Reklam
Yemek Tarifleri

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Reklam

Günümüzde doğal besinler her zamankinden daha çok rağbet görüyor. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan yoğurt da bunların başında geliyor. Ancak özellikle yeni nesil “evde yoğurt nasıl yapılır?” sorusunu internette sık sık arıyor. Yoğurdun yapılışını bilenler de lezzet ve kıvamı tutturmak için bu konuda yazılan yazıları okuyor.

Yoğurt, probiyotik olarak hayatımızda oldukça önemli bir yer tutuyor. Yoğurt doğal olarak üretildiğinde bağırsak fonksiyonlarını düzeltmesi açısından önemli bir işlev görüyor. Doğal yoğurdun önemli bir özelliği de hazır yoğurtların aksine uygun şartlarda muhafaza edilmediğinde kısa sürede ekşimesi oluşturuyor. Hazır yoğurtlar uygun şartlarda saklanmadığında küflenip acıyarak sağlık için tehlike oluştururken doğal yoğurt ekşise de kullanılabiliyor.

İlk Yoğurt Ne zaman ve Nasıl Yapılmıştır?

Meraklı insanlar “evde yoğurt nasıl yapılır?” sorusunun cevabını ararken mayalama işleminin bir miktar yoğurt ile yapıldığını öğrenince doğal olarak ilk yoğurdun nasıl yapıldığını merak ediyor.

İlk yoğurdun yapılışına dair çeşitli rivayetler bulunuyor. Bunlardan birisi yaylada koyun sağan bir köylü kadının parmağındaki yüzüğün sütün içerisine düştüğü ve sütün kendiliğinden mayalandığına dair rivayettir. Bunu deneyen olmuş mudur bilinmez ama bazı yörelerde maya olarak çiy, nohut ve çam kozalağı kullanıldığı biliniyor. Geleneksel olarak Hıdırellez’de toplanan çiy ile yoğurt mayalayan yörelerde, böylece maya da yenilenmiş oluyor.

hazır yoğurt kıvamında evde yoğurt yapımı
hazır yoğurt kıvamında evde yoğurt yapımı

Neden Evde Yoğurt Mayalamalıyız?

Sanayi tipi yoğurtlar, kıvam olarak her ne kadar ev yapımı yoğurtlara göre genellikle sert olsa da bu durum koruyucu maddelerin yanında kıvam arttırıcı maddeler de kullanmasından kaynaklanıyor. Evde yapılan yoğurtta ise hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor “Evde yoğurt nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevapta da görüleceği gibi yoğurtta sadece süt ve mümkün ise yine evde yapılmış bir miktar yoğurttan başka bir şeye ihtiyaç duyulmuyor.

Yoğurt Yapmak İçin İhtiyaç Duyulan Malzemeler

Yoğurt yapımı için evde;

  • Taze süt,
  • Yoğurdun dolapta muhafazasına engel olmayacak büyüklükte bir kap,
  • Gıda termometresi,
  • Bir yemek kaşığı doğal yoğurt bulunması yeterli oluyor.

Gıda termometresine sütün ısısının kontrolü için ihtiyaç duyulsa da el ile de ısının ayarlanması mümkün oluyor.

Evde ilk kez yoğurt yapacaksanız ve doğal yoğurdunuz yok ise hazır yoğurtlardan da kullanabilirsiniz. Bu durumda kıvamla ilgili sorun yaşanabiliyor. Ancak daha sonra yapacağınız yoğurtlarda bu problem ortadan kalkıyor.

Sütü güvenilir bir yerden taze olarak almak ve iyice kaynatmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Sıra “Evde yoğurt nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeye kalıyor.

Evde Yoğurt Yapmak
Evde Yoğurt Yapmak

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt yapımı beş aşamalı bir işlemle gerçekleşiyor.

Bunlar;

  • Sütün kaynatılması,
  • Sütün mayalama sıcaklığına gelinceye kadar soğumasının beklenmesi,
  • Süte maya olarak kullanılacak yoğurdun katılması,
  • Sütün mayalanması için ısısını muhafaza edecek şekilde bekletilmesi,
  • Yoğurdun buzdolabında dinlendirilmesi olarak sıralanıyor.

Özellikle açık sütlerde istenmeyen bakterilerin bulunma ihtimali sütün iyice kaynatılmasını gerektiriyor. Özellikle tam yağlı süt kaynatılırken tencere etrafına yapışarak yanmaması için ısıtmaya başlamadan önce süt seviyesinden 2 cm’lik bir şerit şeklinde tencereye bir fırça yardımıyla zeytinyağı sürülmesi işi kolaylaştırıyor.

Süt kaynarken sık rastlanan bir durum sütün taşarak etrafını kirletmesidir. Bu nedenle kısık ateşte sütün kaynatılması, bir tahta kaşığın sürekli olarak tencerede bulunması ve süt kabardığında hafifçe karıştırılması, gerektiğinde ocağın tamamen kapatılmasında fayda görülüyor. Hem hijyen açısından sütten emin olunması hem de sütteki suyun azalması için asgari 5 dakika kaynatılması tavsiye ediliyor.

Süt kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Sütün ısısı 45-46 dereceye düştüğünde maya olarak kullanacağınız yoğurdu bir kâseye alın. Gıda termometreniz yok ise serçe parmağınızın 10 saniye kadar dayanabileceği bir ısı mayalama sıcaklığıdır. İçerisine sıcak sütten karıştırarak hem yoğunluğunu azaltın hem de ısısını yükseltin. Maya olarak kullanacağınız yoğurdu tenceredeki süt ile karıştırın. Ağzı açık olarak fırına koyun. Soğuk havalarda fırını 40 dereceye kadar ısıttıktan sonra koymakta fayda bulunuyor. Asgari 6 saat fırında beklettikten sonra buzdolabında bir gün dinlendirin.

evde yoğurt faydaları
evde yoğurt faydaları

Evde yoğurt nasıl yapılır?” sorusunu cevaplandırdıktan sonra başa gelebilecek farklı durumlar hakkında da bilgi vermek gerekiyor.

Yoğurt Yaparken Nelerle Karşılaşılabilir?

Açık süt bozuk olabiliyor. Kaynarken çökme olması bunun göstergesidir. Bu durumda sütü atmayın, kaynatmaya devam edin ve soğuduktan sonra bir tülbentten süzün. Elde ettiğiniz tortu, çökelektir ve böreklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Süt uygun ısıda mayalanmazsa biraz sulu olabiliyor. Üzerine temiz bir bez veya kağıt havlu örterek suyunu alabiliyorsunuz.

Maya olarak kullanılacak yoğurdun ekşi olmamasının ve kıvamının iyi olmasının da yoğurdun kıvamında etkisi bulunuyor.

Sert kıvamlı yoğurt elde etmek için manda, keçi veya koyun sütünü karıştırmanın da faydası oluyor.

Yoğurt Suyu Neye İyi Gelir? Yoğurt Suyu Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu