Reklam
Sağlık

Ayakta İdrar Yaparsak Ne Olur? Ayakta İşeme Zararlı Mı?

Reklam

Çoğu erkek, ayakta işeyebilmenin erkek olmanın birçok avantajından biri olduğu konusunda hemfikirdir. Ayakta işeme hızlıdır, kolaydır ve neredeyse her yere işeyebilme olanağı sunar.

Dışarıdayken, erkeklerin mutlaka tenha bir çalılık bulup nöbet tutacak birini bulmalarına gerek yok; tek ihtiyaçları olan düzgün bir ağaç veya duvar ve sadece işemek.

Ancak bu lüks bazı riskleri de beraberinde getirebilir ve birçok ürolog, erkeklerin oturarak işemeyi öğrenmesinin veya uzun vadeli sağlık sonuçlarına katlanmanın zamanının geldiğini savunacaktır.

Erkeklerin Ayakta Çiş Yapması Zararlı Mı?

Genel olarak literatür, sağlıklı bir erkeğin işerken ayakta durmasının veya oturmasının zararlı olmadığını öne sürüyor.

Pozisyondan bağımsız olarak işemek için geçen süre, akış hızı ve mesanenin ne kadar tamamen boşaltıldığı açısından hiçbir fark yok gibi görünüyor.

ayakta işeme
erkeklerin ayakta işemesi zararlı mı

İdrarla ilgili bir sorun olmadığı sürece erkekler tercih ettikleri pozisyonu seçmekte özgürdür. Ayakta durmayı seçtiyseniz, iyi nişan aldığınızdan emin olun.

Erkekler Hangi Pozisyonda İdrar Yapmalı?

Alt idrar yolu semptomları olan erkekler için hangi pozisyonun uygun olduğu belli olur. Bunlar arasında idrar akışının zayıf olması (örneğin, sabit bir idrar akışı yerine damlama), idrar yaparken zorlanma veya idrar bittikten sonra mesanenin tamamen boşalmadığı hissi gibi sorunlar yer alır.

Bu erkeklerin bazıları için akışın artmasına ve mesanenin boşaltılmasına yardımcı olmak için oturmak tercih edilir. Diğerleri aynı rahatlamanın ayakta durmaktan geldiğini düşünüyor.

Prostat büyümesi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi olan erkeklerde ayakta durmanın mesaneyi tamamen boşaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Ancak bu tavsiye herkes için işe yaramayabilir. Bunun nedeni, prostatın ne kadar büyümüş olduğu ve bunun idrar akışı üzerindeki etkisinin insanlar arasında farklı olabilmesidir.

Ayakta durmak ya da oturmak önemli olabileceğinden, bazı erkekler için sizin için en iyisinin ne olduğu konusunda doktorunuzla görüşmeye değer.

Ayakta İşemenin Kadınlara Zararları Var Mı?

Kadın pelvik bölgesinin yapısı vajina, rahim ve üreme yapılarını barındırdığı için erkeklerden oldukça farklıdır. Ve kadın anatomisi ayakta işemek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, örneğin duşta işemeyi alışkanlık haline getirmeniz tavsiye edilmez.

Kadınlarda ayakta dururken erkek mesanesinin desteklenmesine yardımcı olan prostat yoktur. Bu destek eksikliği, oturmadığınız zamanlarda mesane bölgesine fazladan baskı uygulayarak mesanenin tamamen boşalmasını zorlaştırabilir.

Kadınlarda pelvik taban kaslarının yapısı da farklıdır. Kadınlarda idrarın serbestçe akmasını sağlamak için bu kasların tamamen gevşemesine izin vermek özellikle önemlidir.

Mesanenin tamamen boşalmaması enfeksiyonların artmasına, mesane taşlarına yol açabilir ve hatta uzun vadede böbrek sağlığını etkileyebilir.

Bir bacak yukarıdayken bile pelvik taban düzgün bir şekilde dinlenmez, bu nedenle mesane tamamen boşalmayabilir. Bu nedenle oturmak genellikle bu kasların gevşemesine izin veren en iyi pozisyondur.

Ayakta durmak ve tuvaletin üzerinde “havada durmak” bu kasların hafifçe daralmasına neden olabilir, bu da mesanenin tamamen boşaltılmasını zorlaştırır. Kasılmış bir pelvik taban aynı zamanda idrarın normalden daha fazla fışkırmasına da neden olabilir; bu nedenle, sizden önce birisinin üzerine gelmeye çalıştığı klozet kapağında sıklıkla idrar damlaları bulabilirsiniz.

Ayakta Çiş Yapmak Günah Mı?

Erkeğin ayakta idrar yapması haram değildir, fakat oturarak idrar yapması sünnettir.

Ömer, İbni Ömer ve Zeyd ibni Sabit, idrar damlalarının bedene veya elbiseye sıçramaması şartıyla ayakta idrar yapmanın caiz olduğunu ve ayakta idrar yapmanın caiz olduğunu bildirmişlerdir. Avretini açığa vurmaması nedeniyle oturarak yapılmasını söylerler.

Kan İşeme Neden Olur? İdrarda Kan Gelmesi Tehlikeli Midir?

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu