Reklam
Gebelik

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Reklam

Kışı genellikle burnunu çekmeden geçiren insanlardan biri olsanız bile, hamile olmak, soğuk algınlığı, grip veya başka bir hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksek olduğu anlamına gelir. Peki hamilelikte grip nasıl geçer, ne iyi gelir?

Hamilelikte Grip Belirtileri

Hamilelik sırasında, bir kadının bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşması daha zordur. Bu, hamile bir kadının grip ve diğer hastalıklara yakalanma olasılığını artırır.

Hamile kadınların, grip olmaları durumunda kendi yaşlarındaki hamile olmayan kadınlara göre çok daha fazla hasta olma olasılığı daha yüksektir. Hamileyseniz grip mevsiminde sağlıklı kalmak için özel adımlar atmanız gerekiyor.

Grip belirtileri herkes için aynıdır ve şunları içerir:

 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akması
 • 100°F (37.8°C) veya daha yüksek ateş

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Kusma ve ishal

Hamilelikte Grip Olunursa Ne Yapılmalı?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında gribe yakalanmak daha olası. Zira, düşen metabolizma ve akabinde soğuk hava birleşince grip olmamak imkansız. Aynı şekilde, hamilelik döneminde de gribe yakalanmak kaçınılmaz. Ancak şayet grip olunursa, yapılması gereken bazı hususlar söz konusu.

Hamilelikte grip
hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı
 • Kapalı yerlerde uzun süre durmamalısınız.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalı ve nemli tutmanız önemlidir.
 • El hijyenine önem vermeli ve sık sık ellerinizi yıkamalısınız.
 • İstirahat etmeye önem vermelisiniz.
 • Bol sıvı almaya dikkat etmelisiniz.
 • Gripten dolayı boğazınız kötüyse, tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.
 • Düşen bağışıklığınızı geri toplamak için bol C vitamin içeren meyve ve sebzeleri tüketmelisiniz.

Yukarıda bahsedilen tavsiyeleri uygulamanıza rağmen, herhangi bir iyileşme kaydedilmediyse çok geç olmadan doktora gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Hamileyken Grip Aşısı Olunur Mu?

Gebelikte grip aşısı yaptırmanın ne anneye ne de bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Aksine, hamilelik döneminde grip aşısı yaptırmak güvenlidir. Özellikle hamileyken grip aşısı yaptırılırsa, 2-4 hafta sonrasında koruyucu antikorlar oluşmaya başlar. Böylelikle, bu aşı bebeği hem anne karnında hem de doğduktan sonra gripten korur.

Hamilelikte grip
hamilelikte grip aşısı olmak

Grip aşısı, grip mevsiminden önce veya başlarında (tercihen Ekim ayının sonunda) yapılırsa en fazla korumayı sağlar. Hiçbir zaman yüzde 100 etkili değildir, çünkü yalnızca belirli bir yılda en fazla soruna neden olması beklenen grip virüslerine karşı koruma sağlar. Yine de, mevsimi grip olmadan geçirme şansınızı büyük ölçüde artırır.

Hamilelikte Grip İçin İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun grip olmuş anne adaylarına birtakım tavsiyeleri bulunuyor. Gribi önlemek için yeme içmenize dikkat etmenizi söylüyor. C ve E vitamini bakımından zengin sebze ve meyveleri tüketmelisiniz. Özellikle narenciye, taze sıkılmış nar suyu, Trabzon hurması, brokoli, kuru soğan ve turp gribe iyi gelen besinlerdir. bağışıklığınızı güçlendirmek için de Trabzon hurması, yoğurt, brokoli ve günde 1 yemek kaşığı bal tüketmeniz iyi olacaktır.

Şayet grip olunursa, kabuk tarçın veya kök zencefil çayını haftada 3-4 kere içebilirsiniz. Alternatif olarak, 1 bardak sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı tarçın ekleyip karıştırın ve için. Başka bir seçenek ise, 1 tatlı kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı tarçını karıştırıp tüketebilirsiniz. İyileşme kaydedene kadar bu çözümleri tekrarlayabilirsiniz.

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Normal Mi? Bebek İçin Riskli Mi?

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? | Hamilelikte Diyet Listesi

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu