Reklam
Gebelik

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Reklam

Size ve bebeğinize tetanoz enfeksiyonu bulaşmasını önlemek için hamilelikte tetanoz aşısı olmanız önemlidir. Tetanoz, tedavisi olmayan hayatı tehdit eden bir hastalıktır, ancak tetanoz aşısı ile kolayca önlenebilir. Toprakta ve tozda yaygın olarak bulunan tetanoz bakterileri açık bir yara yoluyla vücudunuza girdiğinde hastalığa yakalanabilirsiniz.

Birçok kadın, aşıları konusunda güncel olmadıklarını ve kendilerine veya doğmamış çocuklarına zarar verebilecek hastalıklara karşı duyarlı olduklarını fark etmeyebilir. Hamile kadınlar, hangi aşılara ihtiyaç duyabileceklerini ve bunları hamilelik sırasında mı yoksa çocuğu doğduktan sonra mı bekleyeceklerini öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yaptırmanın Faydaları

  • Hem anneyi hem de bebeği tetanoza karşı korur.
  • Bebekte ortaya çıkabilecek nörolojik problemlerin oluşmasını önler.
  • Erken doğum ve ölüm riskini aza indirger.
  • Gebelik döneminde ortaya çıkabilecek hastalıkların şiddetini azaltır.
  • Aşı sonrası vücutta antikor oluşmasını sağlar ve bu antikorlar anneden bebeğe geçer. Böylelikle, bebeği yenidoğan tetanosundan korur.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Şart Mı?

Tetanoz bakteriyel bir hastalıktır. Vücutta kasların gerilmesine ve ağrılı kas spazmlarına neden olur. İyi tıbbi bakıma rağmen tetanozlu kişilerin %10-20’si hastalıktan ölmektedir. Tetanoz bakterileri topraktan ve hayvan atıklarından gelir. Bakteriler vücuda açık bir kesik veya yara yoluyla girer.

Tetanoz ve difteri enfeksiyonları hamile bir kadın için ölümcül olabilir ve bebeğin kaybına neden olabilir. Gebeliğin 37. haftasından önce doğum (erken doğum) da endişe vericidir. Tetanoz, anneleri yeni doğan bebeğe geçmek için yeterli tetanoz korumasına sahip olmayan bebeklerde ortaya çıkabilir. Yenidoğan döneminde tetanoz gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülür ve sıklıkla ölümcüldür.

Tetanoz, hem anne hem de bebeğin hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Bu yüzden anne kendisini ve bebeğini korumak için tetanoz aşısını yaptırması gerekir. Böylelikle, hamilelikte tetanoz aşısı sonrası anneden bebeğe antikorlar geçer ve hamilelik ve hamilelik sonrası dönemde bebeği korumaya alır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftadan Sonra Yapılmaz?

Hamileliğinizde ne zaman ve kaç tane tetanoz enjeksiyonu yaptıracağınız, yakın zamanda bir tetanoz aşısı olup olmadığına, kaç tane hamilelik geçirdiğinize ve hamileliklerinizin ne kadar uzakta olduğuna bağlıdır.

Hamilelikte tetanoz aşısı
hamilelikte tetanoz aşısı en geç kaçıncı haftada yapılır

Genel olarak hamileliğin ilk 3 ayı tamamlandıktan sonra tetanoz aşısı yaptırılması tavsiye edilir. Tetanoz aşısı ilk doz yapıldıktan sonra gerekli görülürse 4 hafta sonra ikinci doz, 6 ay sonra üçüncü doz ve 1 yıl sonra ise, dördüncü doz yapılır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Hamilelik dönemi olmasa da normal dönemde tetanoz aşısı sonrası aşağıdaki yan etkiler görülür. Ancak genellikle 1 gün içerisinde geçer.

  • Aşı yaptırılan bölgede kızarıklık ve hassaslık
  • Aşı yaptırılan bölgenin çevresinde ağrı ve sertlik
  • Ateş
  • Baş dönmesi

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrıyı gidermek ve herhangi bir şişliği azaltmak için enjeksiyon bölgesine bir buz kompresi uygulayın. Ağrınızı gidermek için ibuprofen almayın, hamilelikte kullanımı güvenli kabul edilmez. Ancak mümkün olduğunca ağrı kesici kullanmadan idare etmeye çalışın ve bölgenin ağrısını hafifletmek için buz tutun.

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer? Gebelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Normal Mi? Bebek İçin Riskli Mi?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu