Reklam
Güncel Hayat

Gladyatör Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Reklam

Gladyatör dövme modelleri, genellikle gladyatörlerin yüzlerinde ve kollarında bulunan maskeleri, kalkanları, kılıçları, zırhları ve diğer gladyatör ekipmanlarını tasvir eder. Gladyatör dövmesi anlamı ve modelleri adlı içeriğimize göz atın ve bir sonraki dövmenize karar verin.

Gladyatör Nedir Tarih?

“Gladyatör” kelimesi, “kılıç” anlamına gelen Latince “gladius” kelimesinden türemiştir. Gladyatörler köleler, savaşlar sırasında esir alınan savaşçılar ve suçlulardı. Bu insanların tümü daha önce bir kılıç kullanmak üzere eğitildi ve ardından ölümüne savaşmak için birbirlerine itildi.

galadyatör dövmesi
gladyatör dövmesi kol

Eski Roma’daki bu savaşlar ve kurbanlar, yedi yüz yıl boyunca arenalarda yapıldı. Başlangıçta, Romalılar bu sözde gösterileri büyük tatil günlerinde düzenlerdi, bu nedenle bu ölümler, kana susamış savaş tanrıları olarak kabul edilen Mars’a dini bir kurbandı. Ve gladyatör dövüşleri, Roma vatandaşları için o kadar eğlenceli hale geldi ki, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir nedenle eğlence olarak yapılmaya başlandı.

gladyatör dövmesi
gladyatör dövmesi omuz

Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Etrüsklerden bu tür kurbanları benimsediler. Bu, geniş Roma İmparatorluğu topraklarında ya zorla fethedilen ya da gönüllü olarak İmparatorluğa bağlanan çok sayıda insanın yaşadığı gerçeğiyle açıklanmaktadır. Ve bu topraklar üzerinde eski ülkeler arasında sadece ticaret değil, aynı zamanda kültürel ve insani mübadele de vardı.

gladyatör dövmesi
gladyatör kaskı dövmesi

İlk başta sadece savaş esirleri ve ölüm cezasına çarptırılanlar gladyatör olarak derecelendirildi. Roma İmparatorluğu yasalarına göre, bir savaşçı tüm rakiplerini yenip yeterli miktarda para kazanırsa hayatını satın alabilirdi. Bazı özgür insanların bu kanlı parayı almaya istekli oldukları ve gönüllü olarak gladyatör oldukları durumlar oldu!

gladyatör dövmesi
gladyatör zırhı dövmesi

Gladyatörler türlere ayrıldı ve her türün kendine özgü silahları, cephaneleri, araçları vardı; gladyatör at sırtında mı, yürüyerek mi, hayvanlara mı yoksa insanlara karşı mı savaşacaktı, yoksa hayvanlarla rutin bir gösteri mi yapacaktı.

gladyatör dövmesi
gladyatör dövme modelleri

İmparator Caracalla’ya (MS 3. yüzyıl) göre, gladyatör savaşlarının ideolojik temeli ölüleri beslemek için diri diri kurban etmektir. Ayrıca, özellikle merhumun böyle bir vasiyeti varsa, herhangi bir kişi merhum akrabasını anmak için böyle bir performans düzenleyebilir.

gladyatör dövmesi
gladyatör dövmesi

Ayrıca halkı memnun etmek için gladyatör dövüşleri düzenlemek, seçimi kazanmanın kesin bir yoluydu. Örneğin Sezar, 320 çift katılımcıyla bir mücadele düzenleyerek seçimlerde oylarını güvence altına aldı.

Kadınların da savaşlara katılmasına izin verildi (İmparator Nero’nun emriyle) ve İmparator Domitian cücelerin de savaşlara katılmasına izin verdi.

gladyatör dövmesi
gladyatör dövmeleri

Gladyatör dövüşlerinin resmi yasağı MS 404’te Hristiyan imparator Honorius tarafından getirildi. Hristiyan dininin resmi olarak yayılmasıyla birlikte Hristiyanlar, arenada meydana gelen şiddet, cinayet ve intihar gösterilerine içerlediler. Resmi karar, arenaya koştuğunda halk tarafından öldürülen ve dökülen kana bir son verilmesi çağrısında bulunan Küçük Asyalı keşiş Telemachus’un ölümüyle tetiklendi.

Gladyatör Dövmesinin Anlamı

Zamanımızda, “Gladyatör” dövmesi bir mesaj taşıyor, o zamanın hatırlatıcısı – savaşların, barbarların, kanın ve hiçbir anlamı olmayan ölümün zamanı. Cesaret, korkusuzluk, çaresizlik, umutsuzluk bu kalıpta iç içe geçmiş ve böyle bir dövmenin anlamı olmuştur.

“Gladyatör” ve “Truva” filmleri o zamanın ruhunu bize getirdi. Ana karakterleri Maximus ve Achilles, birçok insanın vücudunda dövme olarak popüler görüntüler haline geldi.

gladyatör dövmesi
gladyatör dövmesi anlamı

Böyle bir dövme en iyi omuzda, kürek kemiğinde, sırtta veya göğüste görünür. Vücudun diğer kısımları dövüşen bir gladyatörü göstermeye pek uygun değildir. Renkli veya siyah beyaz fark etmez – böyle bir dövme etkileyici görünüyor.

Bu tür dövmelerin hayranları çoğunlukla genç erkeklerdir, ancak nadir istisnalar dışında kadınlar da onları seçer.

Yıldırım Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Şimşek Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Şimşek Dövmesi Modelleri

Medusa Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Çengelli İğne Dövmesi Anlamı Nedir? Çengelli İğne Dövme Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu