Reklam
Genel

Ametist Taşı Anlamı, Özellikleri ve Faydaları

Reklam

Ametist taşı, en güçlü ve koruyucu taş olarak kabul edilen kuvars kristallerinin en popüler çeşididir. Mücevheratta ve şifa amacıyla sıklıkla kullanılan yarı değerli bir menekşe taşıdır. Çarpıcı renkleri ve zihni ve duyguları harekete geçirme yeteneği ile çağlar boyunca aranmıştır.

Ametist Taşı Anlamı

İnsan türünün en saf özlemlerini ortaya çıkarması ile bilinen ametist taşı,  tümü olumlu olan uzun bir anlam ve özellik geçmişine sahiptir.

Ametist, adını Yunanca “sarhoş olmayan” anlamına gelen ametusthos kelimesinden alır. Yüzyıllar boyunca ametistin sarhoşluğu ve aşırı düşkünlüğü önlemede faydalı olduğu düşünülmüştür, bu yüzden eski Yunanlılar ametist takıp ondan içme kapları oymuşlardır.

Ametist taşı
ametist taşı

Ametist anlamı çağlar ve kültürler boyunca farklılık göstermiştir ve bu nedenle ametist kristalinin Feng Shui anlamı farklılık gösterir ve zenginliği artırmaya odaklanır. Aynı zamanda antik Çin’de negatif enerjiyi temizlemek ve günlük yaşamın tehlikelerini ortadan kaldırmak için güçlü bir araç olarak kullanılmıştır.

Ametist Taşı Özellikleri

Bu mor taşın inanılmaz derecede koruyucu, iyileştirici ve arındırıcı olduğu söylenir. Zihni olumsuz düşüncelerden arındırmaya ve alçakgönüllülüğü, samimiyeti ve ruhsal bilgeliği ortaya çıkarmaya yardımcı olabileceği iddia ediliyor. Ayrıca ayıklığı teşvik etmeye yardımcı olduğu söylenir.

Ametist Taşı Faydaları

  • Doğal sakinleştirici: Ametist, kişiyi stres ve gerginlikten uzaklaştırır, sinirliliği yatıştırır, ruh hali değişimlerini dengeler, öfke, öfke, korku ve kaygıyı giderir.
  • Ametist ruhsal farkındalığı harekete geçirir: Bu değerli taşın olağanüstü iyileştirici ve arındırıcı güçleri vardır. Bunu, sezgiyi açarak ve bir kişinin psişik yeteneklerini geliştirerek yapar.
  • Ayıklığı artırır: Bağımlılığa yol açabilecek diğer faaliyetlerde aşırı içme veya aşırı hoşgörü durumlarında bir kişinin ayık bir zihne sahip olmasını sağlar. Ametist bunu zihne sakinleştirici bir etki yaratarak ve vücudu uyararak yapar, böylece insanları çevrelerindeki olaylara odaklı ve farkında tutar.
  • Uykusuzluktan kurtulma: Ametist taşı doğru yerleştirildiğinde, geceleri bol miktarda uykudan tatmin olabilirsiniz. Ayrıca rüyaları hatırlamaya ve anlamaya yardımcı olur.
  • Hormon üretimi: Ametist, vücutta kullanılmak üzere hormonların aktif üretimine yardımcı olarak, genel metabolizmada özellikle endokrin sistemin dengelenmesinde çok önemli bir rol oynar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme: Ametist, vücudun hastalıklarla savaşmasına ve yok etmesine yardımcı olur. Bu taş kanı temizlemeye yardımcı olur, böylece fiziksel, duygusal ve psikolojik acıyı veya stresi azaltır. Ametist, akciğer ve solunum yolu hastalıklarından, cilt rahatsızlıklarından, hücrelerdeki bozukluklardan ve sindirim sistemi hastalıklarından muzdarip insanlar için faydalıdır.
  • Psişik saldırılara karşı koruma: Koruyucu Ametist kristalini takarak, ruhsal saldırı ve insanlar gibi dış kaynakların bir sonucu olabilecek her türlü acıya karşı koruma sağlanır.

Ametist Taşı Neden Renk Değiştirir?

Ametist taşı genellikle mor menekşe veya mavi-mor renginde bulunur. Özellikle ısıyla temas ettiğinde ametist taşının rengi sarıya dönebilir.

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Ametist taşının faydalarından yararlanmak için yaşam alanınıza bu taşı koyabilirsiniz. Böylelikle, pozitif enerjileri yayar ve ayrıca, negatifleri geri çevirir.

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Ametist taşını temizlemek oldukça basittir. Akan bir suyun altında taşı 1-2 dakika tutmak yeterli olacaktır. Ancak etkili temizlik için akarsu, deniz, şelale veya dere suyu tercih edilmelidir.

Ametist Taşı Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Orijinal ametist taşı olup olmadığını anlamak için yüksek ısıya maruz bırakılması gerekir. Eğer ısı sonrasında, hem içi hem de dışı aynı renkte ise, gerçek olduğunu belli eder.

Hematit Taşı Nedir, Neye İyi Gelir? Hematit Taşı Faydaları Nelerdir?

Sitrin Taşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu