En Lezzetli Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

En Lezzetli Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Lezzetiyle ve faydalarıyla herkes tarafından bilinen ve tüketilen filtre kahve, sabahlarımızın ve tabii akşamlarımızın vazgeçilmez bir içeceği olmuştur. Gerek sıcak gerekse soğuk tüketmek mümkündür yani bu demektir ki yazın ve kışın dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Lezzetinin ve sık tüketilmesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırması, yağ yakması, enerji vermesi ve daha nice faydalarıyla da bilinir. Tüketildiğinde vücutta hiçbir şekilde şişkinlik ve ödem gibi hastalıklar meydana gelmez lakin şöyle bir uyarıda bulunalım: Her şeyin fazlası gibi kahvenin de fazlası zarardır. Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile karıştırılıp aroma ve yağ asitlerinin suya geçme işlemine denir.

Filtre Kahvenin Faydaları

”En lezzetli filtre kahve nasıl demlenir?” sorusundan sonra epey merak edilen sorulardan birisidir kahvenin faydaları ve zararları konusu. Elbette çok tüketilmemelidir çünkü içinde kafein vardır. Fakat tükettiğimiz kafein aşırı olmadığında çoğumuz için faydaları bir besin olabilir. Bu faydalar şunlardır:

 • Karaciğere faydalıdır.
 • Vücuttaki enerjiyi arttırır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Parkinson hastalığını önler.

Bu ve bunun gibi faydaları saymakla bitmez. Aşırı tüketilmesi bazı konulara da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla fazla tüketmemeye özen göstermek gereklidir. Günde 2-3 bardak tüketmek yürüyüş yapmakla eş değerdir.

En Lezzetli Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
En Lezzetli Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve ile Espresso Arasındaki Farklar

Hepimiz bu muhteşem ikili arasındaki farkları merak eder ve çoğu zaman hangisini içmemiz gerektiğine karar veremeyiz.

En lezzetli filtre kahve nasıl demlenir?” ve kahveler arasındaki farklar şunlar:

 • Espresso hızlı yapılabilen ve tüketilen, kafein hazzı veren bir kahvedir. Aynı zamanda espressoya koyulan sıvının ve kremanın filtre kahvenin içine konulmadığını da bilmelisiniz.
 • Fakat filtre kahve yapısı gereği su, kahve tanecikleri arasında yavaşça demlenerek hareket eder ve yer çekimi sayesinde kaba boşalır, böylece daha uzun bir demleme süreci ister.
 • İkisinin de lezzetleri oldukça iyidir fakat filtre kahve damakta daha ağır bir tat bırakırken isteğe bağlı olarak espresso daha yumuşak içimli olabilir. Tadına baktıkça içmeden duramayacağınızı söyleyebiliriz.
 • Espressoya konulan belirli katmanlar sayesinde tadı daha aromatik olurken filtre kahvede lezzeti arttırmak için özel bir malzemeye ihtiyaç duyulmaz.

Bütün bunlara karşılık hangisini içmek istediğiniz sizin tercihinizdir. İkisinin de tadı damağınızda kalacak ve sizi büyülemeye yetecektir. Misafiriniz geldiğinde bile en fazla 15 dakikanızı alacak bir demleme işlemini yaparken sohbetin dibine vurabilirsiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri Önerileri

En lezzetli filtre kahve nasıl demlenir?” sorusunun cevabını yazımızda vermiştik şimdi sıra hangi kahve çeşidini tercih etmeniz gerektiğinde. Öncelikle kahvenizi tüketmeden önce içine 1 çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ilave ederseniz kahveniz daha fazla yumuşak içimli olacaktır. Bununla birlikte eğer imkanınız varsa kahve çekirdeğinizi kendiniz çekmelisiniz. Eğer alabiliyorsanız Kenya gibi çeşitli ülkelerden elde edilen kahve çekirdeklerini tüketmeniz aromada farklılık yaratmanız açısından oldukça iyi olacaktır.

Tadının ağır olduğunu söyleyenler içine bir miktar süt ya da krema ilave edebilirler bunu yaptığınız takdirde artık daha rahat bir şekilde tüketebiliyor olacaksınız. Eğer evde öğütmeye vaktiniz olmuyorsa kafelerden ya da iş yerinize yakın yerlerden sipariş verebilirsiniz. Son tavsiyemiz olabildiğince tadını çıkartmaya başlayın ama miktarını da arttırıp sağlığınızı fazla tehlikeye atmayın. Bununla birlikte doktorların önerdiği ”En lezzetli kahve nasıl demlenir?” konusunu bir kenara bırakıp kafein tüketme saatleri öğlene kadar aksi takdirde geceleri yeterince iyi uyku uyumamanıza sebebiyet verip yorgun hissetmenizi sağlıyor.

Filtre Kahvenin Zararları

Hepimiz lezzetine doyamadığımız ya da ertesi güne yetiştirilmesi gereken bir işimiz olduğunda uyanık kalmak için fazla tüketmişizdir. Ama zararları da saymakla bitmez.

 • Kalp çarpıntısına sebebiyet verir.
 • Mide ağrısına neden olur.
 • Uyku bozukluklarına neden olur.

Buna benzer konularda oldukça dikkatli olmalı ve fazla tüketmemeliyiz. Doktor tavsiyeleri olabildiğince dinlemeli ve mutlaka kontrole gitmeliyiz. Aksi takdirde vücudumuzda adını bile bilmediğimiz hastalıkların çıkmasına neden olmak mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status