Reklam
Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Normal Mi? Nasıl Geçer?

Reklam

Hamilelikte bel ağrısı, anne adaylarını endişelendiren bir durumdur. Zira, “bel ağrısı düşük tehlikesi mi yoksa cinsiyet belirtisi mi?” gibi soruları sorup dururlar. Bunun yanında, hamilelik sürecinde yaşadıkları bel ağrısını geçirmek için çözümler ararlar.

İşte hamile adaylarının en çok sorduğu soruları yanıtlayıp, bel ağrısına neyin iyi gelebileceğine dair çözümleri bu yazımızda bahsedeceğiz.

Bel Ağrısı Gebelikte Düşüğe Yol Açar Mı?

Hamileliğin ilk üç ayında büyüyen uterus ve hormonlar sebebiyle meydana gelen bel ağrıları, düşük tehlikesi diye algılanıp endişeye neden olabilir. Ancak düşük tehlikesi olma durumunda, bel ağrısına kasık ağrısının da eşlik edeceğini bilmenizde yarar var.

Yeni Hamilelikte Bel Ağrısı Normal Midir?

Hamileliğin 5. ve 6. aylarında gebelerin genelinde bel ağrıları görülebilir. Hatta bu ağrılar doğum sonrası genellikle 1-3 ay sonrasında kaybolabileceğini uzmanlar söylüyor.

Hamilelikte Bel Ağrısı Hangi Cinsiyete Olur?

Anne adayları, hamilelik sürecinde yaşadıkları bel ağrısının cinsiyet belirtisi olup olmadığını merak ediyor. Ancak gebelikte yaşanan bel ağrısının cinsiyet ile alakası olmadığını bilmelisiniz.

Hamileliğin İlk Ayında Belde Ağrı Olur Mu?

Bazı gebelerin hamileliğin ilk aylarında da bel ağrısı ile karşılaşması mümkün. Zira, artan hormonlar sebebiyle bu durum oluşması oldukça muhtemeldir.

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte bel ağrısı
Hamilelikte bel ağrısına ne iyi gelir
  • Düzenli olarak her gün yaklaşık 15-20 dakika esneme hareketleri yapabilirsiniz.
  • Dizleriniz bükülü bir şekilde yan yatıp hem dizlerinin arasında hem de karnının altına bir yastık koyup rahat uyuma pozisyonu yakalayın. 
  • Sıcak havlu ve kompresler veya soğuk uygulamalar ile bel ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Bel ve sırt bölgesine masaj yapmak da ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Boyunuzun yetmediği durumlarda yukarıya doğru uzanmaya çalışmayın. Bu durumlarda ya eşinizden yardım isteyin ya da sağlam bir taburenin üstüne sakin sakin çıkıp alabilirsiniz. 
  • Stres, bel ve sırt ağrılarına zemin hazırladığı için mümkün olduğunca rahatlayın ve gevşeme egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Çok şiddetli ağrılarınız varsa, böyle durumda uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. 
  • Hamile pilatesi ve hamile yogası bel ve sırt ağrıları olan hamileler için oldukça yararlıdır. Ancak bu eğitimleri uzman kişiler tarafından almanızı tavsiye ederiz. Zira, ters bir harekette hamileliğiniz riske girmesi olasıdır.

Hamilelikte Hangi Ezgersiz Yapılmalıdır?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu