Reklam
Gebelik

Hamileyken Dövme Yapılır Mı? Hamilelikte Dövme Yaptırmak Zararlı Mı?

Reklam

Dövme tutkunuysanız ve hamilelik döneminizde aklınıza gelebilecek en yaygın sorulardan biri hamileyken dövme yaptırmanın güvenli olup olmayacağıdır. Hamilelikte dövme yaptırmak, bebek için bazı riskler içerdiğinden genellikle güvenli kabul edilmez. Daha detaylı bilgi almak için okumaya devam edin.

Hamileyken Dövme Yaptırmak Olur Mu?

Hamilelik vücudunuzda pek çok değişiklikle birlikte gelir ve bu, hamileyken ne yapıp ne yiyemeyeceğiniz ve ne yiyip yiyemeyeceğiniz konusunda birçok yeni kural anlamına gelir.

Hamilelik sırasında dövme yaptırılabilir ancak bununla ilgili riskler bulunduğundan hamile kadınlar bebek doğana kadar beklemek isteyebilir. Aslında ilk 3 ay bebeğin organları açısından kritik bir dönemdir ve bu dönemde yapılacak herhangi bir değişiklik düzensizliklere ve gelişimini etkileyecek başka kusurlara yol açabilir.

Vücut tarafından emilen mürekkep miktarının fetüse zararlı olduğu kanıtlanmasa da doktorlar genellikle en azından ikinci dönem beklenmesini öneriyor.

Gebelikte Dövme Yaptırılır Mı?

Genellikle hamilelik sırasında dövme yaptırmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Zira, hamileyken dövme yaptırmanın bebek için olası zararları vardır:

hamileyken dövme yaptırmak
gebelikte dövme yaptırmak
  • Cilt enfeksiyonu riski: Dövme bir cilt yarasıdır ve dövme yaptıran kişilerin yüzde 0,5 ila 6’sı daha sonra enfeksiyon kapar. Bir enfeksiyonu tedavi etmek için ilaç tedavisi gerekebilir.
  • Kan yoluyla bulaşan hastalık riski: Hepatit B, hepatit C ve HIV/AIDS, vücut sıvıları yoluyla geçebilen viral hastalıklardan sadece birkaçıdır. Özellikle steril olmayan dövme makinesi ile yapılırsa, bu hastalıklara yakalanabileceğiniz anlamına gelir. Hamileyken bu hastalıkları bebeğinize de geçirmeniz mümkündür.
  • Hamilelik sırasındaki cilt değişiklikleri nedeniyle, hamileyken yaptırdığınız dövme, bebeğinizi doğurduktan sonra farklı görünebilir.
  • Hamilelik sırasında dövme yapmak için kullanılan cilt boyalarının güvenliği hakkında çok az bilgi mevcuttur. Boyanın içindeki kimyasalların ilk 12 hafta boyunca bebeğin gelişimini etkilemesi mümkündür. Ancak hamileliğin geri kalanında bebeğe olabilecek etkiler gibi riskler de bilinmemektedir.

Hamileyken değişen hormonlarınız bağışıklık sisteminizin çalışma şeklini etkileyebilir ve bu da sizi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Bir enfeksiyon sizi çok hasta edebilir ve bebeğinize geçerek onu da hasta edebilir. Bu nedenle çoğu uzman hamileyken dövme yaptırmamanızı tavsiye ediyor.

Mevcut Bir Dövme Hamilelikte Sorun Yaratır Mı?

Hayır, iyileşmiş bir dövmenin olması hamilelik sırasında size veya bebeğinize herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Yine de hamileyken dövmenizin değiştiğini görebilirsiniz. Örneğin kloazma (hamilelik sırasında meydana gelen kahverengi pigmentasyon) dövmenin rengini etkileyebilir. Kilo alımı ve cildin gerilmesi dövmeyi bozabilir. Ayrıca çatlaklar da dövmeye zarar verebilir.

Birçok kadın hamilelik sırasında cildinin daha hassas olduğunu da fark eder. Bu nedenle, eğer dövmenizin çevresindeki cilt tahriş olmuşsa, uygun tedavi hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Hamilelikte Dövme Sildirme Yapılır Mı?

Hayır, hamilelik sırasında dövmenizi sildirmemelisiniz çünkü bu bebeğiniz için güvenli olmayabilir. Dövmeleri silmenin en yaygın yolu lazer tedavileridir. Lazer dövmedeki mürekkebi yok etmez. Bunun yerine, lazer ışığı mürekkebi vücudunuzun emdiği ve dışarı attığı parçacıklara ayırır. Dövmeyi sildirmek için genellikle seanslar arasında altı haftalık bir süre olmak üzere bir dizi tedavi gerekir. Altı hafta yaranın iyileşmesine ve mürekkebin emilmesine olanak tanır. Bu süre zarfında bebeğiniz vücudunuzun emdiği mürekkebe maruz kalabilir.

Dövme silen kremleri de denemeyin. Bunların etkili veya güvenli olduğu kanıtlanmamıştır. Genellikle yanmaya, kızarıklığa veya kalıcı yara izine neden olabilecek güçlü asitler içerirler.

Emziren annelerin de dövme yaptırması sakıncalı bulunmuştur; mürekkep parçacıkları anne sütünüze bulaşabileceğinden, dövmeyi sildirmeden önce emzirme döneminin bitmesini beklemek en iyisidir.

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler

Hamilelikte Ne Yenmez? Hamilelikte Ne Yemek Yasak?

Gebelikte Çatı Muayenesi Şart Mı? Çatı Muayenesi Doğumu Başlatır Mı?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu