Reklam
Gebelik

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Reklam

Hamilelikte cilt lekeleri (melazma), kış mevsiminde daha az belirgin olsa da yaz mevsiminde güneş ışınlarına maruz kalınmasıyla birlikte koyu bir görünüm alır. Hamilelik lekeleri tedavi edilmezse kalıcı lekeler haline dönüşmesi muhtemeldir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur?

 • Genetik faktörler
 • Gebelik öncesinde uzunca süre kullanılmış bazı ilaçlar
 • Güneş
 • Hamilelikte artan östrojen, kloasma ve progesteron hormonu
 • Yanlış beslenme

Hamilelikte Cilt Lekeleri Ne Zaman Oluşur?

Hamilelikte cilt lekeleri özellikle hamileliğin ilk 2,5 ayından sonra oluşmaya başlar. Daha çok yüz, omuz, dekolte bölgesi, ellerin sert kısımları, kol ve bacaklarda cilt lekeleri görülür.

Hamilelikte Lekelenme Hangi Renk Olur?

Hamilelikteki lekelenme, açık pembe veya kahverengi tonlarında oluşur. Ancak bazı gebelerde koyu kahverengi veya siyaha dönük renkte de görülebilir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Geçer Mi?

Hamilelikte oluşan açık veya kahverengi cilt lekeleri özellikle hamileliğin 2. ve 3. ayında daha da artar. Son 3 aylık dönemde ise iyice belirgin hale gelir. Ancak hamilelik lekeleri genellikle doğumdan sonra kendi kendine kaybolabiliyor.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Tedavisi

Hamileliğin ilk aylarında oluşan cilt lekeleri için daha çok doğal çözümlere başvurulur. Lohusalık döneminde ise C vitamini ve fitrik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünler tercih edilir. Ayrıca cilt lekeleri için leke kremleri de işe yaramaktadır. Ancak tüm bu çözümlere rağmen geçmeyen cilt lekeleri bulunuyorsa, aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 • Lazer tedavisi
 • Leke mezoterapisi
 • Kimyasal peeling
 • PRP tedavisi

Hamilelikte Cilt Lekelerine Doğal Çözüm

Maydanoz suyu ile limon suyunu eşit miktarlarda karıştırıp hamilelik lekelerine uygulayın. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayalım. Özellikle maydanoz suyu cilt leke ve kırışıklarını geçirmede etkilidir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

 • Hamilelik öncesinde cilt bakımına önem verilmeli. Cildin düzenli olarak temizliği yapılmalı, nemlendirici kullanılmalı ve dışarıya çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalı.
 • Cilt bakım ürünleri satın almadan önce ürünlerin içeriklerine dikkat etmeliler. İçeriğinde bazı kimyasal maddelerin olmaması gerekir.
Hamilelikte cilt lekeleri
how to prevent skin spots during pregnancy
 • Kuru cilde sahip olan hamilelerde, cilt kuruma eğilimine daha yatkın olduğu için kuru ciltlere uygun bakım ürünleri kullanmaya dikkat etmeliler. Güneş kremini de mineral filtreli olan bir ürün olmalı ve gün içerisinde güneş kremi yenilemesi yapılmalı.
 • Gebelikte sivilce artıran besinler tüketilmemeli.
 • Alkol, paraben, SLS içeren ürün kullanımından uzak durulmalı. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında daha az makyaj yapmaya dikkat edilmeli. Zira, bu ilk üç ayda bebekler hassas ve dış etkenlere daha açıktır.

Güneş Lekeleri İçin Cilt Bakım Önerileri

Hamilelikte Sivilce Neden Çıkar?

Geçmeyen Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maskeler

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu