Reklam
Gebelik

Bebeklerde Kaka Renkleri ve Anlamları

Reklam

Bebek kakası muhtemelen başa çıkmayı beklediğiniz bir şeydir, ancak küçüğünüzün bezlerinin içeriğinin ne kadar çeşitli olabileceğini kimse size söyledi mi? Bebeklerde kaka renkleri, kıvamı ve sıklığının bebeğinizin sağlığı ve gelişimi hakkında size neler söyleyebileceğini öğrenin.

İçindekiler

Bebeklerde Kaka Renkleri ve Nedenleri

Anne sütü kakasının hardal tonlarından ve mamayla beslenen bebek kakasının sarı ten renginden sarı, kahverengi ve hatta yeşilin diğer çeşitli tonlarına kadar değişebilen bebeğinizin kakasının rengindeki değişiklik sizi şaşırtabilir. Ayrıca bebek kakasında yarı saydam veya sütlü bir renk oluşturabilen mukus da bulabilirsiniz.

Bebeklerde Yeşil Renkli Kaka

Yeşil kaka ilk gördüğünüzde endişe verici olabilir, ancak genellikle zararsızdır. Bazı ilaçlardan (bebeğiniz tarafından veya emziriyorsanız sizin tarafınızdan alınır) bebeğiniz tarafından doğrudan yenen veya anne sütünüze geçen yeşil yiyeceklere kadar her türlü şey buna neden olabilir. Bazen gördüğünüz şey, küçük çocuğunuzun normal sindiriminin bir ürünüdür.

bebeklerde kaka renkleri
bebekler yeşil kaka yaparsa ne olur

Genel olarak, tüm toprak tonları (sarıdan yeşile ve kahverengiye) iyidir, ancak bebeğinizin kakasının rengi hakkında güvenceye ihtiyacınız olursa, tavsiye için bebeğinizin sağlık uzmanına başvurmaktan çekinmeyin.

Bebeklerde Anormal Kaka Renkleri

Bazı dışkı renkleri olası bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bebeğinizin kakası aşağıdaki renklerden herhangi biriyse, daima bebeğinizin sağlık uzmanına danışın:

Bebeklerde Kanlı Kaka

Kırmızı izlerin nedeni bebeğinizin kakasındaki kan olabilir, bu nedenle bebeğinizin sağlık uzmanının buna neyin neden olabileceğini araştırması önemlidir. Yine de, kırmızı kaka için pek çok zararsız neden olduğunu unutmayın. Yeni doğmuş bir bebekte doğum sırasında bir miktar kan yutulmuş olabilir. Emziriyorsanız, meme uçlarınız kanıyor olabilir ve kan anne sütünüze karışıyor olabilir. Bebeğiniz katı yiyecekler yiyorsa, kakasını kırmızıya boyayan pancar gibi belirli bir yiyecek olabilir.

Bebeklerde Siyah Kaka

Siyah bir dışkı, bazı durumlarda, zamanla bağırsakların içinde kırmızıdan siyaha dönebilen kandan kaynaklanabilir. Çok koyu yeşil kakanın bazen siyah görünebileceğini bilmek önemlidir. Yeşil bebek kakası – rengin koyu bir tonu bile – genellikle endişelenecek bir şey değildir. Mekonyum siyah da görünebilir ve bu bir problem değildir.

Bebeklerde Beyaz Gri Kaka

Çok soluk beyaz veya kil renkli dışkılar çok nadirdir, ancak bebeğinizin bezinde bu renkte kaka görürseniz, tedavi edilmesi gereken bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabileceğinden bebeğinizin sağlık uzmanını arayın.

Normal Bebek Kakası Nasıl Olur?

Sağlıklı bebek kakasının nasıl olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu doğru bir soru çünkü bebeğinizin kakasının rengi ve kıvamı, başta bebeğinizin ne yediği olmak üzere çeşitli şeylere bağlı olarak zamanla değişir.

bebek kakası
sağlıklı bir bebeğin kakası nasıl olur

İşte bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç gün, hafta ve ay boyunca bebeğinizin bezlerinde neler bulabileceğinize dair kabaca bir rehber.

  • Emzirilen bebekler: Bebeğinizi emziriyorsanız, ilk birkaç aydaki dışkıları, hafif akıcı bir kıvamda ve muhtemelen beyazımsı, tohum benzeri yağ parçacıkları ile biraz Dijon hardalı gibi görünebilir. Bebek kakasında bir miktar mukus da normaldir. Bebeğinizin kakasının rengi de ne yediğinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin ıspanak gibi yeşil sebzeler yerseniz, bebeğinizin bezlerinin içeriğinde yeşil bir renk tonu görebilirsiniz.
  • Mamayla beslenen bebekler: Bebeğiniz mamayla besleniyorsa, kakası genellikle emzirilen bir bebeğinki kadar akıcı olmaz. Daha macunsu bir kıvama (fıstık ezmesinden daha sıkı olmamasına rağmen) ve daha koyu sarı veya ten rengine sahip olacaktır.
  • Sütten kesme aşamasındaki bebekler: Yaklaşık 6 aylıktan itibaren küçüğünüze katı yiyecekler vermeye başladığınızda, bebeğinizin kaka bezlerinin içeriğinde bazı büyük değişiklikler görmeye (ve koklamaya!) başlayacaksınız. Dışkıları daha sertleşecek ve renkleri de daha geniş çapta değişecektir.

Bebeklerde Gaz Çıkarma | Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu