Reklam
Sağlık

Famodin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Reklam

Famodin nedir, niçin kullanılır? Famodin ne işe yarar? Famodin ne zaman içilmeli? Famodin aç karnına mı içilir tok karnına mı? Famodin kimler kullanamaz? Famodin kullananlar yorumları ve daha fazlası için okumaya devam edin. İlaç hakkında tüm sorularınızın cevaplarını detaylı bir şekilde içeriğimizden bulabilirsiniz.

İçindekiler

Famodin Ne İşe Yarar?

Etkin maddesi famotidin olan Famodin, FL reseptör antagonistleri olarak isimlendirilen ilaçlar sınıfına aittir. Midenin ürettiği asit miktarını azaltarak etki eder.

Famodin
famodin nedir niçin kullanılır

Famodin, mide ve ince bağırsaktaki ülserlerin tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde, gastroösofageal reflü gibi durumları tedavi etmede,  Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma gibi hastalık durumlarında kullanılır.

Famodin Ne Zaman İçilmeli?

Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Genel olarak duodenal ülser ve gastrik ülser için önerilen doz 40 mg ve uyumadan önce 1 kere alınmalıdır. 4-8 hafta boyunca ilaç kullanılmalıdır. Ülserin tekrarlamasını önlemek için ise, uyumadan önce 20 mg kadardır.

Famodin
famodin kullanım şekli

Gastroösofageal reflü hafif belirtiler tedavisinde sabah 20 mg ve akşam 20 mg dozunda, 6-12 hafta süre ile kullanılabilir. Ciddi belirtilerde ise, sabah 40 mg ve akşam 40 mg, 6-12 hafta süre olmak üzere kullanılabilir.

Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma gibi durumlarda ise, doz hastaya göre değişiklik gösterir. Başlangıç dozu olarak 6 saatte bir 20 mg’dır.

Famodin Aç Karnına Mı İçilir Tok Karnına Mı?

İlacın aç ya da tok karnına alınıp alınmadığı oldukça merak ediliyor. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece, öğünlerle beraber veya öğün aralarında alınmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak her bir dozu bir bardak su ile tok kanına alınmalıdır. Ayrıca kullanım sırasında tabletleri parçalamaktan veya çiğnemekten kaçının.

Famodin Ağrı Kesici Midir?

Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarından kaynaklı ağrıları tedavi etmede etkili bir ilaçtır. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Famodin Muadili

Famodin yerine aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir.

 • Fabos
 • Fagastrıl
 • Famec
 • Famo
 • Famogast
 • Famoser
 • Famotep
 • Famotsan
 • Gasterol

Famodin Kimler Kullanamaz?

Bu ilacın 18 yaş altı kişiler ve çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez. Yaşlılarda ise, doz ayarı gerekmez. Böbrek yetmezliği gibi özel durumlarda ilacın dozunu doktorunuz ayarlayacaktır. Hamilelik ve emzirme döneminde de doktorunuz tavsiye ederse kullanmanız tavsiye edilir.

Famodin Kullananlar Yorumları

Famodin kullanan kişilerin yorumlarını sizler için derledik. İşte kullanıcı yorumları…

 • Covid-19’a karşı etkili olduğu söyleniyor.
 • Yıllar önce kedime gastrit olduğu için veteriner vermişti bunu. Kedim ile birlikte ben de kullanmaya başladım. Yıllar içinde mide ve yemek borusuna kadar çıkan yanmalara çözüm oluyor. Çok şiddetli yanmalarda 2 tane kullanıyorum valla. Doktor tavsiyesi almadan kullanmayınız.
 • Midem birkaç aydır aşırı kötüydü, ağrı yapıyordu ve 3-4 gündür kullanmama  rağmen, hayatımı zindan eden mide hakkında o kadar mutluyum ki anlatamam. Belki de var olan bir sorunu şimdilik gizledi ama sağlıklı hissetmek kadar güzel bir şey yok bu hayatta.
 • Apranax ya da majezik gibi mide delici ağrı kesicileri kullanınca, yanında bonus olarak kullanmanın iyi geleceği ilaçtır kendisi… Yoksa o ilaçlar alır ağrınızı, midenize taşıyıp orada bırakıverir!
 • Mide asitini düzenlediği için mi bilmem, çok içtiğim gecenin ertesi sabahı bulanan mideme bir çare olarak sarıldığım ve elimi boş döndürmeyen güzel ilaç.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer? Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Ne İyi Gelir? Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gastrit Nedir, Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu