Reklam
Gebelik

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Reklam

Size ve bebeğinize tetanoz enfeksiyonu bulaşmasını önlemek için hamilelikte tetanoz aşısı olmanız önemlidir. Tetanoz, tedavisi olmayan hayatı tehdit eden bir hastalıktır, ancak tetanoz aşısı ile kolayca önlenebilir. Toprakta ve tozda yaygın olarak bulunan tetanoz bakterileri açık bir yara yoluyla vücudunuza girdiğinde hastalığa yakalanabilirsiniz.

Birçok kadın, aşıları konusunda güncel olmadıklarını ve kendilerine veya doğmamış çocuklarına zarar verebilecek hastalıklara karşı duyarlı olduklarını fark etmeyebilir. Hamile kadınlar, hangi aşılara ihtiyaç duyabileceklerini ve bunları hamilelik sırasında mı yoksa çocuğu doğduktan sonra mı bekleyeceklerini öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yaptırmanın Faydaları

  • Hem anneyi hem de bebeği tetanoza karşı korur.
  • Bebekte ortaya çıkabilecek nörolojik problemlerin oluşmasını önler.
  • Erken doğum ve ölüm riskini aza indirger.
  • Gebelik döneminde ortaya çıkabilecek hastalıkların şiddetini azaltır.
  • Aşı sonrası vücutta antikor oluşmasını sağlar ve bu antikorlar anneden bebeğe geçer. Böylelikle, bebeği yenidoğan tetanosundan korur.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Şart Mı?

Tetanoz, hem anne hem de bebeğin hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Bu yüzden anne kendisini ve bebeğini korumak için tetanoz aşısını yaptırması gerekir. Böylelikle, hamilelikte tetanoz aşısı sonrası anneden bebeğe antikorlar geçer ve hamilelik ve hamilelik sonrası dönemde bebeği korumaya alır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftadan Sonra Yapılmaz?

Hamileliğinizde ne zaman ve kaç tane tetanoz enjeksiyonu yaptıracağınız, yakın zamanda bir tetanoz aşısı olup olmadığına, kaç tane hamilelik geçirdiğinize ve hamileliklerinizin ne kadar uzakta olduğuna bağlıdır.

Hamilelikte tetanoz aşısı
hamilelikte tetanoz aşısı en geç kaçıncı haftada yapılır

Genel olarak hamileliğin ilk 3 ayı tamamlandıktan sonra tetanoz aşısı yaptırılması tavsiye edilir. Tetanoz aşısı ilk doz yapıldıktan sonra gerekli görülürse 4 hafta sonra ikinci doz, 6 ay sonra üçüncü doz ve 1 yıl sonra ise, dördüncü doz yapılır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Hamilelik dönemi olmasa da normal dönemde tetanoz aşısı sonrası aşağıdaki yan etkiler görülür. Ancak genellikle 1 gün içerisinde geçer.

  • Aşı yaptırılan bölgede kızarıklık ve hassaslık
  • Aşı yaptırılan bölgenin çevresinde ağrı ve sertlik
  • Ateş
  • Baş dönmesi

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrıyı gidermek ve herhangi bir şişliği azaltmak için enjeksiyon bölgesine bir buz kompresi uygulayın. Ağrınızı gidermek için ibuprofen almayın, hamilelikte kullanımı güvenli kabul edilmez. Ancak mümkün olduğunca ağrı kesici kullanmadan idare etmeye çalışın ve bölgenin ağrısını hafifletmek için buz tutun.

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu