Reklam
Genel

Chopstick (箸) Nasıl Kullanılır?

Reklam

Chopstick (yemek çubuğu) Asya kültüründe önemli bir yere sahiptir. Sushi, makarna, salata, pilav ve et gibi daha birçok yemeği yerken kullanılır. Chopsticks artık Asya ötesine çıktığı için bu araçların dünyanın birçok yerinde kullanıldığını bilmelisiniz. Özellikle Japon, Kore ve Çin mutfağına özgü yemekleri yemek için chopstick kullanmayı bilmek son derece önemlidir.

Çin Kültüründe Yemek Çubukları

Bir festival veya doğum günü sırasında Çinliler arkadaşlarına veya akrabalarına birer çift yemek çubuğu vermeyi sever; onlara “mutluluk” verdikleri anlamına gelir.

Çinliler arkadaşlarının ve akrabalarının yanı sıra iş ortaklarına birer çift yemek çubuğu da gönderiyor. Çin kültüründe yemek çubuklarının çiftler halinde kullanılması gerektiğinden, iş dünyasında iki taraf arasında yakın “合作 ( hézuò ) işbirliği” anlamına gelir. Ancak ortaklarınıza gümüş çubuklar vermemeyi unutmayın. Bunu yaparsanız, onlara güvenmediğinizi düşünürler.

Chopstick
chopstick

Yemek çubuklarını düğünlere veya sevgililere hediye olarak daha sık verirler. Ebeveynler, akrabalar ve arkadaşlar, yeni evli çifte “永不分离 ( yŏng bù fēnlí) bir çift yemek çubuğu göndererek asla birbirlerinden ayrılmayacağını ifade eder. Ayrıca, yeni evli çiftin “快快生子( kuàikuài shēng zǐ ) en kısa sürede bir bebek doğurmasını ” beklerler . Yemek çubukları, aşıklar arasındaki sevginin bir simgesi olarak da iyi bir seçimdir. Çin kültüründe bir çift yemek çubuğu “成双成对 ( chéngshuāng chéngduì ) sonsuza kadar bir çift olarak yaşama ” arzusunu temsil eder.

Chopstick Nerede Satılır?

Yemek çubuklarını satın alırken malzemesini (ahşap, metal, plastik vb.), uzunluğunu, tasarımını ve tercihinize göre yeniden kullanılabilir mi yoksa tek kullanımlık mı olduğunu göz önünde bulundurun. Chopsticks yani yemek çubukları Asya kültürüne ait ürünler satan mağazalarda, büyük marketlerde ve online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. 

Yemek Çubukları Hakkında İlginç Gerçekler

  • Yemek çubuklarını kullanmanın hafızanızı geliştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
  • Çubuklarınızı doğru tutarsanız, vücudunuzdaki elliden fazla kası çalıştırıyorsunuz.
  • Tüm yemek çubuklarının yaklaşık %80’i Japonya, Obama’da üretiliyor; Bu, dünya çapında günlük olarak yemek çubuklarını kullanan kaç kişi düşünüldüğünde şaşırtıcı bir rakamdır.

Yemek Çubuğu Sofra Adabı

Yemek çubukları ile yemek yediğinizde genellikle geçerli olacak bazı genel kurallar olsa da, her kültürün kendi sofra adabı vardır. Örneğin, yemek çubuklarınızı diğer yemek yiyenlere doğrultmak kabalık olarak kabul edilir ve yemek çubuklarınıza yemek fırlatmak genellikle hoş karşılanmaz. Ayrıca, yemek çubuklarını asla bir yemek kasesine dik olarak sokmamalısınız: Bunu yapmak saygısızlıktır, çünkü bir tencerede tütsü yakma görüntüsünü hatırlatır – vefat etmiş atalara saygı göstermek için yapılan bir uygulamadır ve kesinlikle yemek masası için değil.

Chopstick Nasıl Tutulur?

Yemek çubuklarınızı doğru şekilde kullanmak için şu adımları izleyin:

Chopstick
chopstick nasıl tutulur
  1. İlk çubuğu orta parmağınız ve baş parmağınızla alın. Bu çubuk demir olacak ve hareket etmeyecek. Çubuğun en geniş ucu, başparmağınızın ve işaret parmağınızın birleştiği yerde olmalıdır. Dar uç, başparmağınızın tabanı ile işaret parmağınız arasında kalmalıdır.
  2. İkinci çubuğu başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun. Bu, öğeleri almak için hareket edecek olan çubuktur. Başparmağınızı ikinci çubuk üzerine yerleştirin.
  3. Yiyeceği doğru bir şekilde “sıkıştırabilmeniz” için yemek çubuklarınızın dar uçlarının eşit olduğundan emin olun. Çubukları eşit hale getirmek için masanın üzerine çubuklarınızın uçlarına dokunabilirsiniz.
  4. Şimdi yemek çubuklarınızı hareket ettirin. Çubuklarınızın geniş uçlarının kesişmediğinden ve ikinci çubuğun hareket eden tek çubuk olduğundan emin olun.
  5. Hareketlerde ustalaştıktan sonra yemek alma zamanı!

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Ejderha Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Hei Matau Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Hei Matau Dövme Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu