Reklam
Gebelik

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Hamilelikte Çarpıntı Normal Mi?

Reklam

Kalp çarpıntısı, anormal bir kalp atışına işaret eder; düzensiz, yavaş, hızlı veya çok sık olabilir. Kalp çarpıntısının süresi ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve birkaç saniye ile birkaç saat arasında değişebilir. İyi haber şu ki, hamilelik sırasında kalp çarpıntısı tipik olarak zararsızdır; ancak, genellikle fark edilmediği için rahatsız edici olabilir. Hamilelikte kalp çarpıntısı bazen altta yatan bazı tıbbi komplikasyonların göstergesi olabilir, bu nedenle gelecekteki sorunları ortadan kaldırmak için doktorunuza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir.

Hamilelikte Çarpıntı Neden Olur?

Bir kadının vücudu hamileliğin dokuz ayı boyunca birçok fiziksel, hormonal ve psikolojik değişime uğrar. Bu değişikliklerden bazıları, genişleyen bir göbek, kilo alımı, hassas ve şişmiş göğüsler, ağrılar veya rahatsızlıklar gibi oldukça belirgindir. Diğer bazı sorunlar o kadar belirgin değildir ancak yine de sorun yaratabilir.

Hamilelik sırasında kan hacmindeki artış, nadiren fark edilen bu tür değişikliklerden biridir, ancak kalp ekstra kanı dolaştırmak için çok çalışmak zorunda olduğundan daha hızlı dinlenme kalp atış hızına yol açabilir. Kalp üzerindeki bu fazladan yük bazen hamilelik sırasında kalp çarpıntısına neden olabilir.

hamilelikte kalp çarpıntısı
hamilelikte çarpıntı nedenleri

Düzensiz kalp atışı veya kalp çarpıntısı genellikle hamilelik sürecinin normal bir parçası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, göğüs ağrısı veya nefes almada zorluk yaşarsanız, bu, kapsamlı bir tıbbi kontrol gerektiren daha ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Her kadın kalp çarpıntısını aynı şekilde yaşamaz. Bazı kadınlar için, kalpleri özellikle güçlü bir şekilde çarparken baş dönmesi hissedilir. Öte yandan, diğer kadınlar kalpleri göğüs kafesinde takla atıyormuş gibi hissedebilirler.

Semptomlarınız ne olursa olsun, hamilelik sırasında kalp çarpıntısına birçok faktör neden olur. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Anksiyete veya stres
 • Artan kan hacminin vücuttaki etkileri
 • Kafein içeren belirli yiyecek veya içecekler
 • Psödoefedrin gibi maddeler içeren bazı soğuk algınlığı ve alerji ilaçları
 • Altta yatan pulmoner hipertansiyon gibi bir kalp rahatsızlığına sahip olmak
 • Önceki hamilelikten kaynaklanan kalp sorunları
 • Tiroid hastalığı gibi diğer tıbbi durumlar

Bazı durumlarda, hamileyken altta yatan kalp rahatsızlığını belirlemek zordur. Bunun başlıca nedeni, aslında yalnızca hamilelikle ilgili oldukları halde, kişinin kalp rahatsızlığı semptomlarına sahip olabilmesidir. Şişkinlik, nefes darlığı ve halsizlik bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Hamilelikte Çarpıntı İçin Ne Yapmalı?

Hamilelik sırasında dinlenirken veya çalışırken kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz ve hiç şüphesiz stresli ve hatta bir şeylerin ters gittiğinden endişeleneceksiniz. Ancak basit adımlar atarak kalp çarpıntısını kontrol edebilirsiniz. İşte hamilelik sırasında kalp çarpıntısı semptomlarını azaltmak için kolayca adapte edebileceğiniz bazı ipuçları:

 • Yeterince dinlenirseniz kalp çarpıntılarınız azalmalıdır. Rahatlayın ve yatağınıza uzanın ve kısa bir şekerleme yapın. Daha iyi hissedeceksiniz.
 • Hamilelik sizi kalp atış hızının artmasına neden olabilecek dehidrasyona yatkın hale getirebilir. Bu nedenle, bol su ve diğer sıvıları içerek sulu kalın.
 • Herhangi bir hamile kadının hamilelik sırasında ruh halinde dalgalanmalar yaşaması veya duygusal hale gelmesi çok yaygındır. Bu, stresi tetikleyebilir ve kalp atış hızının artmasına neden olabilir.
 • Kahve, çay ve diğer kafeinli içeceklerin içilmesi hamilelik sırasında kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu tür ürünlerin alımını minimumda tutun.
 • Bazı reçetesiz soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları uyarıcı içerebilir. Uyarıcı ilaçlar kalp atış hızının artmasına neden olabilir.
 • Kalp çarpıntısını kontrol etmenin en iyi yolu soğuk bir duş almaktır. Soğuk su, kalp atış hızınızı normalleştirir ve kendinizi daha iyi ve daha rahat hissetmenizi sağlar.

Birçok hamile kadın kalp çarpıntısı yaşar. Rahatsız edici olabilir, ancak çoğu kalp çarpıntısı zararsızdır. Bununla birlikte, tıbbi müdahale gerektiren altta yatan sorunlardan kaynaklanabilirler. Bu nedenle çarpıntı yaşayan hamile bir kadın, daha ileri araştırma için semptomlarını doktoruna bildirmelidir. Hamilelik sırasında çarpıntı genellikle tedavi gerektirmez.

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Normal Mi? Bebek İçin Riskli Mi?

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu