Reklam
Sağlık

Nazal Septum Deviasyonu Ne Demek? Nelere Yol Açar?

Reklam

Nazal septum, burnunuzdaki kıkırdak ve kemiktir. Septum, burun boşluğunu (burnunuzun içinde) sağ ve sol olarak ikiye ayırır. Septum merkezden uzakta olduğunda veya burun boşluğunun bir tarafına eğildiğinde nazal septum deviasyonu meydana gelir.

İçindekiler

Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi Nasıl Olur?

Burun orta hat kemik eğriliği olarak bilinen Nazal septum deviasyonu tedavisinde septoplasti adı verilen bir ameliyatla burun kemiğindeki eğrilik düzeltilir. Ameliyat öncesinde lokal veya genel anestezi uygulanır ve yaklaşık 30-45 dakika operasyon devam eder.

Nazal Septumda Minimal Sağa Deviasyon Ne Demektir?

Septum sağa veya sola yönelerek hava pasajında tıkanıklığa neden olur. Bu durum nazal septum deviasyonu olarak bilinir. Birçok kişide gözlemlenen bu şikayet için Kulak Burun Boğaz polikliniğine gidilmesi gerekir.

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Olanlar

Nazal septum deviasyonu
nazal septum deviasyonu ameliyatı olanlar
  • “Nefes alma zorluğu yarattığı için, uykuda ağzın açılmasına ve tekrarlayan farenjite yol açan anomali. “Ameliyat olmazsan kulak burun boğaz kapılarında sürünmeye devam edersin” nasihatiyle ürküntü yaratan ameliyata karar alınmış ve rahata erilmiştir.”
  • “Operasyonu esnasında genel anestezi kullanılması açısından acısızdır. Fakat operasyon sonrası burunda oluşan kan pıhtısı nedeniyle nefes alma zorlaştığından burunun içine yerleştirilen silikon tamponlar 3 gün boyunca hastayı canından bezdirir. Yine de, kaliteli nefes alabilme açısından yapılacak bu operasyon sağlık için çok elzemdir.”
  • “İyi bir doktorun ellerinde olduğunuz sürece korkulmaması gereken rahatsızlık. Hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu illet eğer sizde varsa, kesinlikle bir an önce ameliyatını olup kurtulun. İnşallah en yakın zamanda olmayı düşünüyorum ama merak ettiğim bir mevzu var. Burnun dış yüzeyinde aşırı olmasa da dikkatli bakınca hafif yamukluk var. Doktora sorduğumda dış yamukluğu düzeltmek küçültme olmasa dahi estetiğe giriyormuş. O eğriliği düzeltmeyip sadece burun için ameliyatı olsam dezavantajı olup olmadığı öyle burnumu estetik yaptırmalıyım gibi takıntım yok hepsi daha iyi bir nefes alabilmek.”
  • “Kaç gündür yaptım araştırmada doktorun çok önemli olduğunu anladım. Burun kıkırdağını fazla aldığını için burun şeklinin değiştiğini ve memnun kalmadığını yazan biri plastik cerrahiyi önermiş o da kafama takıldı. KBB uzmanı ya da plastik cerrahinde ameliyat olma arasında fark nedir daha önce ameliyatı olan tecrübelerini paylaşırsa çok memnun kalırım.”
  • “Dün septum deviasyonu kaynaklı septoplasti ve konka ameliyatı geçirdim. Sağ burnumdan hava geçmediğini hissettim ve bir doktora göründüm. Eğrilik olduğunu çocukluğumdan beri söylerlerdi fakat burun etlerim büyümüş, içi hava dolmuş… berbat bir halde. Doktorunuzu çok iyi araştırın ve hatta daha önce bu ameliyatı olmuş kişilerden doktor tavsiyesi alın. Öyle yaptım memnun kaldım. Ameliyat 45 dakika sürdü ve akşam eve çıktım. Ağrım olmadı fakat anestezi vs. sonrası boğazımda tahriş oluştu. Burnuma takılan silikonlar pıhtı dolduğu için sadece ağızdan nefes alabildim ve bunun sonucunda boğazımdaki kuruluktan dolayı uyuyamadım. Ne içtiysem yumuşamadı o boğaz. bugün doktora gittim, silikonlar çıkarıldı ve burun içi temizlendi. Sonrasında yarım saat ağrı oldu. Ağzımı kapatıp burundan nefes almaya alışmaya çalışıyorum. Ben hep erteledim ve pişmanım, ertelemeyin.”

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Yalnızca septum ameliyatı yapıldıysa, yüzde ve gözde morarma veya şişlik oluşmaz. Ameliyat edildiği gün hasta taburcu edilir. Normal yaşantısına 1-2 gün içerisinde dönebilir. Burun solunumunda tam rahatlama ise 15-30 gün beklenmesi gerekir.

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Nazal septum deviasyonu ameliyatı sonrası iyileşme boyunca burundaki tampona bağlı olarak burun tıkanıklığı, hapşırma hissi, pembe renkli veya hafif kırmızı kan sızıntısı, hafif bir baş ağrısı, gözlerde sulanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tamponu aldıktan sonra bu belirtiler ortadan kalkacaktır.

Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı Fiyatı

Nazal septum deviasyonu ameliyatı eğer devlet hastanesinde yapılıyorsa, SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak estetik operasyon yapılması gerekiyorsa, belli bir ücret ödenmesi istenir.

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Nazoster Burun Spreyi Nedir? Nazoster Burun Spreyi Kullanıcı Yorumları

Deloday Şurup Ne İçin Kullanılır?

Sinüzit Nasıl Geçer? Sinüsler Nasıl Temizlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu