Reklam
Gebelik

Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Reklam

Preeklampsi olarak da bilinen gebelik zehirlenmesi, hamilelik sırasında gelişen ciddi bir tansiyon durumudur. Preeklampsili kişilerde genellikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve idrarlarında yüksek düzeyde protein (proteinüri) bulunur.

Preeklampsi tipik olarak gebeliğin 20. haftasından sonra gelişir. Ayrıca vücuttaki diğer organları da etkileyebilir ve hem anne hem de gelişmekte olan fetüsü (doğmamış bebek) için tehlikeli olabilir. Bu riskler nedeniyle preeklampsinin bir sağlık kuruluşu tarafından tedavi edilmesi gerekir.

İçindekiler

Preeklampsi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, hipertansiyon ve idrarda yüksek oranda protein bulunmasıyla karakterize edilmiş bir hastalıktır. Genellikte gebeliğin 20.haftasında ortaya çıkar ve git gide kötüleşir.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme veya körlük
 • İstemsiz kasılmalar
 • Hamileliğin ikinci yarısından itibaren gelişen hipertansiyon
 • İdrarda protein ortaya çıkması
 • Vücutta ödem oluşması
 • Oksijenlenmenin azalması
 • Bilinç değişiklikleri
Gebelik zehirlenmesi
preeklampsi belirtileri
 • Nefes darlığı
 • Ödem
 • Midenin üzerinde veya karnın sağ üst bölümünde ağrı
 • Aşırı yorgun hissetme ve güçsüzlük hali
 • Hipertansiyona bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliği
 • Görme kaybı
 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma

Gebelik Zehirlenmesi Kimlerde Görülür?

Preeklampsi ilk defa anne olacak adaylarda yaygın olarak görülebilir. Ancak genellikle hamilelerin %6’sında preeklampsi meydana gelir. Ayrıca yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, diyabet öyküsü, ailede preeklampsi öyküsü, lupus veya obezite gibi durumlar da gebelik zehirlenmesi riskini artırıyor.

Gebelik zehirlenmesi
gebelik zehirlenmesi kimlerde görülür

Ancak bu durumu fark eden doktorlar anneye doğum yaptırma çözümüne giderler. Doktorlar hastalığın ilerleme boyutuna ve bebeğin durumuna göre uygun gördüğü tedaviyi yapacaktır.

Gebelik Zehirlenmesi Tekrar Eder Mi?

Gebelik zehirlenmesi tekrar edebilen bir hastalıktır. Özellikle HELLP sendromu, bebekte gelişme geriliği, damar hastalığı, aile öyküsü ve ilk hamilelikte geçirilen ağır hastalık durumunda bir sonraki gebelikte tekrar edebilir.

Gebelik Zehirlenmesi Doğumdan Sonra Devam Eder Mi?

Preeklampsi gebeliğin 20.haftasında ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda daha öncesinde veya doğumdan sonra da meydana gelebilir. Doğum sonrası gebelik zehirlenmesi, en erken 48 saat, en geç 6 hafta sonra görülebilir. Fakat doğum, preeklampsinin iyileşmesine yardımcı olur.

Gebelik Zehirlenmesinin Bebeğe Zararları

Gebelik zehirlenmesinden hem anne hem de bebek olumsuz olarak etkilenir. Anne adayında beyin kanaması, pıhtılaşma bozukluğu, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akciğer ödemi gelişir. Bebekte ise, gelişme geriliği, erken doğum, anne karnında bebeğin ölmesine yol açar.

Gebelik Zehirlenmesi Bebek Ölür Mü?

Preeklampsi, rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arter damarların fazla daralması sonucu plesantanın bebeği besleyememesi halidir. Gebelik zehirlenmesi, hem anne hem de bebek için ölümcül sonuçlara neden olur. Özellikle anne karnında bebeğin ölmesine yol açabilir.

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik zehirlenmesinde en etkili tedavi yöntemi, hamileliğin sonlandırılması yani erken doğumdur. Şiddetli olmayan preeklampside hamile ilaçları ve tıbbi bakım altında 37. hafta tamamlanır ve doğum meydana gelir.

Preeklampsi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gebelik zehirlenmesi teşhisi konan anne tedavi edilmezse, hem kendisi hem de bebeği için ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Gebelik Zehirlenmesinde Tansiyon Kaç Olur?

Hamileliğin 20.haftasından sonra tansiyonun 140/90 mmHG üzerinde görülmesi ve idrarda protein çıkması durumu olan preeklampsi belirtilerine ödem de eşlik eder.

Gebelik Zehirlenmesi Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Gebelik zehirlenmesi riskini azaltmak için hamilelik sırasında anne adayının düzenli olarak günlük egzersizler yapması, dengeli ve sağlıklı beslenerek obeziteden kaçınması ve damar sağlığının korunması gerekir.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Bel Ağrısı Normal Mi? Nasıl Geçer?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sivilce Neden Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu