandı İşe Yarıyor Mu?

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Olur? Neler İyi Gelir?

Diş Ağrısı İçin En İyi Ağrı Kesici Önerileri

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu