Reklam
Sağlık

Karaciğer Kisti Olanlar Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Reklam

Karaciğer kisti, genellikle içi sulu veya mukus benzeri bir sıvı ile dolu küçük keseye benzer bir gelişmedir. Bu özel kistler her yaşta ortaya çıkabilir ve hatta bazı durumlarda doğumda mevcut olabilir.

Size karaciğer kisti teşhisi kondu mu? Karaciğer kistiniz varsa, genellikle diğer karaciğer rahatsızlıklarıyla aynı yiyecekleri yemeli ve bunlardan kaçınmalısınız. Bununla birlikte, diyet yönergeleri genellikle aynı olsa da, karaciğer kistiniz varsa yemeniz ve kaçınmanız gereken belirli yiyecekleri bilmelisiniz.

İçindekiler

Karaciğer Kist Ne Yemeli?

İyi beslenme, karaciğer hastalığı semptomlarının üstesinden gelmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir:

karaciğer kisti
karaciğer kist ne yemeli

Ceviz

Son yıllarda kabuklu yemişler/tohumlar düşük karbonhidratlı diyetler için bir trend olmuştur. Lif içeriğini çıkardığınızda, net karbonhidrat oldukça düşüktür. Ceviz, karaciğer hastalığı ve kist gibi karaciğer sorunları olan insanlara yardımcı olabilecek yüksek omega-3 yağ asitleridir.

Su

Bu zaten tüketmeniz gereken bir şey ama aynı zamanda karaciğer fonksiyonu gibi yararlı faydaları da var. Özellikle sıcak yaz aylarında veya spor salonu antrenmanları gibi durumlarda en az 3 litre/12 bardak içmeye çalışın.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bazı seçenekler arasında ıspanak, lahana ve brokoli bulunur. Araştırmalar, farklı yapraklı yeşilliklerin karaciğerde yağ birikmesi gibi sorunlara yardımcı olabileceğini gösteriyor. Karaciğer yağlanmasına neden olan budur ve zamanla kist gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Yeşil yapraklı sebzelerin kalorisi ve karbonhidratı da düşüktür.

Yağlı Balıklar

Ton balığı, somon, alabalık, uskumru ve sardalye gibi seçenekler, sağlıklı omega-3 yağ asitlerinde yüksektir. Bu, iltihaplanmayı da azaltabilen karaciğer yağını azaltabilen sağlıklı bir yağdır. Bunun yanı sıra balık, karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer yollar olan protein ve vitaminler/mineraller açısından da yüksektir.

Kahve

Daha fazla kahve içmek için başka bir sebep mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, o zaman karaciğer enzimlerinin faydalarını düşünün. Birkaç çalışma, karaciğer hastalığının kahve içmeyenlere göre karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kistlerin tedavisine yardımcı olabilecek düzensiz karaciğer enzimlerini azaltan kafein gibi görünüyor.

Karaciğer Kisti Olanlar Ne Yememeli?

Karaciğer kistlerinin çoğu, genellikle çok yağlı veya sağlıksız yiyeceklerden oluşan yetersiz beslenmeden birkaç yıl sonra ortaya çıkar.

Kişi yaşlandıkça, karaciğer kendi içindeki hücreleri daha az yenileyebilir hale gelir ve bunun yerine yıllarca yağ dolu bir diyetin neden olduğu hasarlı hücrelerle kalır.

Ham Kabuklu Deniz Ürünleri

İstiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanlarını yiyecekseniz, oldukça sağlıklı olabilirler. Bunun nedeni protein, sağlıklı yağ ve vitaminler/mineraller gibi besinlerdir. Bununla birlikte, karaciğer kistiniz ve diğer ilgili sorunlarınız varsa, çiğ/az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinden kaçındığınızdan emin olun. Kötüleşen kist riskinin yanı sıra, gıda zehirlenmesi gibi başka sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Hızlı Yiyecekler

Pek çok sağlık sorununa neden olabileceğinden evde ve restoranlarda kızartılmış yiyecekleri en aza indirdiğinizden emin olun. Bazı istisnalar, kullanılan yemeklik yağın türüne ve yiyeceklerin ne kadar kızartıldığına bağlı olarak biraz daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, genel olarak, özellikle karaciğer kistiniz varsa, kızarmış gıda alımını en aza indirmelisiniz.

Rafine Tahıllar

Buna beyaz ekmek, erişte, pirinç vb. dahildir. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar nedeniyle daha az protein, vitamin/mineral ve lif vardır. Rafine edilmiş tahılların iltihabı tetikleme ve kistleri kötüleştirme olasılığı daha yüksektir.

Yağ, Şeker ve Tuz

Yağ, şeker ve tuz alımını sınırlayın çünkü bunlar karaciğer sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilecek maddelerdir. Karaciğer hastalığının zamanla karaciğer sirozuna yol açabilen karaciğer yağlaması ile başladığını düşünün.

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nasıl Geçer?

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır?

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu