Reklam
Genel

Cinselliğe İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Reklam

Bu gece yatak odanıza çekilmeden önce, tutku uyandıran bir şeyler yemek için mutfağa gidin. Cinsel hayatınızı renklendirmek için bazı yiyeceklerin başarılı olduğu biliniyor. Peki, cinselliğe iyi gelen gıdalar hangileri?

İçindekiler

Erkekler Ne Yerse Cinsel İsteği Artar?

Belki de erektil disfonksiyon nedeniyle biraz güveninizi ve cinsel isteğinizi kaybetmişsinizdir. Ancak bazı yiyeceklerin libidoyu artırdığını kanıtlayan çok az kanıt var, ve birçoğu çok ihtiyaç duyulan vitaminleri ve besin maddelerini sağlıyor.

Karpuz

Karpuzda bulunan fitobesin sitrülin, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olan bir amino asit olan arginin’e dönüşür. Penise giden kan akışının artması cinsel uyarılmanın artmasına yardımcı olabilir.

Yer Mantarı

Yer mantarlarında bulunan alfa-androstenol maddesi, cinsel uyarılmayla ilgili olan ve terimizde ve vücut sıvılarımızda salınan kimyasallar olan feromonlara benzer.

Vanilya

İster dondurmada, ister tatlınıza ekleyip tüketin, ya da kahvenize bir çay kaşığı ekstrakt ekleyin, vanilyanın erkeklerde penis kan akışını arttırdığı bulunmuştur. Kokusu da uzun zamandır afrodizyak olarak kabul ediliyor.

Yulaf Lapası

Yulaf lapası, cinsel uyarılma sırasında cinsel organlar tarafından salınan nitrik oksit üretimine yardımcı olabilecek L-arginin amino asidinin güçlü bir kaynağıdır.

Badem

E vitamini açısından zengin gıdaların seks hormonu üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir ve badem, tüm yemişler ve tohumlar arasında en yüksek E Vitamini içeriğine sahiptir.

Sarımsak

Sarımsak, allisin adı verilen bir madde nedeniyle kan akışını hızlandırır ve libidoyu artırır. Nefesiniz üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak için biraz maydanoz veya rezene yemeniz tavsiye edilir.

Bal

Bu tatlı, baştan çıkarıcı yiyecek, testosteron üretimi için güçlü düzeyde B vitaminleri içerir ve fruktoz düzeyleri dayanıklılığa yardımcı olur.

Nar

Antioksidanlar açısından zengin tüm yiyecekler kan akışına yardımcı olur ve nar veya nar suyu antioksidanlardan güçlü bir doz sağlar.

Seks Gücünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Vücudunuzdaki cinsel performans ve zevkle ilgili süreçleri (hormon salınımı gibi) uyardığı veya desteklediği bilinen, cinsel dürtüyü artıran bazı gıdalar söz konusu.

seks gücünü artıran besinler
seks gücünü artıran besinler

Karpuz

Cinselliğe iyi gelen meyveler arasında yer alan karpuz bazen “doğal viagra” olarak da adlandırılır çünkü vücudun kan damarlarını gevşetmesine ve kan akışını hızlandırmasına yardımcı olan, gerekli olmayan bir amino asit olan sitrülin içerir. Üroloji dergisindeki küçük bir araştırmaya göre, oral sitrülin takviyesi erkeklerde hafif şiddetli erektil disfonksiyonun iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Burada şunu belirtmekte fayda var: Karpuzun çoğunluğu su olduğundan (%92 aslında!), sitrülin karpuz suyunda daha konsantre olacaktır. Bu nedenle, libido artırıcı potansiyelinin tamamını elde etmek için karpuzunuzu yemek yerine karpuz suyu tüketin.

Çam Fıstığı

Çam fıstığı, artan cinsel istekle ilişkilendirilen harika bir çinko kaynağıdır. Uzmanlar çinkonun serum testosteron düzeylerini modüle etmede önemli bir rol oynayabileceği sonucuna vardılar. Testosteron bir erkeğin libidosunda tek faktör olmasa da önemli bir rol oynar. Düşük testosteron, düşük cinsel istek ve erektil disfonksiyona neden olabilir. Yani testosteronu artırmak yardımcı olabilir. Bunu yapmanın bir yolu çinko alımını arttırmaktır.

Dana Eti

Sığır eti aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşımasına yardımcı olarak size enerji veren harika bir çinko ve demir kaynağıdır. Ayrıca sığır eti, güç ve dayanıklılık için B vitaminleri ve protein içerir. Protein aynı zamanda beynin ödül ve zevk merkezlerini kontrol eden bir nörotransmiter olan dopamin salınımının uyarılmasına da yardımcı olacaktır.

Bitter Çikolata

Hangi çikolata cinsel isteği artırır diye soracak olursanız, cevap tabi ki de bitter çikolata. Çikolata, feniletilamin veya PEA adı verilen ve endorfin ve iyi hissettiren dopaminin öncüsü olan tirozin salınımını tetikleyen bir bileşik içerir. Bunlar, mutlu olduğumuzda veya aşık olduğumuzda beynimizin salgıladığı kimyasalların aynısıdır.

Baharatlar

Acı biber vücudumuzun sekse tepki olarak yaptığı, dolaşımı ve kan akışını artırarak ısı üreten kapsaisin kimyasalını içerir. Büyük miktarlarda kapsaisin aynı zamanda cinsel organları da uyarabilir ve bu da gerçek cinsel ısıya dönüşebilir. Libidoyu artırıcı diğer baharatlar arasında pek çok kültürde afrodizyak olarak kullanılan Hindistan cevizi ve tarçın yer alır. Sadece bu baharatların aroması bile ruh halinizi iyileştirebilir, sinirlerinizi yatıştırabilir ve cinsel dürtünüzü harekete geçirebilir.

Tarçının Cinselliğe Faydaları Nelerdir? adlı yazı dizinimiz de ilginizi çekebilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz birkaç nedenden dolayı listede yer alıyor. Birincisi, histamin üretimini düzenleyen bir B vitamini olan folat bakımından zengin olmasıdır. Flaş haber: Bu, orgazm sırasında salınan bir kimyasaldır. İkincisi, kuşkonmazdaki yüksek E vitamini seviyeleri cinsel organlara kan ve oksijen akışını artırabilir.

Ceviz

Ceviz, dopamini artıran sağlıklı yağlar olan omega-3 yağ asitleri ve ayrıca kan damarlarını gevşeten ve dolaşımı artıran nitrik oksit üretimini artıran bir amino asit olan arginin açısından zengindir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu