Reklam
Sağlık

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Reklam

Kuru bir boğaz, boğazda sert, cızırtılı veya kaşıntılı bir his ile karakterizedir. Boğaz kuruluğu en yaygın nedenleri arasında çevresel faktörler, dehidrasyon, alerjiler ve genellikle evde tedavi edilebilen hafif solunum yolu enfeksiyonları bulunur. Nadir durumlarda, altta yatan bir hastalığın sonucu olabilir. Mukoza zarları kuruduğunda ve hava yollarında nemi koruyamadığında kuru bir boğaz oluşabilir. Birçok faktör buna neden olabilir.

Boğaz kuruluğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Boğaz Kuruluğu Neden Olur?

Boğaz kuruluğunun birçok nedeni vardır. Nedenlerin çoğu önemsizdir, ancak bazen kuru bir boğaz, altta yatan daha ciddi bir durumun sonucu olabilir. Evde uygulanan ilaçlar rahatsızlığın hızla tedavi edilmesinde etkili olabilir.

Boğaz kuruluğu
boğaz kuruluğu nedenleri

İlaçlar ve Sağlık Koşulları

Bir dizi ilaç ve fiziksel sağlık durumu, ağız kuruluğu ile birlikte oluşabilecek boğaz kuruluğu veya boğaz ağrısına neden olabilir. Ağız kuruluğuna katkıda bulunabilecek sağlık durumlarına örnek olarak diyabet ve Sjögren sendromu dahildir. Stres, kaygı ve depresyon ağız kuruluğuna da katkıda bulunabilir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon ağız kuruluğuna ve baş ağrısı veya susuzluk gibi diğer semptomlara neden olabilir. Ağızdan nefes almak ve kuru bir ortamda bulunmak da boğazı kurutabilir. Geceleri daha az tükürük salgılanır, bu nedenle sabahları boğaz kuruluğu daha belirgin olabilir.

Hafif dehidrasyon genellikle endişelenecek bir şey değildir ve genellikle gün boyunca bol miktarda sıvı içerek önlenebilir. Ancak, geceleri tuvalete kalkmak için sık sık uyanırsanız, yatmadan önce sıvıları, özellikle alkol ve kafeini azaltmayı düşünün.

Gastroözofageal Reflü Bozukluğu (GÖRH)

Gastroözofageal reflü bozukluğu, mide içeriğinin yemek borusuna geri geldiği bir durumu tanımlar. GÖRH, mide ekşimesi, hırıltı ve boğaz ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Uzanmak GÖRH semptomlarını kötüleştirebilir, çünkü bu pozisyonda yerçekimi reflüyü kolaylaştırır. GÖRH semptomlarını azaltmak için doktorlar genellikle yatağın başını yükseltmeyi ve potansiyel tetikleyici yiyeceklerden kaçınmayı önerir.

Horlama

Horlama ve boğaz ağrısı genellikle birlikte gelir ve sigara içme ve obstrüktif uyku apnesi gibi risk faktörlerini de beraberinde getirir. Horlamanın boğaz ağrısına mı yoksa boğaz ağrısının mı horlamaya neden olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ağızdan nefes almak, horlayan kişilerde boğazı kurutabilir ve horlamanın kendisinden kaynaklanan titreşimler de boğazı tahriş edebilir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi olan kişilerin uyandıktan sonra ağız kuruluğu yaşama olasılığı daha yüksektir ve uyku apnesinin şiddeti ile birlikte uyanmak ise ağız kuruluğu olma olasılığı artar. Uyku apnesinin risk faktörlerinden biri olan obezitenin de tükürük bezi işlev bozukluğuna katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Uyku apnesi olan kişilerde ağızdan nefes almak yaygındır ve bu durum ağzın kurumasına da neden olabilir.

Alerjiler

Burun tıkanıklığı, alerjik rinitin birincil semptomlarından biridir. Bu genel terim, saman nezlesinin yanı sıra toz akarları gibi iç mekan tetikleyicilerine karşı yıl boyunca alerjileri kapsar.

Burun tıkanıklığının bir sonucu olarak, alerjisi olan kişiler genellikle ağızlarından nefes alırlar. Alerjiden dolayı burnu tıkanmış olanların da uyku bozuklukları ve boğaz kuruluğu yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.

Çevresel Faktörler

Havadan gelen kirler, boğaz rahatsızlığına ve ayrıca astım ve alerji semptomlarının kötüleşmesine katkıda bulunabilir. Soğuk veya kuru hava gibi çevresel koşullar da boğaz ağrısına ve burunda iltihaplanmaya neden olabilir.

Ayrıca birçok kimyasala uzun süreli maruziyetten sonra kronik hava yolu hastalıklarına katkıda bulunabilecek iltihaplanmaya neden olur.

Sesin Aşırı Kullanımı ve Bağırmak

İşleri için sık sık konuşması gereken toplum sağlığı temsilcilerinin genellikle ses kısıklığı, ses yetmezliği ve kuru veya yanan bir boğaz problemi yaşarlar. Araştırmacılar, sesin aşırı kullanımından sonra boğaz ağrısının ilgili kaslardaki fiziksel zorlamadan kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

Sigara Kullanımı ve Pasif İçicilik

Birden fazla araştırma, sigara dumanının sigara içenler ve çevrelerindeki insanlar için boğaz ağrısına katkıda bulunabileceğini doğruladı. Sigaralarda bulunan tütün dumanı ve nikotinin burun yollarını tahriş ettiğine, vücudun kendi kendini temizleme mekanizmalarına müdahale ettiğine, bağışıklık sistemini azalttığına, ağrı ve duyu yollarını doğrudan etkilediğine inanılmaktadır.

Viral Enfeksiyonlar

Boğaz ağrısına soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon veya daha nadiren bakteriyel bir enfeksiyon neden olabilir. Boğaz ağrısının viral nedenleri için reçetesiz satılan ilaçlar genellikle semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktor boğaz ağrısının bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığını doğrulamadıkça antibiyotik kullanılmamalıdır.

Sabahları Boğaz Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Sabahları boğaz kuruluğunu yatıştırmanın veya önlemenin en iyi yolu, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Örneğin, alerjilerin neden olduğu boğaz ağrısı, alerjen kaynağını ortadan kaldırarak ve antihistaminikler alarak en iyi şekilde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı alışkanlıklar sabahları boğaz kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabilir:

Boğaz kuruluğu
sabahları uyanınca boğaz kuruluğu
 • Ağzınız yerine burnunuzdan nefes alın.
 • Gün boyunca bol su ve sıvı tüketerek nemli kalın.
 • Yatak odanızda nemlendirici kullanın.
 • Obstrüktif uyku apnesi gibi altta yatan koşulları tedavi edin.
 • Alerjen kaynaklarını ortadan kaldırın.
 • Ses tellerindeki gerilimi azaltmak için ses eğitimi dersleri alın.
 • Çok kuru veya baharatlı olmayan yumuşak yiyecekler tüketin.
 • Tütün, şeker, kafein, alkol ve asitli içecekleri azaltın.

Önlemlerinize rağmen rahatsızlık hissederseniz, sabahları kuru bir boğazı yatıştırmanın yolları da vardır:

 • Boğaz pastili emebilirsiniz.
 • Reçetesiz satılan antiinflamatuarlar alabilirsiniz.
 • Sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Sıcak bir şeyler içebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu