Reklam
Güncel Hayat

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

Reklam

Kedilerin kızgınlık dönemi, üreme dönemi olarak adlandırılır. Zira, bu dönemdeki kedi çiftleşmek için can atarlar. Genel olarak ilkbahar ve sonbahar mevsiminde kedilerin kızgınlık dönemi başlar. Kızgınlık dönemi birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Başlar?

Kedilerin kızgınlık dönemi ergenliğe ulaşması ile başlar. Ergenliğe ulaşma süresi her kedide farklı seyreder. Özellikle kedinin türüne göre 6 ay-18 ay arasında değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak 8 ay-10 ay arasında ilk kızgınlık dönemine girmesi beklenir.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kedilerin kızgınlık dönemi sağlıklı kedilerde 1-21 gün arasında devam eder. Erkek kedi ile çiftleşen dişi kedinin 8,5 gün sürer. Herhangi bir çiftleşme yaşamayan dişi kedinin kızgınlık dönemi ise, 6 gündür.

Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker Mi?

Kediler bu dönemde acı veya üzüntü içinde değiller. Çoğu kedi çok sevecen, hatta talepkar hale gelir; sürekli ilgi görmek için sahiplerine (veya mobilya gibi nesnelere) ısrarla sürtünürler. Yerde yuvarlanırlar. Sırt veya omurga boyunca okşandıklarında, arka kısımlarını havaya kaldırırlar ve arka ayakları ile basarlar. Aynı zamanda çok sesli olurlar.

Kedilerin kızgınlık dönemi
kediler kızgınlık döneminde acı çeker mi

Hatta bahçenizde veya mahallenizde daha önce hiç görülmemiş kısırlaştırılmamış erkek kediler görünecektir. Bölgeyi (ve dişiyi) kendilerine ait olarak işaretlemek için eve idrar püskürtebilir veya dişiyle çiftleşmek için eve girmeye çalışabilirler.

Kızgınlık Döneminde Kediler Tüy Döker Mi?

Kızgınlık döneminde olan bir kedi çiftleşme ve hamilelik zamanlarında hormon değişimlerinden dolayı tüy dökümü görülebilir.

Kedilerin Kızgınlık Döneminde Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Kedi kızgınlık döneminde gece ve gündüz fark etmeksizin daha fazla miyavlar. Bu ses kedinin çiftleşme çağrısı olarak adlandırılabilir.
  • Kedi kızgınlık dönemi süresince kokusunu yaymak ve beklediği ilgiyi görmek için bacaklarınıza, ayaklarınıza daha fazla sürtünür.
  • Bu dönemdeki kedi daha çok dışarı çıkma eğiliminde olur. Erkek kedi ile karşılaşmak ve çiftleşmek ister. Kızgınlık dönemindeki kedinin evden kaçmaması için dikkatli olunması gerekir.
  • Kediyi kızgınlık döneminde çiftleşme pozisyonuna benzer bir pozisyonda yakalamak mümkün. Özellikle kuyruk dik ve kalça dışarı ve yukarı doğru kalkmış bir şekilde dururlar.
  • Daha agresif ve sinirli bir ruh haline sahip olabilir.

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu