Reklam
Sağlık

Enerji İçeceği Zararlı Mı? | Enerji İçeceği Hakkında Her Şey

Reklam

Pazartesi sabahı ve işe gitmek için enerji bulamıyorsunuz. Ya da belki o ekstra ödevi veya iş projesini bitirmek için geç saatlere kadar kalıyorsun. Nedeni ne olursa olsun, uyanık ve her şeye hazır olmak istediğinizde bir enerji içeceğine ulaşmak nadir değildir. Enerji İçeceği, ne yazık ki sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek sağlıksız içeriklerden oluşan bir kokteyl sunarken, performansınız için yapabileceklerinden çoğu zaman fazla söz verir.

Enerji içeceği, konsantrasyonu artırmak ve odaklanmanıza yardımcı olmak içindir, ancak bu içeceklerdeki bileşenler sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. İşte enerji içecekleri ve sağlığınızı nasıl etkileyebilecekleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Enerji İçeceğinin Zararları

 • Aşırı veya düzenli enerji içeceği tüketiminin kalp aritmilerine, baş ağrılarına , yüksek tansiyona ve kaygıya yol açabilir.
 • Enerji içecekleri kalbiniz için kötüdür. Günlük 400 mg fazla kafein alındığında, kalp çarpıntısı, artan kan basıncı artan kalp atış hızı ve kalp ritmi bozuklukları gibi şikayetleri beraberinde getirir.
 • Enerji içecekleri şeker yüklüdür. Aşırı şeker alımı ise, kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskini doğurur.
Enerji İçeceği
enerji içeceğinin zararları
 • Enerji içecekleri alkolle karıştırılmamalıdır. Zira, alkolle birleştirildiğinde , sarhoşluk seviyenizi değiştirebilir, bu da sizi daha az sarhoş ve enerjik hissettirirken, geveleyerek konuşma, zayıf koordinasyon ve hafıza bozukluğu gibi alkol bozukluğu belirtileri yaşamaya devam etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra, enerji içeceklerinin uyarıcı etkileri alkolün depresif etkilerini maskeleyerek daha fazla içmenize neden olabileceğinden bu kombinasyon aynı zamanda aşırı içki içme riskini de artırır. Alkolü enerji içecekleriyle karıştıran 15-23 yaş arası içicilerin aşırı içki içme olasılığı dört kat daha fazladır.
 • Enerji içecekleri gençler için zararlıdır. Özellikle büyüme çağındaki gençlerin kullanımı ile kardiyovasküler sinir sistemi anomalileri, bilişsel az gelişmişlik, depresyon ve diğer akıl sağlığı hastalıkları riskinde artış ve uyku bozuklukları gibi riskleri

Enerji İçeceğini Kimler İçemez?

 • Çocuklar
 • 18 yaş altındaki kişiler
 • Diyabet hastaları
 • Yüksek tansiyonu olanlar
 • Hamileler
 • Emziren anneler

Enerji İçeceği Markaları

Enerji içecekleri, enerji ve zihinsel performansı artırmak için pazarlanan bileşenleri içeren içeceklerdir. Red Bull, 5-Hour Energy, Monster, AMP, Rockstar, NOS ve Full Throttle popüler enerji içeceği markalarına örnektir.

Hemen hemen tüm enerji içecekleri, beyin işlevini uyarmak ve uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmak için kafein maddesini içerir.

Noddle Zararlı Mı? Noddle Kısır Yapar Mı?

Pre Workout Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Palm Yağı Zararlı Mı, Palm Yağı İçeren Ürünler Hangileri?

Sakız Çiğnemek Ne İşe Yarar? Sakız Çiğnemek Faydalı Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu