Reklam
Sağlık

Hastalık Kaygısı Bozukluğu Nedir, Nasıl Başa Çıkılır?

Reklam

Hastalık kaygısı bozukluğu en yaygın olarak erken yetişkinlik döneminde başlar ve erkekler ve kadınlar arasında eşit olarak görülür.

Hastanın korkuları, patolojik olmayan fiziksel semptomların veya normal vücut fonksiyonlarının yanlış yorumlanmasından kaynaklanabilir (örneğin, mide gurultusu, karın şişkinliği ve kramplı rahatsızlık, kalp atışının farkında olma, terleme).

İçindekiler

Hastalık Kaygısı Bozukluğu Belirtileri

Kişiler korkularını ve endişelerini kontrol edemezler. Genellikle herhangi bir belirti veya hissin ciddi bir hastalığın işareti olduğuna inanırlar.

Düzenli olarak ailelerinden, arkadaşlarından veya doktorlarından güvence isterler. Kısa bir süre için kendilerini daha iyi hissederler ve daha sonra aynı semptomlar veya yeni semptomlar hakkında endişelenmeye başlarlar.

Belirtiler değişip dönüşebilir ve genellikle belirsizdir. Hastalık kaygısına sahip kişiler sıklıkla kendi vücutlarını incelerler. Bazıları korkularının mantıksız veya temelsiz olduğunu fark edebilir.

Hastalık Kaygısı Bozukluğu Neden Olur?

Araştırmacılar henüz hastalık anksiyetesi bozukluğunun kesin bir nedenini belirlememişlerdir, ancak bazı faktörlerin bir kişiyi bu bozukluğa yakalanma riskini artırdığı görülmektedir.

hastalık anksiyetesi
kendini sürekli hasta hissetmek neden olur

Yaş

Hastalık anksiyetesi herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve semptomlar dalgalanabilir veya epizodik olabilir, ancak genellikle ilk olarak erken ve orta yetişkinlik döneminde, 25 ila 35 yaş civarında görülür. Hastalık kaygısı bozukluğu yaşla birlikte daha da kötüleşebilir.

Stres

Hastalık kaygısı bozukluğu belirtileri, sevilen birine ölümcül bir hastalık teşhisi konması gibi büyük bir yaşam stresinin ardından ortaya çıkabilir veya kötüleşebilir.

Diğer Durumlar veya Belirtiler

Göğüs ağrısı gibi hayatı tehdit edebilecek ciddi bir durumun veya semptomun varlığı, hastalık anksiyetesi bozukluğu geliştirme riskini artırabilir.

Depresyon, anksiyete bozuklukları veya psikotik bozukluklar gibi başka bir ruh sağlığı bozukluğuna sahip olmak da kişiyi hastalık kaygısı geliştirme açısından daha yüksek bir risk altına sokar.

Çocukluk Çağı Travması

Fiziksel, cinsel, duygusal çocuk istismarı veya ihmali öyküsü, sık veya ciddi çocukluk hastalığı öyküsü gibi hastalık kaygısı bozukluğu için bir risk faktörü olarak görünmektedir.

Kişisel ve Aile Sağlık Geçmişi

Birinci dereceden bir aile üyesinde hastalık kaygısı bozukluğu olması, bu durumun gelişmesi için bir risk faktörü olabilir. Kalıtsal faktörlere ek olarak, gözlemsel öğrenme (davranışları gözlemleme, ezberleme ve taklit etme) de bir rol oynayabilir. Yetişkinlerin davranışlarını taklit etme eğiliminde oldukları için genellikle çocuklarda görülür.

Kişisel veya ailesel kronik veya ciddi hastalık geçmişine sahip olmak da kişiyi hastalık anksiyetesi bozukluğu geliştirme riski altına sokabileceği gibi, sağlık sistemine ve/veya doktorlara duyulan güvenin azalmasına neden olan tıbbi sistemle ilgili kişisel veya ailesel bir deneyim de olabilir.

Hastalık Anksiyetesi Nasıl Geçer?

Hastalık kaygısı bozukluğunun tedavisi genellikle durumun ciddiyetine ve bireyin tıbbi geçmişine bağlıdır. Hastalık anksiyetesi tedavileri, öncelikle bireylerin yaşam tarzı değişiklikleri, psikoterapi ve ilaçları içerebilen sağlık kaygılarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmaya odaklanır.

Tavsiye edilebilecek yaşam tarzı değişiklikleri arasında meditasyon veya derin nefes alma gibi rahatlama tekniklerinin yanı sıra hastalıklar hakkında aşırı sağlık odaklı araştırma veya tartışmalardan kaçınma yer alır.

hastalık kaygısı bozukluğu
hastalık kaygısı bozukluğu tedavi yöntemleri

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), hastalık anksiyetesi bozukluğu için yaygın bir psikoterapi yaklaşımıdır. BDT’de, bir ruh sağlığı uzmanı, sağlık kaygılarını tetikleyebilecek durumları belirlemek ve zihinsel, duygusal ve davranışsal olarak yanıt vermek için daha olumlu yollar geliştirmek için bireyle birlikte çalışır.

Kişinin durumuna ve geçmiş tedavilere bağlı olarak, hastalık anksiyetesi bozukluğu semptomlarını yönetmek için bazı ilaçlar reçete edilebilir.

Psikomatik Ağrılar Nelerdir? Psikomatik Ağrılara Ne İyi Gelir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Taşlar Hangileridir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu